Smutna wiadomość z Nowej Soli. Zmarł Zdzisław Biegański,...

  Smutna wiadomość z Nowej Soli. Zmarł Zdzisław Biegański, honorowy obywatel miasta

  Urząd Miejski w Nowej Soli

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Zmarł Zdzisław Biegański

  Zmarł Zdzisław Biegański ©Arch. Gazety Lubuskiej

  w czwartek, 5 kwietnia zmarł mecenas Zdzisław Biegański - Honorowy Obywatel Nowej Soli, pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej w Nowej Soli, w roku 2016 nagrodzony statuetką Odrzany za szczególne osiągnięcia.
  Zmarł Zdzisław Biegański

  Zmarł Zdzisław Biegański ©Arch. Gazety Lubuskiej

  Zdzisław Biegański urodził się 1 maja 1931 roku w Oszmianie na Wileńszczyźnie. Był synem legionisty, Sybiraka. Absolwent prawa na Uniwersytecie Poznańskim. Od 1961 roku wykonywał zawód adwokata, a mieszkańcem Nowej Soli był ponad 50 lat. Aktywnie wspierał związek zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” będąc doradcą członka organu krajowego RI „S” – Jarosława Nanowskiego z Modrzycy. Po 13 grudnia 1981r.
  do czerwca 1989r., występował jako obrońca w sprawach przeciwko działaczom Solidarności zarówno przed Kolegium ds. Wykroczeń, przed sądami, a także gdy byli tymczasowo aresztowani. Był również obrońcą grupy młodzieżowej o kryptonimie „ministranci”. Z inicjatywy członków Solidarności, został powołany na przewodniczącego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Nowej Soli i był członkiem Prezydium Komitetu Obywatelskiego „S” woj.zielonogórskiego. Podczas wyboróww 1989 roku do Sejmu X kadencji i Senatu I kadencji, był pełnomocnikiem list wyborczych K.O. „S” woj. zielonogórskiego w okręgu wyborczym nr 108 w Żarach. Uczestniczył aktywnie w przeprowadzeniu pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych w Nowej Soli. W latach 1990-1994 był przewodniczącym Rady Miasta w Nowej Soli. W 2009 mec. Zdzisław Biegański został odznaczony Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za działalność społeczną.

  O przyznanie statuetki Odrzany w roku 2016 Zdzisławowi Biegańskiemu wnioskowała Powiatowa Komisja Koordynacyjna NSZZ Solidarność w Nowej Soli.

  Pogrzeb śp. Zdzisława Biegańskiego odbędzie się w środę, 11 kwietnia.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


  Zobacz również: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej. Najważniejsze informacje tygodnia:

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia