Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spadła liczba nietoperzy w bunkrach MRU (zdjęcia, szczegóły)

Dariusz Brożek
Nietoperze śpią głowami w dół przyczepione do ścian i stropów podziemnych magazynów i korytarzy.
Nietoperze śpią głowami w dół przyczepione do ścian i stropów podziemnych magazynów i korytarzy. fot. Dariusz Brożek
Przyrodnicy biją na alarm. Podczas badań przeprowadzonych wczoraj w podziemiach poniemieckich bunkrów doliczyli się tylko 27.215 nietoperzy. To o prawie 4 tys. mniej, niż przed rokiem.

[galeria_glowna]
O akcji liczenia nietoperzy zimujących w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego informowaliśmy wczoraj na naszym portalu. Przypominamy, że uczestniczyło w niej 80 przyrodników z siedmiu państw. Wstępne wyniki poznali w nocy. Doliczyli się 27.215. latających ssaków. To prawie cztery tysiące mniej, niż przed rokiem, kiedy stwierdzono tam 31.120 gacków, mroczków i nocków.

Kierujący badaniami dr Tomasz Kokurewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest zaniepokojony wynikiem badań. Liczba skrzydlatych lokatorów MRU spada od trzech lat. W 2008 r. hibernowało tam 37 tys. 693 nietoperzy. Czyli ponad 10 tys. więcej, niż obecnie.

Przyrodnicy mieli nadzieję, że w tym roku nietoperzy będzie więcej. W poprzednich latach podczas liczenia panowały bardzo niskie temperatury. Dlatego przypuszczali, że ssaki mogły się pochować w szczelinach, co miało wpływ na wyniki prowadzonych wówczas badań. Teraz jednak jest ciepło, dlatego gacki nie muszą się chować przed zimnem.

Gacki opuszczą rezerwat!?

Poniemieckie bunkry w okolicach Międzyrzecza i Lubrzy to największe w Europie Środkowej zimowe siedlisko latających ssaków. Jeśli będzie ich ubywać w takim tempie jak ostatnio, za około dziesięć lat staną się wielką rzadkością

Nietoperze przyciąga do MRU panująca tam wysoka wilgotność i stała temperatura, wynosząca około 11 stopni Celsjusza bez względu na porę roku. Śpią zwisając głowami w dół. Z myślą o ich ochronie w 1980 r. w części umocnień utworzono rezerwat Nietoperek, który w 1998 r. rozszerzono na całe podziemia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska