Sprawdź, gdzie dostaniesz najtańszy kredyt hipoteczny

Źródło: Rafał Janowicz, analityk Gold Finance. Raport został sporządzony na podstawie oferty banków współpracujących z tą firmą. (oprac. kb)
Zainteresowani kredytem hipotecznym muszą dobrze rozważyć oferty banków (fot. www.sxc.hu)
Zainteresowani kredytem hipotecznym muszą dobrze rozważyć oferty banków (fot. www.sxc.hu)
Udostępnij:
Podpowiadamy, gdzie najlepiej wziąć kredyt i porównujemy oferty banków.

W obcej walucie

Zainteresowani kredytem hipotecznym coraz częściej zastanawiają się, czy korzystniejszy będzie kredyt w euro czy we frankach szwajcarskich (CHF).

Wątpliwość jest jak najbardziej zasadna, ponieważ w wiele banków kusi ostatnio klientów różnego rodzaju promocjami kredytów w euro.

Dotyczą zwłaszcza prowizji za jego udzielenie lub wysokości marży.

Czy jednak rzeczywiście bardziej opłacalny jest kredyt w euro? Załóżmy, że jesteśmy zainteresowani zakupem mieszkania w kwocie 350 tys. zł. Dysponujemy wkładem własnym w wysokości 70 tys. zł. Interesuje nas kredyt w kwocie 280 tys. zł.

Na rynku mamy kilka interesujących ofert kredytów w euro i CHF. W ich ogólnym porównaniu pod kątem oprocentowania w poszczególnych bankach, korzystniej wypada jednak kredyt w CHF. Przy założonych przez nas parametrach kredytu możemy liczyć na oprocentowanie w CHF w przedziale 3,95 - 4,40 proc.

Te same założenia w przypadku kredytu w euro, dadzą nam oprocentowanie w przedziale 4,08 - 4,83 proc. w zależności od banku. Jednak w niektórych bankach, m.in. w Deutsche Bank i Nordea rata kredytu w euro wypada nieco korzystniej niż w CHF ze względu na niższy spread walutowy.

W niektórych bankach obowiązują dodatkowo promocje dot. prowizji za udzielenie kredytu w euro, np. w Dnb Nord jest to 0 proc.

Z punktu widzenia klientów bardziej stabilną walutą wydaje się frank szwajcarski. Należy jednak pamiętać, że kredyt w tej walucie jest trudniej dostępny na rynku, chociażby ze względu na stawiane przez banki wymagania odnośnie zdolności kredytowej.

Rozpatrując natomiast kredyt w euro należy mieć na uwadze fakt, że w perspektywie kilku lat będziemy wstępować do strefy euro i będzie to nasza narodowa waluta. Tak więc przy wyborze kredytu będą decydować również tego rodzaju czynniki.

W złotówkach

Gdzie obecnie można uzyskać najtańszy kredyt złotówkowy? Załóżmy, że kupujemy mieszkanie za 300 tys. zł i interesuje nas kredyt w kwocie 240 tys. zł.

Przy takich parametrach kredytu, mamy dostęp do dość szerokiej oferty banków. Możemy liczyć na oprocentowanie w przedziale od 6,17 - do 6,91 proc.

Maksymalny okres kredytowania, w zależności do banku, to 30 - 40 lat. Biorąc pod uwagę ratę kredytu, najniższą uzyskamy w ING przy kredycie na 40 lat rata wyniesie ok. 1.393 zł.

Uwzględniając taki kredyt należy jednak dobrze rozważyć prowizję za jego udzielenie. W tym zakresie występują bowiem dość znaczne różnice w poszczególnych bankach.

Na przykład w Lukas Banku w ramach promocji nie zapłacimy w ogóle prowizji, natomiast w BZ WBK prowizja wyniesie 3 proc. Z kolei w Eurobanku możemy liczyć na dość korzystne oprocentowanie kredytu, jednak jego koszty znacznie podniosą pakiety ubezpieczeń (zobacz tabela).

Bez wkładu własnego

Załóżmy, że chcemy uzyskać kredyt w kwocie 250 tys. na 30 lat bez wkładu własnego. Na jaką ofertę możemy liczyć?

* Przy naszych parametrach kredytu najniżej oprocentowany kredyt walutowy - zarówno w CHF, EURO, jaki USD - otrzymamy w mBanku i Multibanku.

* Uwzględniając natomiast kredyt złotówkowy, najniższe oprocentowanie będzie w Eurobanku (po wykupieniu wymaganego pakietu ubezpieczeń na życie) oraz w PKO BP.

Biorąc pod uwagę takie parametry kredytu należy jednak pamiętać, że w wielu bankach wystarczy wykazać się 10 proc. wkładem własnym, by móc liczyć na atrakcyjniejszy poziom marż niż w przypadku kredytu bez wkładu własnego.

Korzystając z oferty Lukas Banku z opcją wkładu własnego dodatkowo nie będzie pobierana prowizja za udzielenie kredytu.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie