Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź ćwiczenia na stawy i nie tylko

oprac. (ika)
Aktywność fizyczna i ćwiczenia pod okiem fachowców - to recepta na sprawne stawy.
Aktywność fizyczna i ćwiczenia pod okiem fachowców - to recepta na sprawne stawy. 123rf
Bóle stawów, bioder, rąk, barków? Sprawdź, co radzi lekarz med. Jędrzej Przygodzki, ortopeda grupy LUX-MED. W Zielonej Górze.

Bóle bioder - jak sobie z nimi radzić? Czy ćwiczenia mogą pomóc złagodzić dolegliwości?
Często pacjenci zgłaszają się i mówią ze boli ich biodro. W wielu z tych przypadkach okazuje się jednak że ból określany jako biodra jest tak naprawdę bólem kręgosłupa. Dlatego ważna jest wizyta u lekarza który prawidłowo zdiagnozuję naszą przyczynę bólu. Ból stawu biodrowego najczęściej lokalizuję się w okolicy pachwiny lub od boku stawu. Nierzadko ból biodra może promieniować do stawów kolanowych oraz pośladków. Ból stawu biodrowego może mieć kilka przyczyn – nie zawsze będą to zmiany zwyrodnieniowe. Ważny jest charakter bólu - czy jest to ból podczas aktywności a może nasila się podczas siedzenia
Czy razem z bólem biodra pojawiła się gorączka. Czy był uraz – po którym pojawiły się dolegliwości bólowe. Dokładne zbadanie pacjenta, wywiad oraz badanie dodatkowe ( RTG stawów biodrowych) zazwyczaj doprowadzają do postawienia prawidłowej diagnozy. To od lekarza zależy wybranie prawidłowej metody leczenia stawu biodrowego w zależności od postawionego rozpoznania.

Ból okolicy biodra może wynikać z nieprawidłowej biomechaniki stawu oraz pracy ścięgien i więzadeł otaczających staw jak również z nieprawidłowego położenia miednicy, która przecież jest centralną częścią naszego aparatu ruchowego i to ona łączy nasze nogi z resztą ciała. Każda asymetria w obrębie obręczy miednicznej będzie pośrednio wpływać na nieprawidłowe ustawienie wszystkich części ciała.

Leczenie opera się na terapii manualnej oraz odpowiednio dobranych ćwiczeniach pod okiem fizjoterapeuty. Dobrze dobrana terapia pozwoli pozbyć się dolegliwości bólowych nie tylko bioder ale również kręgosłupa.

U starszych pacjentów często rozpoznaje się chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego, gdzie dochodzie do całkowitego zniszczenia chrząstki stawowej. Powoduje to narastanie objawów bólowych, zmniejszenie aktywności życiowej oraz pogorszenie jakości życia.
Czynniki które wpływają na rozwój choroby to palenie tytoniu, otyłość, nadużywanie alkoholu.

Trwałe zmiany kostne widoczne na RTG nie ulegną poprawie po leczeniu zachowawczym. Celem leczenia zachowawczego jest zmniejszenie bólu, utrzymanie lub zwiększenie zakresu ruchu. Jedną z najważniejszych rzeczy, którą pacjent może zrobić w celu złagodzenia dolegliwości jest redukcja wagi. Ważne aby osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów biodrowych prawidłowo odżywiały się oraz starały się zachować aktywność (ćwiczenia z rehabilitantem, basen, jazda na rowerze). Rozwijające się zmiany, otyłość oraz unikanie aktywności prowadzi do coraz większego bólu i sztywności stawów. W zależności od zawansowania zmian chorobowych ortopeda może podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym – najczęściej wymianie stawu czyli endoprotezoplastyce.


Ćwiczenie 1

Pozycja leżąca. Nogę zginaj w biodrze i w kolanie, przyciągnij do podbrzusza, a następnie powoli opuszczaj.

Ćwiczenie 2
Wyprostowaną nogę podnieś na wysokość 10-20 cm, przesuń do boku (odwodzenie), a następnie do środka i na drugą stronę (przywodzenie). Powróć do pozycji wyjściowej.


Ćwiczenie 3

Systematyczna jazda na rowerze (min 3 razy w tygodniu) stacjonarnym zapewnia utrzymywanie prawidłowego napięcia mięśni poruszających stawem biodrowym .


Gdy bolą dłonie, łokcie, barki…

Bóle rąk pojawiają się najczęściej w przebiegu chorób zwyrodnieniowych i zapalnych. dolegliwości pojawiają się zarówno w dzień jak i w nocy, często towarzyszy im sztywność.
Bólami rąk często rozpoczynają się choroby reumatyczne, takie jak łuszczycowe i reumatoidalne zapalenie stawów. Bóle rąk i palców, którym towarzyszy drętwienie pojawiają się w zespole cieśni nadgarstka oraz dyskopatii odcinka szyjnego kręgosłupa.
Przewlekłe stosowanie ortez, opasek stabilizujących może doprowadzić do znacznego ograniczenia ruchu a tym samym do zaburzenia funkcji stawów. Kluczową sprawą jest utrzymanie odpowiedniego napięcia mięśni i więzadeł stawu które poprawiają jego zakres ruchu oraz funkcje. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia pomogą spowolnić rozwój choroby oraz zmniejszą dolegliwości bólowe.

Leczenie bólu rąk na początku obejmuje fizjoterapię, ćwiczenia i stosowanie leków przeciwbólowych. Jeżeli dolegliwości nasilają wskazana jest wizyta u ortopedy lub reumatologa.

Ćwiczenie 1
Ściskaj ręką piłeczkę, następnie powoli prostuj i rozkładaj palce na rozprężonej piłce (nie odrywaj palców od piłeczki).


Ćwiczenie 2

Siadamy przy stole, ręce kładziemy na blacie w taki sposób, by nadgarstki opierały się o jego krawędź, a dłonie luźno zwisały ku podłodze. Powoli unosimy raz jedną, raz drugą dłoń, maksymalnie zginając ku górze i dołowi. Ćwiczenie zwiększa zakres ruchu w stawie nadgarstkowym i wzmacnia jego mięśnie. Ćwiczenie to można wykonywa z obciążeniem.


Ćwiczenie 3

Ręka oparta całą powierzchnią na stole – rozsuwaj i przysuwaj do siebie kolejne palce, każdy z osobna, następnie wszystkie równocześnie. Jest to ćwiczenie które poprawia zakres ruchów palców dłoni.

Bóle barku to złożony problem. Bark jest wspaniałym stawem, który pozwala nam na poruszanie rękami we wszystkich kierunkach. Niestety przez to jest stosunkowo skomplikowanym stawem i podatnym na urazy. Urazy które wynikają często z wielu kumulujących się tzw. mikrourazów – w ciągu całego życia może ich być bardzo dużo. Istotne jest postawienie prawidłowej diagnozy. Ortopeda ma do dyspozycji szereg testów funkcjonalnych podczas badania pacjenta, wspartych badaniami obrazowymi takimi jak USG czy rezonans magnetyczny. Gdy ortopeda wykluczy wewnętrzne uszkodzenia stawu które są wskazaniem do leczenia operacyjnego najczęściej kieruje takiego pacjenta do fizjoterapeuty.

Leczeniem wspomagającym mogą być leki przeciwbólowe czy iniekcje odstawowe, które jednak są tylko pewnym dodatkiem do całości terapii.

Najczęściej bóle wynikające z zaburzonej biomechaniki całego kompleksu obręczy barkowej oraz okolicznych stawów ręki czy kręgosłupa szyjnego. Przez wiele lat w nieprawidłowo pracującym stawie może dojść do trwałych uszkodzeń. Często ból barków dotyka osoby które garbią się i mają nieprawidłową pozycje głowy, szyi i łopatek.

Najczęściej ból barku dotyczy osób które pracują rękoma – nieprawidłowa pozycja przy komputerze, podczas długiej jazdy samochodem, praca fizyczna z uniesionymi rękoma.

Wskazane są regularne ćwiczenia stawów w pełnym zakresie ruchu oraz utrzymywanie prawidłowej postawy ciała która warunkuje odpowiednią pracę barków. Wizyta u fizjoterapeuty pomoże prawidłowo dobrać ćwiczenia i skorygować wady postawy.

Ćwiczenie 1
Usiądź lub stań z ramionami wzdłuż tułowia. Unieś barki w górę w kierunku uszu, następnie opuszczaj w dół.

Ćwiczenie 2
Wykonuj ruchy okrężne barkami do przodu, a następnie do tyłu.

Ćwiczenie 3
Stań z ramionami wzdłuż tułowia, cofnij barki ku tyłowi jednocześnie ściągając łopatki razem następnie przesuń barki ku przodowi jednocześnie oddalając łopatki od siebie.

Jak walczyć z bólem mięśni i stawów - czy odpowiednio dobrane ćwiczenia złagodzą (a może zniwelują) dolegliwości?
Dla zachowania prawidłowej funkcji stawów najważniejszy jest ruch, zachowanie codziennej regularnej aktywności, która stymuluje nasze stawy do zachowania prawidłowej sprawności. W obecnych czasach ludzie intensywnie pracują i nie maja czasu na regularna aktywność która nie tylko zapewni nam odpowiednią wydolność organizmu wpływając na układ krażeniowo – oddechowy, ale również przygotuje nasze stawy do obciążeń jakich doznają przez całe życie.. Wielogodzinna praca za burkiem lub jednostajna praca fizyczna doprowadza do trwałych negatywnych zmian w naszym aparacie ruchu.

Nasze mięśnie, stawy, więzadła stworzone są do zmiennego ruchu. Jazda samochodem, siedzenie w jednej nieprawidłowej pozycji to siły statyczne , które powodują duże jednostronne obciążenia na nasz układ ruchu.

Uważa się że w dużej mierze że to właśnie jednostronna aktywność, która niszczy naszą prawidłową biomechanikę, powoduje duże przeciążenia w stawach co w konsekwencji doprowadza do zapoczątkowania zmian zwyrodnieniowych.

Spacer, basen, jazda na rowerze lub inne formy aktywności są jak najbardziej wskazane. Ważna jest systematyczność. Każdy z nas powinien zrobić bilans życia: ile czasu niszczy stawy (pracuje w nieprawidłowej pozycji, porusza się tylko samochodem itp.), a ile na to, aby zachować prawidłową ich sprawność, a co za tym idzie - lepszą wydolność całego organizmu.

Trzeba pamiętać jednak, że osoby które przez ostatnie kilka lat miały pracę siedzącą lub pracowały jednostajnie fizycznie i miały styczność z nieprawidłowym obciążanie stawów powinny rozpocząć regularną aktywność bardzo ostrożnie. Warto wtedy zgłosić się do fizjoterapeuty aby pod jego okiem naprawić nasz układ ruchu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska