Sprzęt za ponad 600 tys. zł, podarowany przez WOŚP, trafił...

  Sprzęt za ponad 600 tys. zł, podarowany przez WOŚP, trafił do zielonogórskiego szpitala. Będzie ratował wcześniaki [video, zdjęcia]

  Marcin Ruszkiewicz

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  W zielonogórskim szpitalu uniwersyteckim zaprezentowano sprzęt, jaki w pod koniec ubiegłego roku został podarowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Specjalistyczny sprzęt o wartości ponad 600 tysięcy złotych trafił na oddział neonatologii.
  W ostatnich latach w zielonogórskim szpitalu odnotowano wzrost liczby wcześniaków z tzw. skrajną masą urodzeniową, poniżej 1 kg.
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Marcin Ruszkiewicz

  - Rok temu poprosiliśmy Jurka Owsiaka o pomoc w zakupie sprzętu do diagnozowania i leczenia ratinopatii wcześniaków. Sprzęt dotarł do nas pod koniec ub. roku. To tzw. RetCam o wartości ponad 460 tys. zł oraz laser za 150 tys. zł – mówi Marek Działoszyński, prezes szpitala.

  Dlaczego ten sprzęt jest tak ważny? W ostatnich latach w zielonogórskim szpitalu odnotowano wzrost liczby wcześniaków z tzw. skrajną masą urodzeniową, poniżej 1 kg.
  - To właśnie te dzieci są najbardziej narażone na utratę wzroku. Dlatego wszystkie maluchy urodzone przed 32 tygodniem powinny przejść specjalistyczne badanie okulistyczne, do tego służy RetCam. Niektóre z tych dzieci muszą mieć wykonany zabieg laserowy – dodaje prezes.

  Do tej pory wszystkie dzieci z całego województwa musiały być wożone karetką do innych ośrodków. Teraz to się zmieniło. Szpital posiada odpowiedni sprzęt i fachowców i już wkrótce rozpocznie pierwsze badania i zabiegi.

  W najbliższą niedzielę odbędzie się już 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będziemy zbierać na specjalistyczny sprzęt medyczny dla szpitali dziecięcych. W Zielonej Górze kwestować będzie ponad 300 wolontariuszy.

  Do tej pory Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 951 milionów złotych. W Zielonej Górze w ubiegłym roku zebrano 320 tysięcy złotych, a w całym województwie lubuskim ponad 2.5 miliona złotych.

  ZOBACZ RÓWNIEŻ
  ORKIESTRA RATUJE NASZE DZIECI

  SPORTOWCY ZAGRAJĄ Z WOŚP

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wideo