Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sorry, ale właśnie taki mamy klimat. Szykuje nam się upalne i burzowe lato

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Jeśli nad polskie morze to w tym roku czerwiec lub sierpień...
Jeśli nad polskie morze to w tym roku czerwiec lub sierpień... 123RF
Kiedy wziąć urlop? Im bliżej lata, tym częściej stawiamy sobie takie pytanie. Statystycznie najchętniej urlop bierzemy w sierpniu. Statystycznie nie znaczy, że dobrze.

Czerwiec, lipiec, sierpień będą słoneczne, a temperatury dużo wyższe niż w ubiegłym roku. I żeby było „ciekawiej”, czekają nas burze i trąby powietrzne - tyle mówią niechętni do wygłaszania opinii na temat pogody w dłuższym terminie synoptycy.
Podobną prognozę dla Europy wydał kilka dni temu portal accuweather.com. Według niego najbardziej prawdopodobny scenariusz to długotrwałe fale upałów obejmujące Europę od Hiszpanii po Polskę. Okresy żaru będą dłuższe niż rok temu. W Polsce temperatury latem sięgną 38 stopni.

Inny synoptyk dodaje, że w tym roku napływa do nas dużo powietrza z południa i południowego wschodu, a wraz z nim gwałtowne burze i wichury. Podobnie może być latem.

Lipiec, czy sierpień

Przejdźmy do konkretów. Lipiec to temperatury około 25 stopni Celsjusza. Na Dolnym Śląsku, ziemi lubuskiej i w Wielkopolsce termometry wskazywać będą na ogół 23-25 stopni, ale mogą też zdarzyć się chłodniejsze dni, w których temperatura spadnie poniżej 20 stopni. Będzie natomiast sucho. Deszcze będą rzadkością, ale za to nie zabraknie burz. Burze będą gnębiły zwłaszcza Dolny Śląsk i Podkarpacie. Niezbyt dobrze zapowiada się także ten miesiąc nad polskim morzem, gdzie powieje chłodem. Z długoterminowej prognozy pogody wynika, że najcieplejszym okresem w lipcu będzie czas pomiędzy 21 a 27 lipca.

I jak tutaj nie wierzyć długoletnim doświadczeniom. Pogoda na sierpień 2019 zapowiada się lepiej niż lipcowa. Burze będą, ale zdecydowanie rzadziej. Dodatkowo wzrośnie też temperatura – średnio możemy spodziewać się 25-30 stopni Celsjusza. Synoptycy odradzają wakacyjne wypady do Francji i Niemiec, gdzie termometry w tym miesiącu mogą wskazać nawet 38 stopni.
Ale, ale... Znaleźliśmy także długoterminowe pogody, gdzie wieszczy się, że sierpień będzie chłodniejszy. Pierwsza połowa deszczowa i chłodna, druga bardziej pogodna i sucha.

Jasnowidz pomoże

Krzysztof Jackowski, jasnowidz z Człuchowa, w zasadzie zgadza się ze specami od pogody. Jego zdaniem lato w tym roku w Europie, i chyba w Polsce to będzie istna karuzela -fajne, gorące, z licznymi załamaniami pogody i potężnymi ulewami.

A co z tymi, co zostają w Lubuskiem. Tutaj zerknijmy na wyniki wieloletnich obserwacji czynionych przez Ryszarda Krassowskiego. I tak w czerwcu, według danych za sto lat, średnia miesięczna temperatura to 16,4 stopnia. Z reguły pierwsza połowa tego miesiąca jest nieco cieplejsza od drugiej. Najwyższa temperatura zanotowana w tym miesiącu (dane dla Zielonej Góry) odnotowano 21 czerwca 2001 roku - 35,8 stopnia. Opady to średnio 61 mm, zachmurzenie zwykle umiarkowane i pięć dni burzowych.

Lipiec jest zazwyczaj cieplejszy ze średnią temperaturą 17,8 stopnia. Rekord temperatury tego miesiąca to 37 stopni i odnotowano ją 6 lipca 1922 roku. To miesiąc z największymi opadami w roku, średnio 74 m. Jednak w lipcu 1885 było to 219 mm. Grozi nam również najwięcej burz - średnio w lipcu jest ich sześć. W zamian najwyższe usłonecznienie w roku - 217 godzin.

I wreszcie sierpień. Średnia temperatura to 17,4 stopnia. Jednak zdarzało się, chociażby w latach 1997, 1996, 1992 i 1990, że sierpień był cieplejszy od lipca. Rekord temperatury padł 19 sierpnia 1892 i było to prawie 39 stopni. Do tego 71 mm wody z nieba i 205 słonecznych godzin...

Zobacz również: Jak bezpiecznie się opalać?

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska