Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smutny spacer po dawnych koszarach 11 batalionu dowodzenia w Żaganiu. Zobaczcie, co z nich zostało!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
od 16 lat
Dawne koszary przy ul. Dworcowej w Żaganiu kiedyś tętniły życiem, ale od kilkunastu lat stoją puste. Zobaczcie, jak dzisiaj wygląda zabytkowy budynek z dawną izbą żołnierską. To nie jest zdegradowany teren na peryferiach, a w samym centrum miasta, tuż przy urzędzie powiatowym. Wybierzcie się z nami na smutny spacer i wspomnijcie, jak wyglądały kiedyś...

11 batalion dowodzenia to po prostu wojska łącznościowe. Wielu mieszkańców Żagania jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku i na przełomie XX i XI wieku miało w domach telefony wojskowe, właśnie dzięki łącznościowcom. Na telefon "cywilny" można było czekać przez 20 lat, a w miasteczku garnizonowym można było liczyć na wsparcie wojska, które dysponowało pulą numerów, które udostępniało wojskowym i cywilnym rodzinom. Dzięki łącznościowcom można było mieć kontakt ze światem, szczególnie przy ul. Dworcowej, której część zajęta była przez ogromny kompleks koszarowy.

Wojsko było miastem w mieście Żaganiu

Tak naprawdę, wojsko zajmowało cały kwartał, między ul. Traugutta i Dworcową. W kompleksie była między innymi poczta. Niby wojskowa, ale można było poprosić na bramie o wpuszczenie i nadanie listu poleconego bez stania w ogromnej kolejce na "cywilnej" poczcie przy ul. Mickiewicza.
Przy ul. Traugutta, tuż przy sztabie Czarnej Dywizji było kasyno wojskowe, w którym jedli również cywile. Można tam było nie tylko skonsumować dobry obiad, czy kolację, ale również potańczyć, z czego wielu mieszkańców miasta skwapliwie korzystało.
Tuż przy żagańskim LO mieściła się wojskowa hala sportowa. Dzisiaj to już ruina.

Miasto duchów w żagańskich koszarach

11 batalion dowodzenia wyprowadził się z koszar przy ul. Dworcowej, do koszar przy ul. Żarskiej w latach 2010-11. Wkrótce po nim obiekt w mieście opuścił również sztab 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Dawne koszary zamieniły się w miasto duchów. Nie cały teren stoi pusty, bo w bloku koło liceum mieszkają ludzie, jest też internat przy ul. 11 batalionu dowodzenia, zaś część starych koszar używa Wojskowy Oddział Gospodarczy, jednak większość budynków niszczeje i straszy.
Teren zależy do Agencji Mienia Wojskowego, która na razie nie ma dla niego zastosowania.

Historia 11 batalionu dowodzenia

Jednostka powstała w marcu 1945 r. w Łodzi, jako 18 Samodzielny Batalion Łączności wchodzący w skład 11 Dywizji Piechoty będącej w Odwodzie Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego. Jednostkę przeniesiono na Ziemie Zachodnie, początkowo do Lubska, a następnie, w listopadzie 1945 r. do Żar. W marcu 1946 r. nadano jej nazwę 34 Kompania Łączności. Brała udział w akcji wysiedlania Niemców z pasa przygranicznego oraz w akcji repatriacyjnej i osiedleńczej. Na mocy rozkazu Ministra Obrony Narodowej z marca 1949 r. 34 Kompania Łączności została przeformowana ponownie, otrzymując nazwę 34 Batalion Łączności. W 1950 r. jednostkę tę przeniesiono do Żagania. W 1967 r. 34. Batalion Łączności przemianowano na 11. Batalion Łączności, zaś 1995 roku na 11 batalion dowodzenia. 9 października 2004 r. 11 batalion dowodzenia przyjął imię patrona, gen. broni Zygmunta Sadowskiego. Sztandar 11 bdow. towarzyszy najważniejszym uroczystościom organizowanym przez jednostkę wojskową, władze wojewódzkie i samorządowe Żagania, Żar i Szprotawy.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska