SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY im. Lecha Wierusza w ŚWIEBODZINIE

Artykuł sponsorowany
Ośrodek przyjmuje dzieci i młodzież na podstawie orzeczenia wydanego przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną
SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY im. Lecha Wierusza  w ŚWIEBODZINIE

ul. Żaków 1
66-200 Świebodzin
tel. /fax. 684755118
http://sosw.swiebodzin.pl
email: szkola@sosw.swiebodzin.pl

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Lecha Wierusza w Świebodzinie jest placówką publiczną dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w wieku od 0 do 24 lat.

W skład Ośrodka wchodzą:
• Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka,
• Publiczne Przedszkole Specjalne,
• Publiczna Szkoła Podstawowa Specjalna,
• Branżowa Szkoła I Stopnia Specjalna,
• Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy,
• Zespół Rewalidacyjno-Wychowawczy,
• Grupy wychowawcze („internat”),

Przy Ośrodku działa również Stowarzyszenie „Świebodziński Parasol Nadziei”.

OŚRODEK UMOŻLIWIA

• Udział w zajęciach Wczesnego Wspomagania Rozwoju dla dzieci od 3 roku życia.
Bezpłatne zajęcia prowadzą specjaliści. Celem zajęć jest pobudzanie ruchowego, poznawczego, emocjonalnego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia u niego niepełnosprawności do czasu podjęcia nauki w szkole.

• Udział w interesujących zajęciach dydaktycznych uwzględniających poziom rozwoju psychofizycznego ucznia, między innymi terapia integracji sensorycznej z której korzystają dzieci WWR (Wczesne Wspomaganie Rozwoju), wychowankowie przedszkoli oraz uczniowie szkoły podstawowej. Metoda ta jest jedną z ważniejszych metod wykorzystywanych w pracy z uczniami niepełnosprawnymi i autystycznymi. Specjaliści dostosowują rodzaj i poziom trudności zadań i ćwiczeń do możliwości ucznia i jego samopoczucia. Pozytywna atmosfera, podążanie za dzieckiem/uczniem, powoduje, że są zmotywowani do pracy, mają potrzebę poznawania, doświadczania.

• Naukę i terapię w specjalistycznych pracowniach wyposażonych w nowoczesny sprzęt. Ośrodek posiada pracownię EEG biofeedback, gabinety terapii pedagogicznej, gabinet integracji sensorycznej, gabinety logopedów, salę doświadczania świata, suchy basen, sale gimnastyki korekcyjnej, gabinety psychologów i pedagogów, gabinet higieny szkolnej. Szkoła zatrudnia rehabilitanta, masażystę dla dzieci młodszych.

• Zajęcia specjalistyczne realizowane są w trakcie całego cyklu kształcenia na wszystkich poziomach edukacyjnych. Są to zajęcia wspierające proces dydaktyczny, który prowadzą nauczyciele specjaliści m.in. pedagodzy, psychologowie, logopedzi, rehabilitanci. Do zajęć specjalistycznych - rewalidacyjnych realizowanych w ośrodku należą:
zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia logopedyczne,
zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno – społeczne,
zajęcia psychoterapeutyczne,
zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze,
zajęcia rehabilitacyjne i ruchowe z gimnastyką korekcyjną,
zajęcia integracji sensorycznej,
muzykoterapia,
arteterapia (zastosowanie sztuki w terapii),
hipoterapia (rehabilitacja ruchowa przy udziale zwierząt - konia),
felinoterapia (metoda zooterapii, przy udziale zwierząt - kota )

• Ośrodek oferuje zajęcia pozalekcyjne, w tym sportowe uwzględniające poziom sprawności dzieci, jak również udział w uroczystościach, konkursach, zawodach sportowych i wycieczkach.

W Ośrodku prowadzone są różnego rodzaju zajęcia uwzględniając deficyty, ograniczenia, specyficzne potrzeby uczniów. Diagnoza oraz poznanie młodego człowieka podczas wspólnej pracy pozwalają na dostosowanie metod, form i środków do indywidualnych potrzeb ucznia. Zasobem Ośrodka jest zaangażowanie i pasja pracujących z uczniami specjalistów, budowanie pozytywnej atmosfery i poczucia bezpieczeństwa uczniów.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3