Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sołtys na wsi to dziś taki całodobowy dyżurny. Rozmowa z Edwardem Jednoszewskim, prezesem Lubuskiego Stowarzyszenia Sołtysów

red.
Edward Jednoszewski jest prezesem Lubuskiego Stowarzyszenia Sołtysów
Edward Jednoszewski jest prezesem Lubuskiego Stowarzyszenia Sołtysów Mariusz Kapała
11 marca sołtysi obchodzą swoje święto. W regionie mamy ich 1008. O ich roli w życiu wsi rozmawiamy z Edwardem Jednoszewskim, prezesem Lubuskiego Stowarzyszenia Sołtysów.

Kiedyś sołtys był najważniejszą osobą we wsi. Dziś nie wszyscy mieszkańcy, szczególnie ci „napływowi”, wiedzą, kto nim w ogóle jest. Czy współczesna wieś nadal potrzebuje sołtysa? Sołtys był i jest potrzebny. Obecnie ma nawet więcej zadań niż przed laty. Dawniej zbierał podatek, ewentualnie podawał liczbę zwierząt hodowlanych i to było wszystko. Dziś jest liderem i gospodarzem wsi. Do sołtysa ludzie idą z wieloma sprawami: nie świeci uliczna lampa, potrzebny jest kawałek chodnika, przydałaby się wiata na przystanku… Tych problemów jest mnóstwo. A sołtys to taki całodobowy dyżurny. Bywa także mediatorem między mieszkańcami a samorządem gminnym, inicjatorem rozwoju wsi, organizatorem życia kulturalno-społecznego. To on odpowiedzialny jest za dożynki, festyny, obchody Dnia Kobiet czy Dnia Dziecka. Sprawuje też nadzór nad osobami, które zostały skierowane do prac porządkowych z urzędu pracy albo w ramach kary sądowej.

Sołtys za swoją pracę nie otrzymuje zapłaty. Ma jednak do dyspozycji fundusz sołecki. Jaka jest to kwota i na co można ją wydać?Wysokość funduszu sołeckiego zależy od liczby mieszkańców. Im większa miejscowość, tym więcej pieniędzy dostaje. Jest to kwota od ok. 15 do 60 tys. zł. Za te pieniądze zawsze coś można zrobić: np. wyremontować salę wiejską czy dołożyć do jakiejś imprezy. Wydatki z funduszu najpierw są uchwalane na zebraniu wiejskim, a potem zatwierdzane przez radę gminy.

Co stowarzyszenie, którego jest pan prezesem, robi dla sołtysów z naszego regionu?Organizujemy szkolenia dotyczące sposobów pozyskiwania dodatkowych środków. Mamy też grupę negocjacyjną do spraw trudnych, która pomaga rozstrzygać problemy sołtysów. To od nas wyszedł pomysł na konkurs na najpiękniejszą lubuską wieś. Przyczyniliśmy się w dużym stopniu do powstania funduszu sołeckiego, który istnieje od 9 lat. Walczymy też o zwiększenie uprawnień sołtysów i wynagrodzenie dla nich. Żyjemy życiem sołtysów na co dzień.

Czego należy życzyć sołtysom w dniu ich święta?Zdrowia, energii do pracy, wyrozumiałości mieszkańców, a także rodziny, dla której, z racji sprawowanej funkcji, mają mniej czasu.

Już po raz 9. wsie z naszego regionu rywalizowały o tytuł najpiękniejszej. W tym roku do konkursu zgłosiło się 20 miejscowości.  Jurorzy przyznali 10 nagród. W środę, 17 października w Filharmonii Zielonogórskiej zostały ogłoszone wyniku konkursu na Najpiękniejszą Wieś Lubuską 2018. Ze zwycięstwa mogą cieszyć się mieszkańcy miejscowości Łaz w gminie Żary. To ich wieś jurorzy uznali za najpiękniejszą. Nagrodą był nie tylko dyplom, ale też czek na 15 tys. zł. Oto nagrodzeni:1. Łaz - Gmina Żary  2. Cigacice - Gmina Sulechów       3. Radwanów - Gmina Kożuchów 4. Ojerzyce - Gmina Szczaniec 5. Osiecznica - Gmina Krosno Odrzańskie.Wyróżnienia:- Drzeńsko - Gmina Rzepin - Dąbrówka Wlkp. - Gmina Zbąszynek - Dobrosułów - Gmina Bytnica - Różanki - Gmina Kłodawa - Wyszanowo - Gmina Międzyrzecz.Organizatorem konkursu był Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Inicjatywę wsparły: Związek Młodzieży Wiejskiej i Lubuskie Stowarzyszenie Sołtysów.Zobacz wideo:

Najpiękniejsza Lubuska Wieś 2018. Poznaliśmy zwycięzców konk...

Zobacz wideo: Finał plebiscytu Lubuska Wieś Europejska - Gozdnica (8 czerwca 2018)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska