Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalag III C w Kostrzynie. Zginęło tu co najmniej 12.000 ludzi

oprac. (pik)/wikipedia.org
Obelisk oraz krzyż znajdują się na terenie cmentarza, sąsiadującego z obozem jenieckim Stalag III C.
Obelisk oraz krzyż znajdują się na terenie cmentarza, sąsiadującego z obozem jenieckim Stalag III C. archiwum Urzędu Miasta w Kostrzynie
31 stycznia 1945 r. wojska radzieckie wyzwoliły znajdujący się na rogatkach Kostrzyna nad Odra obóz jeniecki Stalag III C. W czasie funkcjonowania obozu przewinęło się przez niego około 70 tys. jeńców.

O 72. rocznicy wyzwolenia obozu jenieckiego przypomina Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Obecnie teren obozu położony jest w Drzewicach, jednej z dzielnic Kostrzyna nad Odrą.

Jak czytamy w informacji, opublikowanej przez kostrzyńskie muzeum, w przededniu ewakuacji (30.01.1945 r.) w obozie przebywało ogółem 38 152 jeńców. W miarę zbliżania się frontu część z nich ewakuowano do innych obozów. Ostatecznie Stalag III C został wyzwolony przez jednostki Armii Czerwonej 31 stycznia 1945 roku. Na podstawie dostępnych materiałów źródłowych przyjmuje się, że łącznie przez ten obóz przeszło około 70.000 jeńców. Liczbę ofiar szacuje się na około 12 tysięcy, głównie jeńców radzieckich, włoskich i francuskich.

Obóz zlokalizowany był na znacznie poszerzonym terenie byłej fabryki amunicji, gdzie w latach międzywojennych funkcjonował paramilitarny ośrodek szkoleniowo-treningowy. Był on systematycznie rozbudowywany, m.in. o kolejne baraki i zabudowania gospodarcze w pobliskim lesie.

Zobacz też: Byli więźniowie obozów odwiedzili Kostrzyn nad Odrą

Przyjmuje się że na terenie obozu więzieni byli jeńcy z: Polski, Czech, Belgii, Holandii, Anglii, Jugosławii, Grecji, Włoch, Kanady, USA i ZSRR. Wśród ofiar obozu są głównie jeńcy radzieccy, włoscy i francuscy.

Po roku 1945 w barakach znajdował się przez jakiś czas obóz dla jeńców niemieckich. Według źródeł rosyjskich, niemal wszyscy oni zginęli w wyniku zbombardowania przez lotnictwo niemieckie. Cmentarz Stalagu III C został uporządkowany w 1962. Pomordowani i zmarli jeńcy spoczywają w sześciu mogiłach masowych o łącznej długości 340 m. Cmentarz zdobi pomnik przedstawiający trzy popiersia jeńców wojennych oraz płyta pamiątkowa i krzyż metalowy wzniesiony w płd.-zach. skrzydle cmentarza. Izba pamięci, poświęcona ofiarom obozu, znajduje się w położonym na os. Drzewice Gimnazjum nr 2. Eksponaty, związane z obozem i jego jeńcami, znajdują się też w Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Zobacz wideo, którego autorem jest mieszkaniec Kostrzyna Ryszard Dubik, przedstawiające historię obozu Stalag III C

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska