Sondaż: Mieszkańcy Unii Europejskiej uznali jej działania w sprawie koronawirusa za niewidoczne. Chcą za to większej współpracy państw UE

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Karolina Misztal
Koronawirus to największe doświadczenie społeczne naszych czasów. Unia Europejska przeprowadziła sondaż, by zbadać nastroje jej mieszkańców związane z walką z epidemią. Zaskakujący wniosek jest taki, że nie wzrosły w Unii nastroje populistyczne, ani nie przybyło zwolenników rozpadu wspólnoty. przeciwnie - coraz więcej jest głosów za ściślejszą współpracą. jednocześnie mieszkańcy nie w większości dostrzegają działań UE w sprawie walki z epidemią.

Sondaż przeprowadziła unijna Europejska Rada Spraw Zagranicznych wśród mieszkańców 9 państw członkowskich UE: Bułgarii, Danii, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Portugalii, Hiszpanii i Szwecji. Przepytano 11 tysięcy mieszkańców w krajach, których łączna populacja stanowi dwie trzecie populacji całej Unii.

Rada chciała sprawdzić, w jaki sposób pandemia koronawirusa, którą nazwano największym eksperymentem społecznym naszych czasów, wpłynęła na poglądy obywateli Unii na politykę, społeczeństwo i miejsce Europy na świecie.

Ankieta została przeprowadzona w momencie, gdy większość państw członkowskich UE zaczęła ponownie otwierać swoje gospodarki. W tym czasie na pierwszym miejscu wśród spraw zajmujących opinię publiczną znalazło się właśnie ożywienie gospodarcze, które wyparło nawet tak ważką kwestię, jak ochrona zdrowia.

Unia nie zdała egzaminu

Jak informuje ERSZ, wyniki ankiety podważają niektóre z pierwszych wniosków jakie były wyciągane przez komentatorów politycznych w pierwszej fazie kryzysu związanego z epidemią. Z sondażu wynika, że pandemia covid-19 nie spowodowała wzrostu poparcia społecznego dla roli państwa, nie przywróciła przywróciła zaufania do ekspertów, a jednocześnie nie zaobserwowano wzrostu nastrojów eurosceptycznych. Jednocześnie jednak nie wzrosło poparcie dla europejskiego federalizmu.

W rzeczywistości badani obywatele opowiedzieli się za większą współpracą osobnych państw w łonie Unii. Paradoksalnie nie dostrzegli też jej działań na rzecz walki z pandemią.

Na pytanie, czy Unia wypełniła swoje zobowiązania walki z epidemią jedynie od kilkunastu do ok 30 procent respondentów w poszczególnych krajach stwierdzało twierdząco. W przypadku Polski 9 procent respondentów zdecydowanie zgadzało się z taką opinią, a 23 proc. zgadzało się. Śrdenia dla wszystkich pytanych wyniosła 22 proc.

Natomiast osób niezgadzających się z opinią, że Unia wypełniła swoje zobowiązania było znacznie więcej - 46 proc. W Polsce takie przekonanie żywi 41 proc., ale w krajach najbardziej dotkniętych epidemią - Włoszech i Francji było to 63 i 61 proc.

Na pytanie, czy działania Unii w walce z koronawirusem były niezauważalne twierdząco odpowiedziało 47 proc. badanych (w Polsce 48 proc.), a przecząco - 19 proc. (tak samo w Polsce).

Pomimo tego wzrosła potrzeba integracji unijnej

Pomimo raczej negatywnego osądu działań unii w kwestii pandemii, nie nastąpił - wbrew przewidywaniom wielu ekspertów - wzrost nastrojów eurosceptycznych.

Na pytanie: "W jaki sposób kryzys koronawirusa zmienił twoje nastawienie do Unii Europejskiej?" aż 63 procent respondentów odpowiedziało, że kryzys pokazał potrzebę większej współpracy w ramach UE. Jedynie 18 procent badanych stwierdziło, że integracja posunęła się za daleko, a pozostali nie mieli zdania.

Najmocniej za potrzebą większej integracji opowiadali się respondenci w krajach które ucierpiały najbardziej, a także w Polsce. W Portugalii za integracją było 91 proc. badanych, 5 proc. przeciwko, a 4 proc. nie miało zdania. W Hiszpanii za było 80 proc., przeciw 9, pozostali nie mieli zdania, we Włoszech 77 za, 14 przeciw, a w Polsce 68 procent opowiedziało się za większą integracją, 16 proc. było jej przeciwnych.

Wszyscy musieli liczyć na siebie

Być może opinia o konieczności większej integracji w łonie Unii wynikała też z faktu, że większość badanych we wszystkich dziewięciu krajach uważała, iż w walce z koronawirusem ich kraj nie miał żadnego sojusznika na zewnątrz.

W Polsce uważało tak 30 procent respondentów - najwięcej w całej stawce. Jednocześnie w Polsce 17 procent respondentów uznało, że Unia zaoferowała nam największe wsparcie w czasie epidemii, na drugim miejscu były Chiny - 11 proc. badanych, na trzecim WHO - 7 proc. i na czwartym USA - 4 proc.

Mieszkańcy pozostałych 8 krajów najczęściej wskazywali, że mogli liczyć na pomoc WHO, z wyjątkiem Włochów, którzy uznali, że najbardziej pomogły im Chiny.

Co robić po pandemii? Współpracować i strzec granic Unii

Interesujące wnioski wynikają z pytań dotyczących tego, jaka powinna być Unia i jej kraje członkowskie po pandemii koronawirusa. Najwięcej respondentów - 52 proc. - uważa, że UE powinna opracować zasady bardziej skoordynowanych, wspólnych działań na wypadek kolejnych globalnych kryzysów. 48 procent uważa, że kraje Unii powinny być bardziej skłonne do ponoszenia większych kosztów we wspólnej walce z kryzysami.

46 procent uważa, że powinny być zaostrzone kontrole na granicach zewnętrznych Unii, a 34 procent, że również na granicach wewnątrz UE.

41 proc. respondentów widzi potrzebę, by europejskie firmy produkowały więcej sprzętu medycznego, nawet jeśli będzie to oznaczało wzrost cen tego sprzętu. 28 procent uważa, że powinno stosować się zachęty dla firm, by większy procent produkcji innych towarów odbywał się wewnątrz UE.

27 procent uważa, że kraje członkowskie powinny odebrać Unii swoje uprawnienia, a 26 proc., że obywatele powinni zastanowić się, czy muszą pracować za granicą lub podróżować za granicę.

Koronawirus przegnał wirusa populizmu?

We wnioskach z raportu autorzy stwierdzają, że od wielu lat ludzie porównują eurosceptycyzm i populizm z chorobą, która przybrała rozmiary epidemii. Część europejskich liderów, takich jak Macron i Olaf Scholz, mieli nadzieję, że ​​prawdziwy wirus może pomóc wyleczyć Europę z wirusa antyeuropejskości i populizmu.

- Z naszych badań wynika, że ​​przeważająca większość ludzi chce większej współpracy w Unii Europejskiej i że ci wyborcy są rozproszeni po całym kontynencie - na północy, południu, wschodzie i zachodzie - konkludują autorzy badania.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś za ściślejszą integracją państw w Unii Europejskiej?

Trwa głosowanie...

Czy Polska powinna odgrywać większą rolę w Unii?

Trwa głosowanie...

Czy Polska powinna opuścić Unię?

Trwa głosowanie...

Czy popierasz członkostwo Polski w UE?

Trwa głosowanie...

Czy na granicach wewnątrz UE powinny być kontrole?

Kolno wolne od koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny: Sondaż: Mieszkańcy Unii Europejskiej uznali jej działania w sprawie koronawirusa za niewidoczne. Chcą za to większej współpracy państw UE - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie