Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjały prosto z lasu i ich cenne walory. Poznajcie przepis na syrop z jodły

Aleksandra Korn
Aleksandra Korn
Pixabay
Pierwsze przymrozki to idealny czas, aby zerwać drogocenne dary natury, np. bogate w witaminę C owoce dzikiej róży. Czym jeszcze darzy nas las?

Właściwie trudno przejść obojętnie obok krzewu dzikiej róży. Latem i wiosną naszą uwagę przykuwają jego piękne, wonne kwiaty, natomiast jesienią i zimą bez problemu dostrzeżemy intensywnie czerwone owoce, które zdobią gałązki.

Poznaj zalety owoców dzikiej róży

Jednak dzika róża jest nie tylko wdzięczną ozdobą naszego pejzażu, ale także cennym darem natury, który od wieków wykorzystuje się w sztuce kulinarnej. Z owoców dzikiej róży można przygotować wspaniałe dżemy, które nadadzą cukierniczym wypiekom wspaniałego smaku. Owoce tej rośliny idealnie sprawdzą się także przy produkcji wszelkiego typu soków, koncentratów witaminowych, syropów i rozgrzewających nalewek. Są także idealne do sporządzenia aromatycznych herbat.

Musicie wiedzieć, że owoce dzikiej róży wśród roślin rosnących w Polsce są największym źródłem witaminy C. Stwierdzono, że 1 kg dojrzałych owoców zawiera tyle witaminy C co 10 kilogramów cytryn! Dodatkowo owoce dzikiej róży zawierają witaminy A, B1, B2, E, K, a także kwas foliowy, flawonoidy, kwasy organiczne, pektyny oraz garbniki. Prawdziwa skarbnica zdrowia!

Świerk - nie tylko drzewko bożonarodzeniowe

Świerk pospolity jest najczęściej kupowany na świąteczne drzewko. Poza tym, że świetnie sprawdza się jako bożonarodzeniowa dekoracja, świerk kryje w sobie także bogactwo prozdrowotnych właściwości. Zawiera on m.in. witaminę C, prowitaminę A, a także flawonoidy i kwas jabłkowy. Odwar z igliwia świerku ma działanie moczopędne oraz świetnie działa na układ oddechowy. Olejek ze świerku z powodzeniem można dodać do mleka z odrobiną miodu - taka mikstura to naturalne lekarstwo przy przeziębieniu.

Jodła pospolita i jej właściwości

Jakie jeszcze specjały odnajdziemy w lesie? Np. jodłę pospolitą. Czy wiecie, że to leśne drzewko kryje w sobie bogactwo olejków eterycznych, flawonoidów i soli mineralnych, które mają właściwości lecznicze? Aromatyczne syropy i nalewki z jodły stosuje się w terapiach przeziębieniowych w przypadku grypy, anginy, zapalenia dróg oddechowych zwłaszcza górnych, jako lek odkrztuszający.

Dzięki wspomnianym olejkom eterycznym, napary z jodły są idealne na inhalacje. Ponadto działają one antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwzapalnie. Jodłowe inhalacje polepszają oddychanie, a także mają dobroczynny wpływ na układ trawienny.

Jodła pospolita znalazła szerokie zastosowanie nie tylko w farmakologii, ale i w kosmetyce. Niektóre kremy i maści produkuje się na bazie wyciągów z tego leśnego drzewka. Tego typu specyfiki rewelacyjnie wpływają na kondycję skóry poprawiając jej elastyczność.

Eteryczne olejki z jodły świetnie sprawdzą się również w kąpieli - doskonale rozgrzeją i ukoją zmysły.

Od teorii do praktyki...

Poznaliście już bogactwo zalet, jakie kryje w sobie jodła. Czas teraz wykorzystać wiedzę przekuwając ją w praktykę... Podamy Wam prosty przepis na rewelacyjny syrop z jodły. Ten likwor idealnie sprawdzi się jako remedium na ból gardła.

Syrop z jodły
Składniki. Do przygotowania syropu potrzebujemy:

  • 1 szkl. umytego i zmielonego igliwia jodły,
  • 3 szkl. wody,
  • 1 szkl. miodu,
  • 1/2 szkl. czerwonego wina,
  • 1/2 szkl. soku z cytryny,
  • 2 łyżki gliceryny,
  • 1 szkl. cukru.

Wykonanie. Umyte igliwia zalej wodą i gotuj przez ok. 20 min. Następnie przecedź całość przez gazę. Do wywaru dodaj miód, czerwone wino, sok z cytryny, glicerynę oraz cukier. Wszystko dokładnie wymieszaj. Gotowy syrop przechowuj w lodówce. Pij go trzy razy dziennie po 1 łyżce. Likwor na pewno przyniesie ukojenie obolałemu gardłu.

Na zdrowie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska