Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedając auto musisz przekazać nowemu właścicielowi polisę OC

Czeław Wachnik
Rys. Tomasz Wilczkiewicz
Nadal wielu zmotoryzowanych nie wie, że sprzedając samochód muszą kupującemu przekazać także polisę komunikacyjnego ubezpieczenia OC czyli od odpowiedzialności cywilnej. I nie jest to przywilej czy tzw. łaska, ale obowiązek.

Natomiast to czy ubezpieczyciel zwróci sprzedającemu pieniądze za niewykorzystany okres ważności polisy, zależy tak naprawdę jedynie od dobrej woli i uczciwości kupującego.
Tymczasem wielu sprzedających żali się, że kupujący obiecał, iż zrezygnuje z otrzymanej polisy OC i wykupi nową, tymczasem on jeździ, korzystając ze starej polisy OC. To oznacza, że sprzedający nie dostanie obiecanych pieniędzy. Za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej.
Co w takim razie możemy zrobić? Tak naprawdę, to chyba niewiele. Przepisy są w tej sprawie jasne. Jeśli nabywca samochodu czyli kupujący w ciągu 30 dni od daty transakcji, nie wypowie otrzymanej od sprzedającego polisy, to ma prawo z niej korzystać do końca jej ważności. Jeśli jednak kupujący i sprzedający spisali swoje uzgodnienia np. w postaci aneksu do umowy czy też zawarli je w umowie kupna-sprzedaży, to jedyną szansą na odzyskanie pieniędzy za przekazaną polisę jest sąd. Tylko tu powstaje pytanie, czy dla odzyskania kilkuset złotych, warto udawać się do sądu. Dlatego poszkodowany czy oszukany najczęściej rezygnuje.

Dlatego może warto przypomnieć, że końca do 2003 roku - zgodnie z poprzednią ustawą ubezpieczeniową - kupujący samochód mógł korzystać z polisy OC sprzedającego, jedynie przez 30 dni od daty zakupu lub do dnia przerejestrowania auta. Ale nie dłużej niż wspomniane 30 dni. Ale ustawa ubezpieczeniowa z 22 maja 2003 roku ,,O ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych'' wprowadziła kilka bardzo istotnych zmian.

1. Polisa OC jest przypisana do samochodu i w razie jego sprzedaży musi zostać przekazana kupującemu. Powtarzamy, jest to bezwzględny obowiązek.

2. Polisa jest ważna do końca okresu na jaki została zawarta przez sprzedającego.

3. Okres ważności polisy można skrócić jedynie, gdy kupujący osobiście ją wypowie. Wtedy sprzedający za tzw. niewykorzystany okres, otrzyma zwrot pieniędzy.

4. Przy rezygnacji z dotychczasowej polisy OC, kupujący musi wykupić nową. W dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym.
5. Przekazana przez sprzedającego polisa OC przedłuża się automatycznie. Przed kilku laty, były w tej sprawie wątpliwości, ale teraz jest inaczej. Dlatego jeśli nowy właściciel chce zmienić ubezpieczyciela, musi otrzymaną polisę wypowiedzieć i wykupić nową. Jeśli umowy nie wypowie, grozi mu płacenie za dwie polisy.

Ramka
Co zrobić, by odzyskać składkę za niewykorzystany okres ważności polisy OC.
Możliwości są dwie.
1. Przy podpisywaniu umowy obliczyć wartość polisy OC. Sumę jaką za nią zapłacono dzielimy przez 12 i mnożymy przez liczbę miesięcy jaka pozostała do końca jej ważności. Kupujący obok należności za samochód, wypłaca sprzedającemu wyliczoną wartość polisy. Najlepiej nie wpisywać ją do umowy kupna-sprzedaży, ale zwyczajnie schować do kieszeni. Zwrot wartości polisy nie jest opodatkowany
2. Obie strony zjawiają się w siedzibie firmy, w której wykupiono polisę OC. Kupujący na piśmie zrzeka się otrzymanej polisy i wykupuje nową. Wtedy to sprzedającemu ubezpieczyciel wypłaca pieniądze za niewykorzystaną część OC.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska