Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Służba zdrowia też jest chora na pazerność?

Dariusz Chajewski 68 324 88 79 [email protected]
Archiwum GL
NFZ mówi o nieuczciwości, lekarze o czarnych owcach w stadzie. Tymczasem pacjenci odkrywają, że leżeli w szpitalu lub brali drogie leki, mimo ze nic takiego nie miało miejsca.

JAK UZYSKAĆ DOSTĘP DO ZIP

JAK UZYSKAĆ DOSTĘP DO ZIP

Wystarczy udać się do Oddziału Lubuskiego NFZ w Zielonej Górze lub gorzowskiej Delegatury z ważnym dowodem osobistym lub paszportem . Można też zgłosić się do mobilnego stanowiska ZIP w terenie (lista miejscowości, które odwiedzą pracownicy funduszu na stronie LOW NFZ) Wydawanie loginu i hasła trwa kilka minut. Dane na swoim koncie zobaczymy po około 24 godzinach od pierwszego zalogowania.

1 lipca NFZ udostępnił pacjentom Zintegrowany Informator Pacjenta. Każdy, kto wyrobi sobie do niego dostęp, może sprawdzić, gdzie, kiedy i za ile był leczony na koszt NFZ. Coraz częściej zdarza się, że pacjenci widzą na swoich kontach coś, co wprawia ich w osłupienie.

Nowosolanka wraz z mężem leczyła się prywatnie w poradni stomatologicznej. Nikt nawet się nie zająknął, że miałaby szansę skorzystać z leczenia stomatologicznego z NFZ. Tymczasem okazało się, że lekarka równocześnie rozliczała leczenie jej zębów funduszowi. Zarabiała więc podwójnie.

- Okazało się, że na mnie i mojego męża, na leczenie stomatologiczne w tej przychodni, NFZ wydał grubo ponad tysiąc złotych - denerwuje się kobieta. - Tak, teraz rozumiem dlaczego tak szybko dobudowali sobie piętro. Złożyłam skargę w NFZ, ale paragonów nie przedstawiłam. Przecież można sprawdzić to w kasie fiskalnej...

Przeczytaj też: Grozi mu amputacja, a termin pilnego badania wyznaczono na luty!

Nowosolanka jest jedną z wielu osób, która odkryła, że ktoś kombinuje z jej zdrowiem. Mamy zatem przypadek pacjentki, która dokonała wyboru innego lekarza niż ten wykazany w ZIP. Trzy osoby były z kolei zaskoczone tym, że przepisano im leki, których nigdy nie kupowały, na schorzenia, na które nie cierpiały. Dwójka nie zauważyła nawet, że była w szpitalu - jedna na izbie przyjęć, a druga reperowała zdrowie na oddziale chirurgii, za co fundusz zapłacił prawie 5 tys. zł. Grupa Lubuszan nie może sobie z kolei przypomnieć, żeby korzystały z poradni ginekologicznej, otolaryngologicznej, okulistycznej, dermatologicznej, kardiologicznej i alergologicznej. Jedna z Lubuszanek takich fikcyjnych porad odkryła na swoim koncie ZIP aż pięć! Zdziwił się także inny pacjent, który zainwestował w swoje zdrowie kilkaset złotych i zrobił tomografię. Okazało się, że za to badanie zapłacił także NFZ. Jeszcze inna osoba podobno przeszła w Gorzowie Wlkp. rehabilitację ambulatoryjną... Bodajże najwięcej nieścisłości odkryto właśnie u niektórych stomatologów. Począwszy od wizyt, których zdaniem pacjentów nie było, przez wykazanie zabiegu, za który zapłacili po "skasowanie" żywej gotówki za zastrzyk znieczulający, mimo że był on opłacony także przez NFZ.

- Jesteśmy pewni, że liczba skarg byłaby znacznie większa, gdyby wszyscy zgłaszali nieprawidłowości, które widzą na swoich kontach ZIP. Wiele osób sygnalizuje je telefonicznie, często anonimowo, ale boi się złożyć oficjalną skargę twierdząc, że przecież muszą wrócić do tego konkretnego lekarza - mówi rzeczniczka lubuskiego NFZ Sylwia Malcher-Nowak. - Wśród skarg zdarza się, że nieporozumienie wynika z pomyłki w numerze PESEL. Inne trudno udowodnić, gdyż ludzie nie biorą paragonów w przypadku prywatnej wizyty, czy zabiegu. A powinni. Wtedy łatwiej wyciągnąć konsekwencje wobec nieuczciwych osób.

Część wpadek to drobne pomyłki. Oto mieszkaniec Rzeszowa w swojej historii medycznej wyczytał, że przeszedł operację... jajnika. Tutaj okazało się, że ktoś po prostu podał Funduszowi zły PESEL, który jak się okazało należał do kobiety. Na drugim biegunie jest regularna kradzież. W Lubuskiem najbardziej pazerny okazał się pewien zielonogórski ginekolog. Przez ostatnich kilka lat wykazywał wizyty, których nie było lub obciążał konto Funduszu prywatnymi konsultacjami. W jego przypadku NFZ zamierza złożyć doniesienie o popełnieniu przestępstwa i na początek zażądać zwrotu około 110 tys. zł.
NFZ apeluje o pomoc w wyłapywaniu nieścisłości. Wszystkie, które pojawią się na koncie użytkownika ZIP, należy zgłosić do oddziału NFZ. Będą one wyjaśniane indywidualnie. Informację o nieprawidłowościach należy przekazać pisemnie, podając swój identyfikator użytkownika oraz dane dotyczące świadczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska