Spora inwestycja

TATIANA MIKUŁKO [email protected]
Udostępnij:
Arek Łanda z Pasterzowic wybrał sobie piórnik w Formułę 1. Od września idzie do drugiej klasy. Na jego wyprawkę mama wydała już 270 zł. Na książki dla jego siostry, która za kilka dni rozpocznie naukę w klasie pierwszej - 125 zł.

- Zakupy robiłam stopniowo. Oszczędzałam pieniądze a to na zeszyty, a to na strój sportowy - zdradza pani Joanna. - Dla naszej rodziny to spory wydatek. Oboje z mężem nie pracujemy. Mieszkamy z teściami. Utrzymujemy się z zasiłku rodzinnego. Czasami uda się coś dorobić. Nie mamy nawet gospodarstwa, z którego można by żyć. Tylko kilka kur trzymamy.

Spora inwestycja

Arek cieszy się, że wakacje się kończą. Już mu się trochę nudzi. Lubi szkołę i nie może doczekać się spotkania z kolegami.
- Dla niego wyprawkę mam. Dziś dokupiliśmy tylko piórnik i bibuły. Córce muszę jeszcze kilka rzeczy skompletować - mówi mama chłopca.
Piotr Marczenia z Mycielina wychodzi ze sklepu z nowym plecakiem - całym czarnym, za 43 zł. Jego mama kupiła także trochę przyborów szkolnych, bloki, zeszyty.
- Syn ma już wszystko oprócz dresu, kilku książek, tenisówek - wylicza mama. - Wydałam już 150 złotych, a będzie jeszcze więcej. Drogo jest. Przygotowanie dziecka do szkoły to spora inwestycja.

Gorący okres

Zbliżający się rok szkolny odczuwają też pracownicy księgarń. Wiesława Martyniak, właścicielka sieci sklepów z podręcznikami i artykułami szkolnymi w Żaganiu, dwoi się i troi.
- Jest gorąco! Rodzice robią zakupy na ostatnią chwilę. Musimy jakoś przetrwać najbliższe dwa tygodnie - mówi pani Wiesława.
Zakupy w hurtowniach zrobiła już w czerwcu. Wtedy szkoły podstawowe ogłosiły listy potrzebnych podręczników. Szkoły średnie takie wykazy dostarczyły na początku lipca.
- Teraz w hurtowniach niczego bym nie dostała. Cała Polska przecież robi zakupy - tłumaczy właścicielka księgarń. - Od lipca nie można swobodnie poruszać się po sklepie. Skaczemy między kartonami.

Można na raty

Rodzice na zakupy przychodzą najczęściej ze swoimi pociechami. To dla dzieciaków frajda, gdy mogą sobie wybrać nowy plecak do szkoły. Niektórzy kierują się dziecięcą modą, inni zasobnością portfela. Na szczęście jest wybór. Wyprawkę do szkoły można skompletować za 40 zł i za 250 zł. Ceny, np. kredek wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Najtańsze kosztują 2,50 zł, najdroższe - 50 zł.
- Są rodzice, którzy kupują wszystko po niskich cenach. To nie zawsze jest dobre, zwłaszcza przy zakupie plecaków, które mają wytrzymać cały rok - mówi pani Wiesława. - Z myślą o mniej zamożnych rodzicach mamy system ratalny. Wprowadziliśmy go kilka tygodni temu. Już skorzystało z niego 10 rodziców. To dużo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Skymaster

Skymaster Energy Eco Jasnografitowy 28 2021

2 999,99 zł2 799,00 zł-7%
miejsce #2

MBM

MBM E1200 Karios U16 Czarny 27.5 2022

12 599,00 zł
miejsce #3

Indiana

Indiana E4000 Czarny 26 2021

3 499,00 zł
miejsce #4

Torpado

Torpado Era Czarny 28 2022

6 799,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Jakub Wiech: Ceny ropy naftowej wracają do poziomu sprzed wojny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie