Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Społeczny Komitet "Stop odkrywce" chce przyciągnąć wójtów głogowskich gmin wiejskich: Głogów, Jerzmanowa i Żukowice

Dorota Nyk 076 835 81 11 [email protected]
Wójt gminy Głogów Andrzej Krzemień już martwi się tym, że na mapce obszaru perspektywicznego złóż jego gmina jest bardzo silnie zaznaczona.
Wójt gminy Głogów Andrzej Krzemień już martwi się tym, że na mapce obszaru perspektywicznego złóż jego gmina jest bardzo silnie zaznaczona. fot. Dorota Nyk
Te gminy mają się czego obawiać: na ich terenach znajdują się perspektywiczne obszary złóż węgla brunatnego.

2 grudnia pojechało pod Sejm około 300 mieszkańców okolic Lubina i Legnicy, którzy protestowali przeciwko rządowym planom budowy kopalni odkrywkowych na ich terenach. "Nowe prawo geodezyjne i górnicze to czwarty rozbiór Polski" - takie hasło mieli wypisane na sztandarach mieszkańcy dolnośląskich gmin: Ruja, Lubin, Miłkowice, Kunice, Ścinawa, Prochowice oraz Brodowa, Gubina, Zgierza i Kruszwicy. Okazuje się, że spokojnie nie mogą spać także mieszkańcy podgłogowskich miejscowości.

- Wasze gminy leżą na obszarze perspektywicznego złoża węgla brunatnego, które może być przedmiotem zainteresowania lobby energetyczno-węglowego, dążącego do wybudowania odkrywkowej kopalni węgla brunatnego nie tylko na terenie sześciu gmin - poinformowała przewodnicząca Społecznego Komitetu "Stop odkrywce" Irena Rogowska, wójt gminy Lubin.

Zaproponowała wójtom podgłogowskich gmin przystąpienie do komitetu, którego celem jest powstrzymanie planów budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego i zablokowanie wprowadzenia ochrony złoża przed dalszą zabudową infrastrukturalną.

To właśnie w przyszłym roku miałyby zostać wprowadzone poprawki do prawa geologicznego i górniczego, które mogą uniemożliwić gminom normalny rozwój i funkcjonowanie. Wyznaczone obszary złóż węgla brunatnego byłyby chronione, gminy na przykład miałyby związane ręce przy planowaniu zagospodarowania przestrzennego.

Najwięcej obszarów na mapie złóż z naszego rejonu ma gmina wiejska Głogów. Na mapie jest zaznaczona jedna trzecia gminy, na szczęście jako obszar zasobów prognostycznych - obejmuje wsi Przedmoście, Borek i częściowo Zabornię.

- Jesteśmy przez rząd zaskakiwani - uważa wójt gminy Andrzej Krzemień. - Ludzie chcą przecież tu żyć spokojnie, mieć jakąś wizję, planować swoją przyszłość. Rząd nie może sobie tworzyć planów bez współpracy z nami. Jeśli w naszym rejonie ma powstać wyrobisko, to trzeba rozmawiać o tym, jak to zorganizować w zgodzie z żyjącymi tu ludźmi. Chcemy wiedzieć, jaka będzie tu możliwość inwestowania i budownictwa jednorodzinnego. A jeśli nie będą one możliwe, to trzeba ustalić, jak nam i ludziom rząd to zrekompensuje.

"Stop odkrywce" planuje spotkanie z podgłogowskimi wójtami w przyszłym tygodniu. Chce ich namówić do uczestnictwa w działaniach stowarzyszenia. - W czasie manifestacji w Warszawie domagaliśmy się rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem - mówi rzecznik urzędu gminy w Lubinie Janusz Łucki. - Ostatnio telefonicznie poinformowano nas jednak, że zostaniemy zaproszeni na spotkanie z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem. ma się ono odbyć 11 stycznia.

Pojedziemy na rozmowy. Poza tym wysłaliśmy także apel do 460 posłów, żeby nie podpisywali niekorzystnych dla naszych obszarów zmian do prawa geologicznego.

Jednocześnie poinformował, że Komitet się dopiero tworzy, przystępuje do niego coraz więcej osób. Wójtowie i burmistrzowie sześciu gmin, na terenie których miałaby powstać kopalnia, tworzą prezydium komitetu. Honorowym członkiem jest Janusz Mikulicz, który podobnie jak posłowie Piotr Cybulski, Ewa Drozd, Ryszard Zbrzyzny, senator Jacek Swakoń i europoseł Piotr Borys podpisali oświadczenie sprzeciwiające się planom budowy odkrywkowej kopalni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska