Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SP7 w Gorzowie ostatecznie do likwidacji? Radni zdecydują

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Szkoła Podstawowa zostanie zlikwidowana po 75 latach istnienia. Została otwarta w 1954 r.
Szkoła Podstawowa zostanie zlikwidowana po 75 latach istnienia. Została otwarta w 1954 r. SP7
Na sesji 25 stycznia gorzowscy radni mają zdecydować o likwidacji Szkoły Podstawowej nr 7 przy ul. Estkowskiego. Powód? Niekorzystna sytuacja demograficzna.

Sprawa likwidacji SP7 była głośna prawie rok temu. 23 lutego 2022 gorzowscy radni przyjęli uchwałę o zamiarze likwidacji szkoły, a zanim do tego doszło przeciwko planom likwidacji, głośno protestowali rodzice uczniów z podstawówki.

Wtedy uchwała miała charakter intencyjny. Teraz uchwała dotyczy już jednak stopniowej likwidacji placówki. Mieści się ona w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 przy ul. Estkowskiego, a w budynku jest także III LO.

Napływ uchodźców nie pomógł

Gdy prawie rok temu podejmowana była uchwała intencyjna, urzędnicy odpowiedzialni za gorzowską oświatę argumentowali, że w latach 2012-2020 w Gorzowie liczba dzieci zmniejszyła się o 290, a spadek najbardziej był widoczny w SP7 oraz SP6 (mieści się ona przy ul. Gwiaździstej, a jej rejon sąsiaduje z rejonem SP7).

Kilkanaście godzin po przyjęciu uchwały intencyjnej - 24 lutego 2022 - Rosja zaatakowała jednak Ukrainę i sytuacja na pewien czas się zmieniła. Do Gorzowa napłynęła duża grupa uchodźców i była nawet szansa na „uratowanie” SP7.

Trwa głosowanie...

Jak wspominasz czas nauki w podstawówce?

Początkowo był problem z ulokowaniem dzieci ukraińskich w szkołach. Jak jednak piszą urzędnicy w projekcie uchwały, którą teraz mają podjąć radni, od 1 września 2022 sytuacja uległa pewnej stabilizacji.

„Poprawiła się sytuacja w Szkole Podstawowej nr 6. Nadal w świetle danych istnieje niebezpieczeństwo niewystarczającej liczby uczniów do utworzenia oddziałów w Szkole Podstawowej nr 7, co jest związane z tym, że wokół SP7 są ulice, wchodząc w skład ścisłego centrum i nie ma możliwości prowadzenia inwestycji mieszkaniowych, które bezpośrednio mogłyby przyczynić się do zwiększenia liczby dzieci na tym terenie” - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Uczniowie odchodzą także przez liceum

Urzędnicy tłumaczą też, że dodatkowym argumentem za likwidacją SP7 jest rosnąca tendencji do „ucieczki” uczniów z obwodu do innych szkół w mieście.

„Dzieci z obwodu SP7 trafiają przede wszystkim do SP1, SP5, SP15 i SP17” - piszą urzędnicy. Rodzice dzieci z obwodu SP7 zapisują swoje pociechy do innych placówek nie tylko ze względu na wysokie wyniki edukacyjne. Chcą też zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa poprzez oddzielenie ich od młodzieży z liceum.

Kolejnym argumentem za likwidacją „Siódemki” jest też zwiększone zapotrzebowanie na pomieszczenia do nauki w szkołach ponadpodstawowych. W roku szkolnym 2023/2024 do klas pierwszych w tych szkołach ma być przyjętych 3 018 uczniów. To najwięcej od lat. W roku szkolnym 2020/2021 było to „jedynie” 1 925 nastolatków.

Likwidacja SP7, zdaniem urzędników, jest zasadna nie tylko w powodów organizacyjnych, ale też ekonomicznych. Ma się ona zakończyć 31 sierpnia 2029.

Szkoła Podstawowa nr 7 została utworzona w 1954 r. Uczniowie III LO zostali przeniesieni do jej budynku w roku szkolnym 2017/2018, bo do ich dotychczasowej siedziby przy ul. Warszawskiej przeniesiono szkołę plastyczną, którą przejęło ministerstwo kultury. Dzięki temu - a zwłaszcza za sprawą trwającego właśnie remontu sąsiedniego obiektu przy ul. Szkolnej - pomiędzy Warszawską a Teatralną powstaje Kwartał Kultury.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska