Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkania z książką

ZBIGNIEW JANICKI 068 377 25 91 [email protected]
Dzieci z zaciekawieniem słuchały legendy, którą przeczytał kapitan. Za to kapitan miał okazję podziwiać grę aktorską uczniów szkoły m.in. Oskara Jaśkielewicza (rzeźbiarza) i Michała Motaka (diabła).
Dzieci z zaciekawieniem słuchały legendy, którą przeczytał kapitan. Za to kapitan miał okazję podziwiać grę aktorską uczniów szkoły m.in. Oskara Jaśkielewicza (rzeźbiarza) i Michała Motaka (diabła). fot. Zbigniew Janicki
Szkoła Podstawowa nr 2 w Żaganiu w ubiegłym roku przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Działanie nie ogranicza się do zaliczenia jak największej liczby książek.

- Starannie i atrakcyjnie dobieramy program - wyjaśnia dyrektorka szkoły Beata Kulasza.

W tamtym roku w szkolnych murach było bajkowo. Przerabiane były baśnie Andersena, zawitał tu także Harry Potter. W tym roku większy nacisk kładzie się na wychowanie patriotyczne. Zwłaszcza eksponowany jest patriotyzm w stosunku do małej, lokalnej ojczyzny.

Sami robią dekoracje

Dzieci uczą się, bawią i mają kontakt ze znanymi dorosłymi osobami. Książki uczniom czytał już burmistrz i dyrektorka miejskiej biblioteki. Natomiast ostatnio spotkał się z nimi kapitan żeglugi wielkiej - Eugeniusz Chodań - i przedstawił legendę o diable oraz rzeźbiarzu, który na pałacowym murze rzeźbił maszkarony.

To nie było jednak zwykłe czytanie. Podczas lektury dzieci zaprezentowały wspaniałą inscenizację. - Do tego przedsięwzięcia angażujemy całą szkołę - wyjaśnia dyrektorka "dwójki".

Przełamać stres

Efekty są rewelacyjne. Pokazali to główni mali aktorzy m.in. Kamil Kościański (książę), Karolina Figiel (księżniczka), Oskar Jaśkielewicz (rzeźbiarz) i Michał Motak (diabeł). - Mam sentyment do tej szkoły. W niej się uczyłem. Ale to nie z tego względu mówię te słowa. Dzieci są naprawdę fantastyczne.

Na spotkaniach w SP2 zjawiają się nie tylko uczniowie "dwójki". Zawsze zapraszane są także przedszkolaki. - Mamy zaprzyjaźnione przedszkola, przede wszystkim nr 2, 3 i 5. No i bierzemy pod uwagę naszą "zerówkę" - wyjaśnia jedna z nauczycielek, Beata Purwiel. Dodaje ona, że dzięki takim akcjom przełamywany jest u maluchów szkolny stres, a przy okazji dzieci chcą później chodzić do "dwójki".

- Ale przede wszystkim chcemy skutecznie rozbudzić zainteresowanie do książek i do czytania - zastrzega szkolna bibliotekarka Marzena Chłopek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska