Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposoby na naukę języków obcych

Leszek Kalinowski 0 68 324 88 74 [email protected]
Hania Łosyk, Deborah Piechotak, Karolina Herman wiedzą, że języki to dziś podstawa sukcesu, dlatego uczą się ich w szkole Oxford Street w Zielonej Górze
Hania Łosyk, Deborah Piechotak, Karolina Herman wiedzą, że języki to dziś podstawa sukcesu, dlatego uczą się ich w szkole Oxford Street w Zielonej Górze fot. Bartłomiej Kudowicz
Jest wiele sposobów, by nauczyć się języków obcych, jak choćby przez Gadu-Gadu. Każdy internauta może skorzystać z tej usługi i to całkiem za darmo.

Od niedawna użytkownicy komunikatora Gadu-Gadu mogą korzystać z nowej usługi - darmowej nauki języków. Wystarczy na stronie www.nauka.pl zalogować się za pomocą swojego numeru Gadu-Gadu i wybrać opcje, którymi jesteśmy zainteresowani. Komunikator powiadomi nas o czekającej na nas nowej lekcji.

- Użytkownicy mają do wyboru zwroty: w języku angielskim, niemieckim oraz Business English - mówi Alicja Wróbel z Gadu-Gadu SA. - Dodatkowo serwis oferuje cotygodniowe, obszerne lekcje angielskiego dla średniozaawansowanych.

Bawimy się i uczymy

Naukę języków obcych przez internet poleca też wiele portali dla dzieci. Poprzez zabawę poznają one słówka i zwroty. Mogą uczestniczyć w nagraniu angielskiej czy niemieckiej piosenki, odkrywać tajemnice zamku, czy przygotowywać ulubione danie na obiad. Naukę przez zabawę proponują też szkoły językowe jak choćby Helen Doron czy Abrakadabra. Tu dzieci już od najmłodszych lat osłuchują się z obcymi akcentem, słówkami i wcielając się w różne role doskonale się bawią.

- Maluchy uczą się angielskiego czy niemieckiego metodą naturalną poprzez zabawę. Siedmiolatkom wprowadzamy elementy czytania i pisania - wyjaśnia Magda Karwicka-Staśkiewicz z Centrum Języków Obcych dla Dzieci ,,Abrakadabra w Zielonej Górze. - Szkoła jest na licencji niemieckiej.

Nie tylko metody standardowe

W szkole ELS słyszymy, że dorosłym najczęściej poleca się metody standardowe. Dla tych, którzy nie mają czasu na regularne uczestniczenie w zajęciach, są sobotnie warsztaty. Cztery razy w semestrze. Po tych czterech częściach można zdać już egzamin. Ci, którzy mają czas tylko w weekendy, mogą raz w tygodniu (piątek wieczorem lub sobota rano) chodzić na trzygodzinne zajęcia, podczas których przerabia się pełny kurs 90-godzinny. Po nim można przeskoczyć kolejny stopień zaawansowania. Są też kursy indywidualne i projektowane na życzenie klienta np. słownictwo techniczne, bankowe itp.

Swobodne mówienie językiem, choć niekoniecznie poprawne gramatycznie, zapewniają metody audiolingwalne. Jedną z nich jest metoda Callana. Oparta jest ona na ,,bombardowaniu" ucznia konwersacjami, które wielokrotnie są powtarzane. Każde zajęcia prowadzą inni lektorzy. Mówią bardzo szybko, z różnym akcentem i intonacją. Pozwala to na oswojenie się z językiem i rozumienie go. Proces uczenia się jest bardzo intensywny. Dlatego nie poleca się tej metody osobom poniżej 16 roku życia.

Lektorzy się zmieniają

- Inną z metod audiolingwalnych jest metoda Berlioza - wylicza pedagog Izabela Kanguszewka. - Polega ona na zajęciach w laboratoriach prowadzonych przez nauczyciela, który jest obcokrajowcem tzw. native speaker, albo osobę, która dłuższy czas przebywała za granicą. Lektorzy zmieniają się w czasie kursu, by przyzwyczaić uczniów do różnych akcentów. Plusem takiej nauki jest swobodne posługiwanie się językiem. Minusem - niezbyt dobra znajomość gramatyki. Niektóre szkoły proponują tę metodę jako uzupełniającą.

Fale i relaks

Nauka podczas głębokiego relaksu? Metoda polegająca na uczeniu się, gdy mózg emituje tzw. fale alfa, pozwala na przyswojenie znaczenia wielu słów, ale na bardzo krótko. Taki stan umysłu osiąga się za pomocą muzyki i odpowiednich ćwiczeń fizycznych. Utrwalanie materiału powinno odbywać się w stanie pełnej świadomości. Skuteczność takiej formy nauczania, nie została do końca potwierdzona naukowo. Ale jest wiele osób, które mogą poświadczyć, że dzięki tej metodzie nauczyli się szybko wybranego przez siebie języka.

Ludzie listy piszą

A można tak korespondencyjnie? Europejska Szkoła Kształcenia Korespondencyjnego z siedzibą w Poznaniu (ESKK Sp. z o.o.) jest największą instytucją edukacyjną w Europie zajmującą się kształceniem na odległość. Obecnie posiada ona oddziały w siedmiu krajach: w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii, w Rosji, na Ukrainie, na Białorusi i w Kazachstanie.

Pod względem liczby uczących się ESCC jest jedną z największych instytucji edukacyjnych na świecie. Metoda dydaktyczna stosowana w kursach wywodzi się z bogatego doświadczenia edukacji korespondencyjnej w USA i krajach Europy Zachodniej. Każdy student jest "jedyny w klasie" - sam wybiera tempo, w jakim będzie się uczył, i ma zapewnioną opiekę osobistego nauczyciela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska