Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spiesz się z dowodem

Krzysztof Koziołek
Na wymianę dowodów mamy czas do końca roku. Nie zrobiło tego jeszcze 8 tys. nowosolan.

Teraz miesięcznie wydział społeczno-administracyjny załatwia ok. 800 wniosków miesięcznie. Dzieje się to na trzech stanowiskach komputerowych. Łatwo wyliczyć, że urzędnicy potrzebowaliby 10 miesięcy, żeby wymienić wszystkie pozostałe stare dowody książeczkowe. A gdyby jeszcze podesłać im do pracy jedną - dwie osoby, dostawić ze dwa komputery, to daliby radę. Na pewno?

W kraju ruszy lawina
- Nie. Bo czas oczekiwania na wydanie nowego dowodu nie zależy od nas, tylko od pracy Centrum Personalizacji Dokumentów w MSWiA, które wydaje ten dokument - mówi naczelnik wydziału Marek Kotarba. Zresztą, o ile urzędników do przerobu wniosków można podesłać, o tyle komputerów już się nie dołoży. To specjalne urządzenia przekazujące zaszyfrowane dane drogą satelitarną - tylko do dowodów osobistych. - Już dawno pytaliśmy o możliwość dołożenia kolejnego stanowiska. Takiej możliwości nie ma - tłumaczy M. Kotarba.

.

Trzeba też pamiętać, że od momentu złożenia wniosku do wydania nowego dokumentu czeka się około miesiąca. Jeśli wziąć też pod uwagę, że najbliższe dwa miesiące to czas urlopów - zarówno urzędników, jak i petentów - to można się spodziewać, że po wakacjach zacznie się dowodowe szaleństwo. - A lawina wniosków ruszy w całym kraju i czas wydawania dowodów przez Centrum Personalizacji Dokumentów może się wydłużyć. Na to nie będziemy mieć wpływu - przestrzega M. Kotarba.

I dodaje, że od ponad roku każdemu petentowi, który przychodzi do urzędu załatwić sprawę i legitymuje się starym dowodem, urzędnicy przypominają o konieczności wymiany. - I nieraz słyszałem odpowiedź: "Spokojnie, mam czas" albo "Co to pana obchodzi". A później petenci będą mieli pretensje do nas - dodaje naczelnik.

Tylko osobiście

Żeby wymienić dowód, trzeba się zgłosić do urzędu z dwoma zdjęciami (patrz ramka) i wypełnić wniosek, który następnie jest drukowany i się na nim podpisujemy. Całość trwa 15-20 minut. Potem dokument jest skanowany i drogą satelitarną trafia do Warszawy. Trzeba osobiście złożyć wniosek i odebrać nowy dowód. Wyjątek dotyczy osób niedołężnych - wniosek może złożyć ktoś z rodziny. - Potem nasz pracownik odwiedzi taką osobę i sprawdzi, czy to faktycznie ona znajduje się na zdjęciu - wyjaśnia M. Kotarba. Urzędnik weźmie też podpis, a jeśli ta osoba nie jest w stanie się podpisać, na dowodzie znajdzie się adnotacja "brak możliwości podpisu".

To musisz dostarczyć

  • dwa zdjęcia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, obejmujące lewy półprofil z lewym odkrytym uchem; można mieć założone okulary, ale tylko z jasnymi szkłami (nie dotyczy osób ze stosownym zaświadczeniem od lekarza); nie powinno się mieć założonych dużych ozdób ani nakrycia głowy
  • potwierdzenie wpłaty 30 zł w kasie urzędu.

    Na tyle dowód
  • powyżej 65 roku życia - bezterminowo
  • 18 - 65 lat - na 10 lat
  • do 18 lat - na pięć lat.
    Dowód dla osób w wieku 13 - 18 lat wydaje się za zgodą jednego rodzica, w przypadku młodszych niż 13 lat potrzebna jest zgoda obojga rodziców.

  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska