Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedajesz na aukcjach w internecie? Sprawdź, kiedy odprowadzić podatek

(oprac. kb)
Nietrafiony prezent też możemy odsprzedać na aukcji. Nie zapłacimy podatku, gdy upłynie sześć miesięcy od otrzymania podarunku.
Nietrafiony prezent też możemy odsprzedać na aukcji. Nie zapłacimy podatku, gdy upłynie sześć miesięcy od otrzymania podarunku. DigiTouch
Codziennie wystawiamy na sprzedaż zbędne rzeczy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wejście w rolę sprzedawcy może wiązać się z koniecznością odprowadzenia podatku. Tłumaczymy, kto i kiedy musi to zrobić.

Internetowym sprzedawcą może być dziś każdy. Codziennie wielu Polaków wystawia w sieci na sprzedaż zbędne ubrania, meble, książki, zabawki czy biżuterię. W ten sposób można zarobić na kolejne zakupy. O czym powinien wiedzieć każdy sprzedający oraz kiedy transakcje na aukcjach czy w opcji "Kup Teraz" traktowane są jako działalność zarobkowa? Wyjaśnia to ekspertka z edukacyjnej Akademii Allegro Justyna Gawrońska, która prowadzi warsztaty dla e-przedsiębiorców w całej Polsce.

W ŚWIETLE PRAWA

- Osoby, które regularnie sprzedają w internecie, prowadzą działalność gospodarczą. Handlujący powinni rozliczać się z tego tytułu i odprowadzać podatek dochodowy, VAT lub podatek od czynności cywilnoprawnych - komentuje ekspertka.

BEZ PODATKU

Podatku nie muszą odprowadzać osoby, które sporadycznie sprzedają w sieci, a wystawiane przez nie przedmioty są używane i pochodzą z własnego majątku. Na przykład mogą to być są to ubrania czy obuwie, które zalegają w garderobie.

- Sprzedaż przedmiotów używanych zwolniona jest z podatku pod warunkiem, że zostały one nabyte co najmniej pół roku wcześniej, licząc od końca miesiąca. Jeśli na sprzedaż wystawiamy nowy przedmiot, formalnie transakcja wiąże się z odprowadzeniem podatku dochodowego od osób fizycznych - komentuje adwokat Radosław Szajerski.

ZAPAMIĘTAJ
Zatem pozbywając się "starych" rzeczy, nie musimy wykazywać transakcji w wykazie rocznym. Chyba że zarabiamy na sprzedaży przedmiotów posiadanych przez nas krócej niż pół roku lub zupełnie nowych.
W tym ostatnim przypadku mamy obowiązek rozliczenia sprzedaży w zeznaniu rocznym PIT-36. Nawet jeśli ponieśliśmy stratę, a przedmiot sprzedaliśmy za cenę niższą niż koszt nabycia.

W RAZIE KONTROLI

Inną sprawą jest sprawdzenie takiego okazyjnego sprzedawcy przez urząd skarbowy. Fiskusowi trudno byłoby udowodnić, kiedy gry komputerowe, ubrania czy inne przedmioty wystawiane na aukcjach, znalazły się w posiadaniu sprzedającego. Tego rodzaju kwestie wykryje ewentualna kontrola skarbowa. Co wtedy?

- Najlepiej, gdybyśmy zbierali paragony, fakturę czy inne dowody zakupu sprzedawanego przedmiotu. Jeśli natomiast sprzedajemy rzecz nową, podatek opłacany jest dopiero przy rocznym zestawieniu przychodów podatnika i opłacany tylko w momencie przekroczenia ustalonej w danym roku wartości kwoty wolnej od podatku - wyjaśnia.

WAŻNE
Kwota wolna od podatku w 2012 roku wynosi 3.019 zł. Osiągając roczny dochód na tym poziomie, na przykład ze sprzedaży w sieci, nie będziemy zobowiązani do dzielenia się zarobkami z fiskusem.

Warto też pamiętać, że urząd skarbowy ma prawo do sprawdzenia transakcji odbywających się nawet kilka lat wstecz…

NIETRAFIONY PREZENT

Załóżmy teraz, że chcemy sprzedać na aukcji prezent, który ktoś nam podarował i nie trafił w nasz gust. Czy taka wyprzedaż również łączy się z odprowadzeniem podatku? Niestety tak.
- Gdy przykładowo na urodziny lub na parapetówkę zostaliśmy obdarowani przedmiotem zupełnie nie w naszym guście, wiele osób w takim przypadku próbuje odsprzedać prezent. Jednak w świetle prawa podatku nie zapłacimy dopiero po upłynięciu sześciu miesięcy od czasu, gdy rzecz znalazła się w naszym posiadaniu. Jeśli dodatkowo przedmiot sprzedamy za kwotę większą niż 1.000 zł, podatek odprowadzi również kupujący - wyjaśnia Gawrońska.
Opodatkowaniu podlegają umowy sprzedaży rzeczy ruchomych i jest to kwota 2 procent wartości transakcji.

DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

Niektórzy w sieci sprzedają jednak nie okazyjnie, a bardzo często. Na tyle, że ich aktywność może zostać uznana za działalność gospodarczą.

ZAPAMIĘTAJ
O uznaniu działań osoby fizycznej za działalność gospodarczą decyduje przede wszystkim liczba i częstotliwość przeprowadzonych transakcji, a także zyski czerpane z tytułu sprzedaży.

- Jeśli przykładowo ktoś kupuje sporą liczbę przedmiotów w celu ich dalszej odsprzedaży z zyskiem, jego działalność powinna być zarejestrowana - wyjaśnia ekspertka. - Wynika to z faktu, że za działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub na cudzy rachunek. Jeśli sprzedaż na aukcji ma charakter ciągły, zorientowany na osiągnięcie zysku, w tym momencie podlega opodatkowaniu.

Oferty pracy z Twojego regionu

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska