Spotkanie szefa MEN ze związkami nauczycielskimi. W czwartek decyzja ws. szkół

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Spotkanie szefa MEN ze związkami nauczycielskimi. W czwartek decyzja ws. szkół
Spotkanie szefa MEN ze związkami nauczycielskimi. W czwartek decyzja ws. szkół Adam Jankowski
Udostępnij:
Nowy minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek spotkał się dziś z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych. Po spotkaniu przekazano, że w czwartek ogłoszone zostaną kolejne decyzje dotyczące funkcjonowania placówek. Premier Morawiecki wyjawił w Sejmie, że prawdopodobnie najstarsze klasy szkół podstawowych przejdą na naukę zdalna lub hybrydową.

W czwartek o godz. 10.00 przedstawiciele nauczycielskich związków zawodowych złożyli wizytę nowemu ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego Przemysławowi Czarnkowi.

MEN wskazuje, że to pierwsze spotkanie nowo powołanego ministra edukacji i nauki z przedstawicielami związków zawodowych, a w najbliższym terminie minister chciałby spotkać się również ze stroną samorządową.

Czarnek: Nasze plany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli

Stronę związkową reprezentowali: Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych oraz Roman Laskowski, w imieniu Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, a Men – prócz szefa resortu – wiceministrowie Marzena Machałek i Maciej Kopeć. W spotkaniu wziął także udział były szef MEN Dariusz Piątkowski.

- Po pierwsze chcieliśmy się poznać, żebyśmy nie przedstawiali się sobie za pośrednictwem mediów. Po drugie znajdujemy się w sytuacji absolutnie wyjątkowej. Mamy rosnący od pewnego czasu zagrożenie koronawirusem i poczucie zagrożenia w środowisku szkolnym, nauczycielskim – mówił minister Czarnek w udostępnionym po potkaniu nagraniu.

Jak dodał, resort chciał powiedzieć przedstawicielom związków zawodowych jakie są jego pany na najbliższa przyszłość. - Te plany wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. Mamy pełne zrozumienie dla środowiska nauczycielskiego – mówił minister.

Szef MEN zaznaczył, że resort rozpoczął zmianę sposobu nauczania od starszych roczników (szkoły średnie i wyższe – red), gdyż „wnika to z wypowiedzi ekspertów, którzy twierdzą, ze jeśli jest zagrożenie w środowisku szkolnym to przede wszystkim w tych starszych rocznikach, a najmniejsze jest w rocznikach do 12 roku życia”. - Zdaniem wirusologów, tam transmisja choroby jest na znikomym poziomie – tłumaczył.

Jak dodał minister, według danych sanepidu od 1 września do 19 października tylko 2,2 proc. zachorowań pochodziło ze środowiska szkolnego.

Szef resortu podkreślił, że MEN będzie wsłuchiwał się w głosy związkowców. - Wszyscy jesteśmy w jenej drużynie, która z jednej strony wie, że najlepiej nauczać stacjonarnie, a z drugiej strony wie, że musimy to nauczanie stacjonarne dostosowywać do warunków w jakich dzisiaj się znajdujemy – podkreślił.
Minister dodał, że na spotkaniu poruszony został także temat finansowania nauczycieli, statusu i etosu pracy nauczyciela, ale „siłą rzeczy dyskusję zdominowała sprawa zagrożenia koronawirusem”. - Umówiliśmy się na kolejne spotkania w innych zakresach tematycznych – mówił Czarnek.

ZNP przedstawiło 21 postulatów

Z kolei, informuje ZNP, prezes związku Sławomir Borniarz odniósł się do bieżącej sytuacji w oświacie podkreślając, że „obecnie najważniejszą sprawą jest bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli oraz pracowników oświaty”.

Szef ZNP wręczył ministrowi edukacji i nauki 21 edukacyjnych postulatów w czasie pandemii.

Minister odpowiedział, że jutro zostaną ogłoszone decyzje ws. bezpieczeństwa w szkołach. Najprawdopodobniej będą one dotyczyły starszych klas szkół podstawowych.

21 przedstawionych postulatów:

1. zmniejszenie liczebności klas;
2. rozszerzenie kompetencji dyrektora szkoły/placówki w kwestii podjęcia decyzji o czasowym nauczaniu w formie zdalnej lub hybrydowej (z pominięciem sanepidu);
3. automatyczne przechodzenie na nauczanie zdalne szkół w czerwonych strefach;
4. zwiększenie nakładów finansowych na oświatę ze względu na rosnące koszty utrzymania szkół w okresie pandemii;
5. doposażenie szkół w środki czystości i dezynfekcji;
6. wyposażenie pracowników w sprzęt ochrony osobistej (maseczki z filtrem, przyłbice, przesłony z pleksi w miejscu pracy pracowników);
7. wprowadzenie dostępu do bezpłatnych testów dla pracowników oświaty;
8. wprowadzenie bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla pracowników oświaty;
9. doposażenie placówek w niezbędny sprzęt komputerowy, aby umożliwić wypożyczenie komputerów/laptopów uczniom i nauczycielom i zapewnić im możliwość kształcenia;
10. utworzenie kompleksowej platformy edukacyjnej do zdalnej komunikacji, na której zostaną zamieszczone wszystkie e-materiały dydaktyczne dla uczniów i nauczycieli oraz specjalistów wspierających dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Bezpłatna i jednolita w całym kraju platforma edukacyjna powinna zawierać m.in.:
• e-zasoby do kształcenia dla wszystkich uczniów, dostosowane do wymogów podstawy programowej,
• materiały edukacyjne instytucji nauki i kultury,
• narzędzia dla nauczycieli tworzących własne zasoby,
• poradniki dla uczniów i rodziców: jak efektywnie korzystać z e-zasobów i organizować naukę w domu,
• szkolenia on-line dla nauczycieli o różnym poziomie zaawansowania,
• platformy dla szkół integrujące pracę nauczycieli w danej placówce,
• komunikator do prowadzenia wideokonferencji dla uczniów, nauczycieli i rodziców.
11. zapewnienie dostępu do szybkiego i darmowego internetu wszystkim uczestnikom zdalnego kształcenia;
12. modyfikacja podstawy programowej kształcenia dla wszystkich typów szkół poprzez dostosowanie jej do możliwości zdalnego kształcenia;
13. opracowanie systemu wsparcia dla uczniów mających trudności w dostępie do kształcenia na odległość;
14. kompleksowe wsparcie uczniów ze środowisk mniej zamożnych oraz uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych;
15. zintegrowanie działań nauczycieli – specjalistów na rzecz dzieci, które pozostają pod ich opieką i wymagają stałego profesjonalnego wsparcia;
16. zapewnienie nauczycielom realizującym zdalne nauczanie stałej profesjonalnej pomocy z zakresu zdalnego kształcenia;
17. uregulowanie kwestii ponoszenia przez nauczycieli kosztów związanych z korzystaniem w pracy z własnego internetu i sprzętu komputerowego w związku z realizacją kształcenia na odległość;
18. opracowanie sposobu dokumentowania pracy nauczycieli realizujących kształcenie na odległość w celu wyeliminowania nieprawidłowości związanych z ich wynagrodzeniem;
19. stworzenie w salach lekcyjnych warunków umożliwiających prowadzenie lekcji zdalnych z klasy (wyposażenie klas w komputer, internet, kamerę);
20. zapewnienie wsparcia technicznego i psychologicznego nauczycielom;
21. prowadzenie dialogu społecznego i konsultowanie ze środowiskiem projektów aktów prawnych.

Nauczanie zdalne w szkołach podstawowych

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w Sejmie, że dziś, podobnie jak w poprzednich dniach, zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który podejmie dalsze decyzje co do zmian w sposobie nauczania. - W epidemii nie ma miejsc, które są całkowicie bezpieczne dla kogokolwiek, bo ona ma już charakter poziomy, rozprzestrzeniła się wszędzie. Kierujemy się zdaniem ekspertów i na początku zamknęliśmy dla nauki stacjonarnej szkoły ponadpodstawowe. To jest ponad 1,5 mln uczniów, którzy tworzą mobilność. Z wysoką dozą prawdopodobieństwa dzisiaj po południu na kolejnym sztabie kryzysowym podejmiemy decyzję o tym, że także wyższe klasy szkół podstawowych także będą podlegały nauczaniu zdalnemu lub hybrydowemu - powiedział Mateusz Morawiecki.

Wideo

Materiał oryginalny: Spotkanie szefa MEN ze związkami nauczycielskimi. W czwartek decyzja ws. szkół - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Precz z pisowskimi oszustami i oszołomami. Jak wypłaszczy się covid, to nowa budowane szpitale na stadionach i w halach zamienimy w więzienia dla tych bandytów.
Dodaj ogłoszenie