Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, jak zdrowo grillować

Magda Weidner
- Grillowane potrawy nie mogą być podstawą naszej diety w czasie ciepłych dni, ale ich przyjemnym urozmaiceniem - mówi Magdalena Golińczak, dietetyczka z Zielonej Góry
- Grillowane potrawy nie mogą być podstawą naszej diety w czasie ciepłych dni, ale ich przyjemnym urozmaiceniem - mówi Magdalena Golińczak, dietetyczka z Zielonej Góry Fot. Magda Weidner
Ekspertka radzi, jak grillować, by nie mieć wyrzutów sumienia, że szkodzimy zdrowiu.

Dbając o sylwetkę, warto sięgnąć po produkty alternatywne. Równie smaczne, a zarazem zdrowe. - Na ruszcie można przygotować prawie wszystko: ryby, warzywa, owoce, drób - wylicza dietetyczka Magdalena Golińczak.

Warzywa z grilla

Są pyszne i łatwe do przyrządzenia. Doskonale do tego celu nadają się: kukurydza, szparagi, papryka, pomidory, cukinia, kabaczek, cebula. Wystarczy wcześniej je zamarynować (odrobina oliwy z oliwek, czosnku i soku z cytryny), posypując ziołami (najlepiej stworzyć własne mieszanki przypraw). Warzywa wniosą do posiłku sporo błonnika i antyoksydantów, są za to niskokaloryczne.

Ryby

To kolejna potrawa, która jest smaczna i zdrowa. Ryby zawierają kwasy omega 3, zmniejszając tym samym ryzyko chorób serca, nowotworów, nadciśnienia.

UWAGA
Rybę, na przykład łososia, również należy dwie godziny wcześniej marynować, a przed włożeniem na ruszt owinąć w folię aluminiową.

Zasady na zdrowie

Ważne jest nie tylko co grillujemy, ale i jak.

ZAPAMIĘTAJ
Tłuszcz wytapiający się z grillowanych mięs i spadający na rozżarzony węgiel powoduje powstawanie szkodliwych substancji, tj. nadtlenków i węglowodorów aromatycznych. Mogą przyczynić się do zmian nowotworowych.

Dlatego podczas grillowania należy przestrzegać kilku zasad, dzięki czemu przyrządzone w ten sposób potrawy nie będą zagrażać naszemu zdrowiu.

1. Produkty, które planujemy grillować, muszą być świeże i wysokiej jakości. Unikajmy mięsa peklowanego azotynem sodu.

WAŻNE
Pamiętajmy, aby dobrze wyczyścić grill z pozostałości tłuszczu czy starych potraw z poprzedniego pieczenia, gdyż są źródłem substancji trujących.

2. Mięso należy wcześniej zamarynować, aby było bardziej kruche i wymagało krótszego przyrządzenia.

3. Do grillowania należy używać węgla drzewnego lub drewna z drzew liściastych, które nie zawierają żywic.

4. Warto obyć się bez rozpałki. Dym pochodzący z samego węgla jest wolny od substancji chorobotwórczych.

UWAGA
Jeżeli używamy rozpałki, to użyjmy jej, kiedy na ruszcie nie ma jedzenia.

5. Wszystkie potrawy należy układać na aluminiowych tackach. Dzięki temu substancje zawarte w dymie nie osadzają się na potrawach, a grillowanie zajmuje mniej czasu.

6. Nie należy grillować produktów zamrożonych oraz zbyt długo opiekać mięsa - staje się ciężkostrawne i traci składniki odżywcze.

ZAPAMIĘTAJ
Grillowane potrawy należy jeść z dużą ilością warzyw i owoców, które zabezpieczają przed działaniem wolnych rodników.

7. W czasie grillowania uważajmy na napoje alkoholowe, które mają mnóstwo kalorii. Połączenie kiełbaska plus chłodne piwo to doskonały sposób na… dodatkowe centymetry w talii i w biodrach.

8. Nie przesadzajmy z takim jedzeniem. Organizm musi mieć czas na poradzenie sobie z ewentualnymi toksycznymi substancjami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska