Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stadion lekkoatletyczny w Gorzowie powstanie do jesieni 2021. Będzie też miejsce dla piłkarzy

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Dziś stadion przy ul. Krasińskiego służy piłkarzom Warty Gorzów.
Dziś stadion przy ul. Krasińskiego służy piłkarzom Warty Gorzów. Alan Rogalski
Stadion lekkoatletyczny może być jeszcze nowocześniejszy niż wcześniej planowali urzędnicy. Właśnie ogłosili przetarg na jego wykonanie. Starają się jednak o kolejne dofinansowanie.

Wierzcie lub nie, choć kończy się już druga dekada XXI wieku, Gorzów jest jedynym miastem wojewódzkim w Polsce bez profesjonalnego stadionu lekkoatletycznego. O potrzebie jego zbudowania mówi się już ponad 30 lat. W GL po raz pierwszy pisaliśmy o tym… już w drugiej połowie lat 80.

Stadion lekkoatletyczny w Gorzowie. Bieżnia dla ośmiu zawodników

W ciągu półtora Gorzów ma doścignąć lekkoatletyczną cywilizację. Miasto rozpisało właśnie przetarg na budowę stadionu. Ma on powstać w miejscu dzisiejszego obiektu Warty przy ul. Kilińskiego, a więc tego, na który rzucić można okiem w czasie przejeżdżając al. ks. Andrzejewskiego.

W porównaniu z tym, jak wygląda dzisiejszy stadion piłkarski, a także pobliski stadion do lekkiej atletyki, nowy obiekt ma być prawdziwą perełką.

Po pierwsze: będzie miał pełnowymiarową ośmiotorową bieżnię, której dotychczas brakowało w mieście. Po drugie: stadion będzie miał nowe trybuny. I po trzecie: na obiekcie będzie oświetlenie, więc mityngi lekkoatletyczne będzie można urządzać tu nawet po zmierzchu.

Bieżnia lekkoatletyczna będzie miała rów z wodą (także do biegów z przeszkodami). Będą też skocznie do skoków: w dal, trójskoku, wzwyż. Stadion ma mieć również rzutnie do rzutów: oszczepem, dyskiem i młotem oraz do pchnięcia kulą. Co ważne, wewnątrz bieżni będzie pełnowymiarowe boisko do gry w piłkę nożną. Oznacza to, że docelowo Warta Gorzów nie straci swojego miejsca do rozgrywania meczów (oczywiście na czas remontu najpewniej będzie grała przy ul. Olimpijskiej).

Miliony już są. Mogą być kolejne

Ile ma kosztować stadion? Urzędnicy zakładają, że będzie to około 13,5 mln zł. Część sumy – 5,5 mln zł – mają z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Drugie tyle chcą dołożyć z miejskiej kasy. A jeśli będzie potrzeba, to są gotowi nawet coś jeszcze dorzucić. Nie jest wykluczone, że pieniędzy będzie jeszcze więcej.

- Staramy się o pieniądze z urzędu marszałkowskiego. Jeśli udałoby się dostać dodatkowe dofinansowanie, pieniądze przeznaczymy na to, by stadion był w jeszcze większym standardzie niż planowaliśmy. Na to, by mówić, o jakie elementy stadion mógłby się wzbogacić, jest jeszcze za wcześnie – mówi Wiesław Ciepiela, rzecznik urzędu miasta.

- Staramy się o pieniądze z urzędu marszałkowskiego - mówi rzecznik Ciepiela.

Na dziś urzędnicy chcą, by stadion uzyskał certyfikat III kategorii Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. To oznacza, że będzie można na nim rozgrywać mistrzostwa Polski, a także mityngi międzynarodowe.

Sprawa dodatkowego dofinansowania być może wyjaśni się już w przyszłym tygodniu.
20 maja powinniśmy natomiast wiedzieć, kto wybuduje stadion. Za dwa tygodnie mają bowiem zostać otwarte koperty z ofertami przetargowymi.

Stadion powstanie w półtora roku
Kiedy budowa stadionu miałaby się zakończyć? Urzędnicy chcą, by było to do 29 października 2021 r. Tego terminu nie będzie można za bardzo przesunąć. – Zgodnie z umową na dofinansowanie, inwestycja powinna się skończyć do 2021 r. – mówiła nam jeszcze w zeszłym roku wiceprezydent Agnieszka Surmacz.

Dodajmy, że przy okazji zmodernizowany będzie tzw. górny stadion po drugiej stronie Kłodawki. On, po zmianach, będzie obiektem treningowym.

Czytaj również:
Dziś grają tu piłkarze, ale za dwa lata będą tu lekkoatleci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska