Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Specjalny dodatek do emerytury dla seniora. Nawet 6.240 złotych! Sprawdź, co musisz zrobić, aby go dostać

Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Emeryci mogą liczyć na specjalny dodatek.
Emeryci mogą liczyć na specjalny dodatek. Mariusz Kapała
W tarczy antykryzysowej znalazły się specjalne zapisy, z których wynika, że seniorzy mogą liczyć na specjalny dodatek, nawet w wysokości 6.240 złotych.

Wyższa emerytura dla seniorów

Seniorzy mogą skorzystać z zapisów tarczy antykryzysowej, która została wprowadzona w trakcie pandemii koronawirusa. Jeden z jej punktów mówi, że każdemu pracownikowi przysługuje postojowe. Każdy senior, który dorabia do emerytury, prowadząc własną działalność, bądź pracuje na umowie zlecenie, czy umowie o dzieło, może liczyć na taki dodatek. Obecnie postojowe można uzyskać o wiele łatwiej, niż dotychczas.

Wyższa emerytura dla seniorów. Kto może na nią liczyć?

Jednym z warunków, który należy spełnić, jest określony czas pracy.

– Osobie wykonującej umowę cywilnoprawną świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia. Jednak jeżeli w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przychód z umowy cywilnoprawnej lub z umów wyniósł mniej niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, świadczenie postojowe przysługuje w wysokości wynagrodzenia z tytułu wykonywania tej umowy lub umów cywilnoprawnych – tłumaczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wyższa emerytura dla seniorów. Dodatkowe warunki

Jeśli prowadzisz firmę, możesz starać się o świadczenie, jeżeli majowy przychód był o 15 procent niższy niż w kwietniu (analogiczna sytuacja w kolejnych miesiącach). W przypadku pracy, na umowie-zleceniu lub umowie o dzieło, świadczenie zostanie przyznane, jeśli pracownik nie otrzymał pełnego wynagrodzenia za wykonaną pracę. Umowa nie mogła opiewać na więcej niż 15.6 tys. złotych.

Wyższa emerytura dla seniorów. Ile można zyskać?

W przypadku pracy na umowie śmieciowej, która opiewała na kwotę mniejszą niż 1.300 zł, otrzymamy tyle, ile zostało na niej zapisano. Jeśli umowa była sporządzona na wyższą kwotę, możemy liczyć na 2.080 zł. Tyle samo dostaną osoby pracujące na własny rachunek.

WAŻNE! O świadczenie postojowe można ubiegać się nawet trzy razy. Ważnym warunkiem jest to, że sytuacja finansowa pracownika się nie poprawiła. To oznacza, że łącznie można dostać nawet 6.240 zł. Trzeba jednak pamiętać, że każdorazowo należy składać wniosek o nowe świadczenie.

ZOBACZ TAKŻE: Prezydent podpisał ustawę w sprawie trzynastych emerytur i rent. "W 2021 roku będzie także 14. emerytura"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska