Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmieci do kontroli. A Lubuszanie narzekają

(decha)
Nowe przepisy regulujące gospodarkę śmieciową obowiązują od 1 lipca.
Nowe przepisy regulujące gospodarkę śmieciową obowiązują od 1 lipca. Mariusz Kapała
Od kilku dni kontrolerzy wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska grzebią w śmietnikach. I po dokumentacji samorządów.

Z Polski napływają niepokojące informacje. Podobno nasze śmieci znikają jak kamfora. Larum podnoszą właściciele instalacji do utylizacji odpadów, że nie trafia do nich "surowiec". Stąd w plener ruszyli inspektorzy ochrony środowiska mający ustalić, gdzie podziały się odpady.
- To spore uproszczenie - mówi lubuski wojewódzki inspektor ochrony środowiska Małgorzata Szablowska. - Kontrole były planowane wcześniej, daliśmy tylko samorządom i związkom gmin dwa tygodnie czasu na dogranie szczegółów. Ot takie legislacyjne wakacje.

A inspektorzy już mają o czym rozmawiać. Dysponują całkiem pokaźną kolekcją skarg i uwag od mieszkańców. Dotyczą najczęściej braku pojemników na segregowane odpady, nieterminowego wywozu nieczystości oraz uniemożliwienia mieszkańcom - mimo wcześniejszych deklaracji - segregacji odpadów.
- Nie chcę oceniać jakości przepisów, jestem od kontrolowania ich przestrzegania - dodaje Szablowska. - Jednak uważam, że mieliśmy wystarczająco dużo czasu, aby przygotować się do ich realizacji. Na dodatek czasem warto pomyśleć. Na przykład problem z kupnem pojemników. Tymczasem wystarczy wykorzystać stare, umieszczając na nich tylko informację, na jakie odpady są przeznaczone.
Innym problemem, który sygnalizuje WIOŚ, jest brak informacji. Wystarczył spacer po stronach internetowych samorządów, aby przekonać się, że narzekania Lubuszan na brak nawet podstawowych informacji jest zasadny.

Zobacz też: Ekspert z "Eko-Przyszłości" odpowiada na najczęstsze pytania o śmieci (wideo)

Natomiast samorządowcy mówią o kolejnych niespodziankach, które serwuje im ustawa i to, że cena nowych pojemników na śmieci wzrosła pięciokrotnie, należy do tych najmniej istotnych. Urzędnicy zasypani są deklaracjami i aneksami do deklaracji, a na dodatek trzeba uporać się z odpadami z czasu sprzed śmieciowej rewolucji. Tymczasem ze stolicy już napływają informacje, że ustawa będzie nowelizowana.
I znów wszystko od początku?

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska