Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacer z historią

Tomasz Hucał
Jak narazie można pooglądać i przejechać sie wózkiem w makiecie tunelu Harry
Jak narazie można pooglądać i przejechać sie wózkiem w makiecie tunelu Harry fot. Aleksander Majdański
W ubiegłym tygodniu trwały prace przy porządkowaniu terenów po obozach jenieckich.

W połowie września przez te miejsca przebiegnie ścieżka turystyczna, stworzona i oznakowana dzięki unijnym pieniądzom.

Na ten cel Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych otrzymało 43,5 tys. zł z Euroregionu Sprewa - Nysa - Bóbr. - Ten projekt to uzupełnienie zapowiadanej budowy ścieżek rowerowych w naszym mieście - tłumaczy dyrektor muzeum Jacek Jakubiak.

Jedna z planowanych tras dla kolarzy ma biec od muzeum w stronę dworca kolejowego. - W pewnym momencie będzie można zejść z roweru i przespacerować się po lesie, odwiedzając poobozowe tereny. Oczywiście rowery będzie można bezpiecznie zaparkować w wyznaczonym do tego miejscu - wyjaśnia dyrektor.

Zobaczyć teatr i baraki

W ramach realizacji projektu powstanie 30 tablic informacyjnych. - Będą na nich wiadomości z historii znajdujących się tu obozów Stalag VIII C i Stalag Luft III. Wszystko w czterech językach - polskim, angielskim, niemieckim i francuskim - wylicza J. Jakubiak. - Będą na nich informacje z czasów II wojny światowej, ale także z okresu po jej zakończeniu, kiedy w obozach byli przetrzymywani niemieccy jeńcy.
Trwają prace nad oczyszczaniem najlepiej zachowanych obozowych zakątków. - Mamy m. in. zarys baraku, z które rozpoczynała się wielka ucieczka w 1944 roku. W dobrym stanie są także piwnice obozowego szpitala oraz fundamenty karceru - informuje dyrektor żagańskiego muzeum.
Można też obejrzeć dobrze zachowane baseny przeciwpożarowe oraz fundamenty teatru. W każdym z ciekawszych miejsc, w ramach projektu powstaną miejsca odpoczynku. Oprócz zasięgnięcia informacji z tablic, będzie w nich można usiąść, odsapnąć, przekąsić coś.

Otwarcie na Jarmark

Gdyby komuś nie wystarczyło informacji na tablicach, do jego dyspozycji będzie też kolorowy folder, oczywiście także napisany w czterech językach. Muzeum zakupi także kiosk multimedialny. - Będzie on zamontowany w budynku muzeum przy ul. Lotników Alianckich. Każdy turysta będzie mógł odbyć dzięki niemu wirtualną podróż po obozowych terenach, a także innych ciekawych miejscach w Żaganiu - zapowiada J. Jakubiak.
Otwarcie nowego szlaku turystycznego ma nastąpić 15 wrześnie tego roku, podczas trwania Jarmarku Michała. - Każdy będzie mógł wtedy po raz pierwszy przejść ścieżką z przewodnikiem. Pokażemy film dokumentalny związany z obozami, otwarta zostanie także wystawa dotycząca życia kulturalnego w żagańskich obozach - zapewnia J. Jakubiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska