Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solidarność, NRD i Stasi na wystawie w Słubicach

(beb)
Wystawę będzie można tu oglądać do 15 listopada.
Wystawę będzie można tu oglądać do 15 listopada. Beata Bielecka
"Uczcie się polskiego" - to jeden z licznych apeli, które pojawiały się w latach osiemdziesiątych w NRD jako graffiti na ścianach domów czy oknach wystawowych. Taki tytuł nosi też wystawa, którą od kilku dni można oglądać w Collegium Polonicum.

Ewa Bielewicz-Polakowska z Collegium Polonicum opowiada, że wystawa składa się z 13 rollupów (każdy w języku polskim i niemieckim) i została przygotowana przez Urząd Federalnego Pełnomocnika do spraw Materiałów Państwowej Służby Bezpieczeństwa NRD.

Prezentuje rozdarcie między nadzieją a strachem, między odwagą, protestem a lękiem przed prześladowaniami w latach 1980/81. Są tu zdjęcia licznych graffiti i ulotek z propolskimi hasłami, które w swoich aktach skrupulatnie gromadziła Stasi, raporty niemieckiej służby bezpieczeństwa dotyczące poglądów mieszkańców NRD na temat "Solidarności". Opinie, w których można odnaleźć szacunek, podziw, czy nawet zazdrość, ale też takie, które świadczą o istnieniu dawnych antypolskich stereotypów. Wiosną 1981 opozycjonista z NRD Ludwig Mehlhorn pisał w liście o "radości z przełomu i werwie sąsiadów", a także o "wielkim przerażeniu dotyczącym odbioru w naszym regionie".

Na przykładzie notek biograficznych wystawa ukazuje formy solidaryzowania się w NRD oraz konsekwencje, jakie mogłoby nieść ze sobą takie odważne okazanie tej solidarności. Pokazuje też, jakie znaczenie miała "Solidarność" dla pokonania dyktatur komunistycznych.

"Uczcie się polskiego" - to jeden z licznych apeli, które pojawiały się w latach 1980/81 w NRD jako graffiti na ścianach domów, oknach wystawowych, jako ulotka, pocztówka czy plakat. Odwaga i siła polskiego ruchu związków zawodowych dała nadzieję opozycjonistom w sąsiednim NRD na reformy, na nową polityczną erę. Natomiast rozwój ten u władz NRD budził strach - strach przed tym, że w narodzie mogłaby zapłonąć iskra. Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec (SED) zleciła tajnej policji Stasi, aby dokładnie obserwowali reakcje ludności i śledzili propolskie "wrogo-negatywne" postawy. W 1980 roku reżim SED nawet zamknął granice z Polską.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska