Sprzedaż karpia na wigilię. Gdzie i po ile kupisz żywego karpia? Które sklepy wycofały się ze sprzedaży żywej ryby? Mamy ceny i adresy!

Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Przygotowaliśmy rozpiskę miejsc, w których można nabyć świątecznego karpia.
Przygotowaliśmy rozpiskę miejsc, w których można nabyć świątecznego karpia. Polska Press
Sprawdziliśmy, w których sklepach i gospodarstwach rybackich kupimy w tym roku żywą rybę i w jakiej cenie. W województwie lubuskim jest sporo takich miejsc. Żywego karpia nie kupimy już w marketach.

Tradycja kupowania żywego karpia na wigilię w Polsce ma wiele lat. Jednak z roku na rok maleje liczba sklepów, które decydują się na sprzedaż żywej ryby przed Bożym Narodzeniem. Większość sklepów oferuje karpia już oprawionego (patroszony, tusza, dzwonka, płat czy filet).

WIDEO: Karpie z Osiecznicy idą jak świeże bułeczki

Natomiast żywego karpia na pewno kupimy w gospodarstwach rybackich i niektórych łowiskach.

Trwa głosowanie...

Czy zamierzasz kupić żywego karpia na wigilię?

Poniżej lista miejsc, w których można kupić żywą rybę wraz z aktualnym cennikiem oraz lista sklepów, które prowadzą sprzedaż karpia w różnych postaciach.

Rybacka Chata w Wojnowie

Świeżego, żywego karpia można już kupić m.in. w gospodarstwie Rybacka Chata w Wojnowie koło Kargowej. Tutaj cena jest nieco wyższa niż w gospodarstwach hodowlanych z racji tego, że tutejszy karp jest rybą typowo jeziorową, a nie hodowlaną. Jak zapewniają właściciele Rybackiej Chaty w 2020 roku, podobnie jak w roku poprzednim, za kilogram karpia trzeba zapłacić ok. 18 zł.

- Powoli kończymy już z rybą, bo cały czas przyjeżdżają do nas ludzie, a sprzedajemy już od kilku tygodni. Mamy karpie świeżutkie, pstrągi, szczupaki... Sandacza już nie ma, sprzedaliśmy wszystko. Jestem rybakiem. To, co złowię, sprzedajemy na bieżąco. Każdego dnia mamy w sprzedaży inny asortyment. Nikt nam nie przywozi ryby. Nie handlujemy, lecz sami łowimy - powiedział nam właściciel Grzegorz Koza.

 • karp żywy - 18 zł za kg,
 • szczupak - 28 zł za kg,
 • pstrąg żywy - 22 zł za kg,
 • tołpyga - 10 zł za kg,
 • amur - 18 zł za kg,
 • sum - 25 zł za kg,
 • karaś - 10 zł za kg,
 • leszcz - 6 zł za kg.

Nigdzie nie ma sandacza. Ludzie dzwonią i ciągle pytają, lecz na tę rybę nie ma praktycznie szans - usłyszeliśmy w Rybackiej Chacie.

Łowisko Pstrągowe "U Rikiego" w Zielonej Górze Ochli

Świeżego karpia można również kupić na Łowisku Pstrągowym "U Rikiego", które znajduje się przy skansenie w Zielonej Górze Ochli. Ryby można nabyć w godzinach 8:30 - 16:00. W tym roku żywy karp kosztuje 17 zł za kilogram. Jest on hodowany, na bieżąco wyławiany.

 • pstrąg - 22 zł za kg,
 • amur - 17 zł za kg,
 • karp - 17 zł za kg,
 • szczupak - 28 zł za kg.

Karp w Zielonej Górze. Ceny ryby na ryneczku przy ul. Owocowej

Tam też kupimy świeżego karpia. Sprzedawcy zapraszają do zakupu. Oto ceny ryby:

 • Patroszony - 20 zł/kg,
 • Tusza - 28 zł/kg,
 • Dzwonka - 28 zł/kg,
 • Filet - 30 zł/kg,
 • Filet nacinany - 39 zł/kg.

Karpia kupimy również przy markecie Intermarche na os. Zastalowskim - namiot Gospodarstwa Rybackiego "Karp" w Osiecznicy
Żywy - 14,99 zł/kg.

Specjalistyczne Gospodarstwo Rybackie EKORYB Jacek i Ryszard Wereccy w Białkowie koło Lubska

Właściciele zapraszają i zachęcają do zakupu świeżych ryb, które można dostać codziennie w godzinach 7:00 - 18:00 w Białkowie koło Lubska. Żywy karp kosztuje 17 zł za kilogram. Na miejscu istnieje możliwość wypatroszenia. To koszt 5 zł od sztuki.

 • karp - 17 zł za kg,
 • amur - 17 zł za kg,
 • tołpyga - 12 zł za kg,
 • szczupak - 30 zł za kg,
 • okoń - 25 zł za kg,
 • jesiotr - 50 zł za kg.

Gospodarstwo Rybackie w Zbąszyniu

Tutaj kupimy karpia w cenie 15 zł za kilogram. Dodatkowo możemy nabyć również inne, świeże ryby.

 • szczupak - 25 zł za kg,
 • karaś złocisty - 15 zł za kg,
 • sandacz - 38 zł za kg,
 • karp - 15 zł za kg,
 • amur - 14 zł za kg,
 • tołpyga - 12 zł za kg,
 • okoń - 15 zł za kg.

Ryby można kupić w Wolsztynie, przy ul. Niałeckiej 3 (przystań rybacka), w godzinach 8:00 - 15:00, Zbąszyniu, a dokładnie w bazie rybackiej, która znajduje się w Perzynach (godziny 8:00 - 16:00) i Przetocznickim Młynie koło Skąpego. Tam sprzedażą zajmuje się Rafał Olszewski (tel. 723 363 812).

Gospodarstwo Rybackie „Karp” w Osiecznicy

Jak zapewnia szef Gospodarstwa Rybackiego „Karp” w Osiecznicy, Zdzisław Banaszak, ceny karpia przed świętami będą podobne jak w ubiegłym roku. Obecnie tę rybę można kupić tu w cenie 13 zł za kg. Żywy karp jest dostępny przy ul. Krośnieńskiej 2 w Osiecznicy.

Gospodarstwo Rybackie Sp. z o.o. ul. 30 Stycznia 23, 66-300 Międzyrzecz

Obecnie cena żywego karpia wynosi 14 zł za kg. Punkt jest otwarty każdego dnia w godzinach 8:00 - 16:00.

Zobacz też: Karp w trzech odsłonach. Jak wybrać najlepszą rybę?

źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Gospodarstwo Rybackie Sława

Świeże ryby można kupować od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 15:00 oraz w soboty i niedzielę, godziny 8:00 - 13:00 przy ul. Odrodzonego Wojska Polskiego 13 w Sławie.

 • karp - 20 zł za kg,
 • sandacz - 40 zł za kg,
 • szczupak - 20 zł za kg,
 • amur - 20 zł za kg,
 • tołpyga - 6 zł za kg.

Ekologiczna hodowla karpia w Strzelcach Krajeńskich

Tutaj kupimy żywego karpia w cenie 15 zł za kg (sprzedaż detaliczna) i 12 zł (cena hurtowa). Sprzedaż odbywa się w godzinach 8:00 - 16:00.

Sprzedaż karpia w Sulęcinie

Kilogram żywej ryby kosztuje 9 zł w cenie hurtowej, 15 zł w detalicznej. Możliwe jest patroszenie ryby, wykonywane na miejscu. Koszt od sztuki wynosi 5 zł. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 607918285.

Sprzedaż karpia w Nowym Miasteczku

W powiecie nowosolskim można nabyć rybkę z własnej hodowli. Kilogram żywego karpia kosztuje 16 złotych. Więcej informacji można otrzymać pod numerem telefonu 532686223.

Sprzedaż karpia w Gorzowie

Na sprzedaż są dostępne żywe karpie wyłowione prosto ze stawu. Cena za kilogram żywej ryby wynosi 17 złotych. Miejsce odbioru to Wodne Zacisze Prądocin, zlokalizowane osiem kilometrów od Gorzowa. Godziny otwarcia: od 7:00 do 20:00.

Sprzedaż karpia w Gubinie

Właściciel hodowli pan Jan informuje, że można u niego nabyć żywego karpia w cenie 12 zł za kilogram. Ryby ważą od 2 do 5 kg. Przy hurtowych zamówieniach możliwy jest transport. Odbiór osobisty odbywa się pod adresem Żenichów 8a. Więcej informacji pod numerem telefonu: 691270774.

Sprzedaż karpia w Gorzowie

Gospodarstwo Rybackie Rybakówka Kabatki oferuje w sprzedaży hurtowej tj. powyżej 100 kg karpia handlowego królewskiego w przedziale wagowym 1,5 kg do 2,5 kg. Cena w sprzedaży detalicznej wynosi 12 zł za kg. Karp dostępny jest na giełdzie gorzowskiej i na rynku Jerzego w Gorzowie.

Karp w Nowogrodzie Bobrzańskim, Zielonej Górze, Gubinie, Lubsku, Żarach, Krośnie Odrzańskim...

Codziennie od 9:00 do 16:00 można nabyć świeżego, żywego karpia w kilku lokalizacjach. Kilogram ryby kosztuje 15 zł. Można ją nabyć w m.in. Nowogrodzie Bobrzańskim - Krzystkowicach, Zielonej Górze przy Lidlu ul. Sienkiewicza, Krośnie Odrzańskim przy sklepie "Bobas", Lubsku przy stacji paliw "Moya", Gubinie przy "dużym lidlu" i Żarach w okolicach Jyska.

Karp na wigilię. Które sklepy sprzedają żywą rybę, a które tylko oprawioną?

Ceny karpia 2020 w Auchan
Od 3 grudnia świąteczny festiwal karpia polskiego rozpoczyna Auchan. Nie kupimy tu ryby żywej. Ceny promocyjne natomiast obejmują: karpia patroszonego – 18,99 zł/kg, tusze – 23,99 zł/kg, filety ze skórą – 34,99 zł/kg, płaty bez skóry – 29,99 zł/kg, płaty ze skórą – 25,99 zł/kg, plastry – 26,99 zł/kg.

Ceny karpia 2020 w Kauflandzie
Świeżego, patroszonego i oczyszczonego karpia można kupić w sklepach Kaufland od czwartku 10 grudnia. Karp w takiej postaci będzie dostępny w ofercie 190 marketów – ich lista znajduje się na stronie internetowej: www.kaufland.pl/karp.
Wcześniej, bo już od 3 grudnia, we wszystkich 225 sklepach Kaufland wielbiciele karpia mogą zaopatrzyć się w ten gatunek ryby, ale w innych formach. Do wyboru są karpie marki Kaufland K-Stąd Takie Dobre!: karp świeży w płatach w cenie 2,99 zł za 100 g, karp świeży w formie nacinanych filetów w cenie 3,69 zł za 100 g, tusza karpia świeżego w cenie 2,69 zł za 100 g.

Ceny karpia 2020 w Lidlu
Lidl dostarcza do sklepów świeżego karpia z polskich łowisk. W tegorocznej ofercie znajdziemy polskiego, świeżego karpia w płatach ze skórą w cenie 2,99 zł/ 100 g, a już od 7 grudnia pojawi się także nacinany filet z polskiego, świeżego karpia ze skórą w cenie 3,69 zł/ 100 g. Co ważne, ryby sprzedawane są jedynie w oprawionej postaci, zgodnie z głoszonym przez sieć hasłem „uwolnij wannę na święta”.

Ceny karpia 2020 w Biedronce
Aktualnie w tym popularnym dyskoncie kupimy płat ze skórą z karpia świeżego Marinero. Kosztuje on 2,49 zł za 100 gram. W tym sklepie, również nie kupimy żywego karpia.

Jak poinformował Jan Kołodyński, młodszy menedżer ds. relacji zewnętrznych w sieci Biedronka, wśród ryb, które są najchętniej kupowane z okazji świąt Bożego Narodzenia, karp znajduje się dopiero na trzecim miejscu wśród najlepiej sprzedających się w Biedronce ryb w tym okresie.

WIDEO: Grażyna Wolszczak: Nie wyobrażam sobie, żeby kupić żywego karpia

Źródło: przeAmbitni.pl/x-news

Ceny karpia 2020 w Carrefourze

 • karp cały 10,99 zł,
 • patroszony 16,99 zł,
 • tusza 18,99 zł,
 • dzwonko 20,99 zł.

Realizując swoją długoterminową strategię transformacji żywieniowej w Polsce oraz odpowiadając na zmiany w oczekiwaniach swoich klientów, Carrefour Polska podjął zobowiązanie dotyczące całkowitego wycofania ze sprzedaży karpia żywego do 2021 roku. Zobowiązanie to zostało wypracowane wspólnie z dostawcami sieci, którzy będą mieli czas na dostosowanie swojej hodowli do nowych warunków przygotowania i transportu ryb. Wycofanie ze sprzedaży karpia żywego to kolejna z konkretnych inicjatyw realizowanego przez Carrefour programu Act For Food w zakresie ochrony bioróżnorodności i poprawy dobrostanu zwierząt - takie informacje otrzymaliśmy od biura prasowego hipermarketu.

Ceny karpia w Auchan

 • Cały - 9,99 zł/kg
 • Patroszony - 17,99 zł/kg
 • Tusza - 22,99 zł/kg
 • Płat - 25,99 zł/kg
 • Płat bez skóry - 31,95 zł/kg
 • Filet - 32,99 zł/kg
 • Filet bez skóry - 37,95 zł/kg
 • Dzwonka - 24,99 zł/kg
 • Głowy - 7,45 zł/kg
 • Ogony - 7,45 zł/kg
 • Karp po żydowsku w półmisku 34,99 zł - cena za 800 g,
 • Karp w galarecie w półmisku 41,59 zł - cena za 800 g.

Zakup żywych karpi budzi wiele kontrowersji

Z roku na rok rosną kontrowersje w sprawi zakupu żywych karpi. Jak podkreśla wiele osób, w tym m.in. prof. Wojciech Dobicki, ichtiolog z Zakładu Hydrobiologii i Akwakultury, problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy decydujemy się na zakup żywych karpi. Cały proces, począwszy od transportu, przez trzymanie żywych karpi w marketowych zbiornikach, przez przenoszenie ich w foliówkach do domu i wpuszczanie ich do wanny to męczarnie i ogromny stres dla tych zwierząt.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie