MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie lubuskich rolników i hodowców z Głównym Lekarzem Weterynarii. Tematem afrykański pomór świń oraz ptasia grypa

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Nowo powołany Główny Lekarz Weterynarii spotkał się z przedstawicielami lubuskich rolników i hodowców.
Nowo powołany Główny Lekarz Weterynarii spotkał się z przedstawicielami lubuskich rolników i hodowców. Lubuski Urząd Wojewódzki
Jak walczyć z afrykańskim pomorem świń oraz wirusem ptasiej grypy - między innymi o tym dyskutowano podczas specjalnego spotkania zorganizowanego w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie. Z hodowcami trzody i drobiu z regionu spotkał się Główny Lekarz Weterynarii - Paweł Niemczuk.

Trzecia wizyta w Lubuskiem

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie przedstawicieli środowiska rolniczego z nowo powołanym Głównym Lekarzem Weterynarii. Tematem rozmów była walka z chorobami zakaźnymi zwierząt oraz współpraca z inspektoratem.

- W połowie października spotkaliśmy się z ministrem Mirosławem Welzem. Ponieważ w międzyczasie nastąpiła zmiana na stanowisku Głównego Lekarza Weterynarii, poprosiłem pana ministra Pawła Niemczuka o podobne spotkanie. Bardzo dziękuję, że tak szybko odpowiedział na to zaproszenie i przyjechał, aby osobiście porozmawiać z grupą rolników, myśliwych i producentów o problemach, z którymi muszą się mierzyć - mówił wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Paweł Niemczuk w województwie lubuskim był już po raz trzeci. Tym razem podkreślał ogromną rolę bioasekuracji w ochronie przed zarażeniem wirusami afrykańskiego pomoru świń oraz śmiertelnej grypy ptaków. Uczulał rolników na reagowanie na wszystkie czynniki, które mogłyby doprowadzić do przeniesienia tych chorób na teren ich gospodarstw.

- Domyślaliśmy się, że grypa ptaków może wystąpić po raz kolejny. Wiosna i początek lata pokazały, że tego wirusa jest bardzo dużo w terenie. Podobnie ma się sprawa z afrykańskim pomorem świń, którego głównymi nosicielami są dziki. Dlatego rozmawiamy tu między innymi o bioasekuracji, ponieważ powinniśmy wyciągać wnioski z tych dotychczasowych doświadczeń - tłumaczył Paweł Niemczuk.

Stawiają na nowe technologie

Główny Lekarz Weterynarii mówił też o tym, że obecnie ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi pracuje nad nowatorskimi sposobami liczenia dzików za pomocą między innymi dronów. Zapowiedział także zmiany w prawie łowieckim.

- Ministerstwo podejmuje duże kroki związane z wykorzystywaniem nowoczesnych metod liczenia dzików, czyli na przykład dronów czy urządzeń termowizyjnych. Planujemy również zmiany w prawie łowieckim, które pozwoliłyby na maksymalny odstrzał tych zwierząt, bo to one są rezerwuarem tego wirusa w środowisku - podkreślał Paweł Niemczuk.

Hodowcy mówili o problemach

Sprawę z trudnej sytuacji oraz zagrożenia doskonale zdają sobie również sami hodowcy.

- Mamy kłopot z ptasią grypą i mamy kłopot z afrykańskim pomorem świń, dlatego chcemy, aby Główny Lekarz Weterynarii o tych problemach wiedział. My mamy świadomość o konieczności bioasekuracji, ale chcemy też zwrócić uwagę na ogólnopolski problem rozdrobnionego rolnictwa, który powoduje, że w przypadku tych najmniejszych gospodarstw dotarcie z informacją o tym, jak ona ma dokładnie wyglądać, jest bardzo trudne. Ci rolnicy mają często małe stada, co oznacza, że ten koszt bioasekuracji jest w ich przypadku bardzo wysoki. Dlatego jeśli państwo nie pomoże takim rolnikom, to oni nie będą w stanie tego zrobić - mówił Władysław Piasecki z Lubuskiego Forum Rolniczego.

Jak tłumaczył Paweł Niemczuk - rolnicy i hodowcy nie są zdani sami na siebie, bo mogą korzystać z pomocy finansowej oferowanej przez państwo. To między innymi refundacje wydatków poniesionych na zakup mat dezynfekcyjnych, produktów biobójczych, odzieży ochronnej czy wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie lub drób. Mogą również ubiegać się o odszkodowanie za likwidację ognisk choroby w swoich gospodarstwach.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska