Stare, dobre sposoby spędzania wolnego czasu z rodziną

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Jako pierwsi w grę ,,Dookoła świata" zagrali Adam i Paulina Lange z dziećmi
Jako pierwsi w grę ,,Dookoła świata" zagrali Adam i Paulina Lange z dziećmi Biblioteka Miejska w Nowej Soli
Udostępnij:
W piątek, 16 grudnia Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli rusza z nową ofertą. Można wypożyczać gry planszowe. Ideę powrotu do dawnych gier promuje też Gminne Centrum Kultury w Otyniu.

Adam i Paulina Lange z dziećmi, jako pierwsi wypróbowali grę „Dookoła świata”. Dorotka ma dwa latka, Konrad dziewięć. Przez dwie godziny cała rodzina podróżowała pociągami po świecie, odpowiadając na pytania znajdujące się na wyciągniętych wcześniej kartach. W ten sposób każdy z nich starał się jak najszybciej dotrzeć do mety. Czytelnicy zapowiedzieli, że pojawią się jeszcze przed świętami i wypożyczą nową grę.

- W te święta zostawcie telewizory i komputery! Wypożyczcie u nas gry planszowe. Niech cała rodzina usiądzie przy stole i odda się dobrym emocjom! – zachęca Cezary Siciński z nowosolskiej biblioteki.

Książnica poszerza swoją ofertę z myślą o czytelnikach, którzy chcieliby odejść od multimediów i spędzić czas ze swoimi bliskimi. Sposób na spędzanie wolnego czasu jest stary, ale gry w nowosolskiej książnicy będą jak najbardziej nowe. – Współczesne gry planszowe w niczym już nie przypominają ,,chińczyka” czy warcaby. Są wielobarwne, integrują grających, rozwijają wyobraźnię i budzą zdrowego ducha rywalizacji. A przy tym rodzą dobre emocje i poczucie wspólnoty – wyjaśnia pracownik biblioteki.
Z nowej oferty biblioteki można korzystać od piątku, 16 grudnia. Jedną lub dwie gry może wypożyczyć dorosły czytelnik, który okaże ważną kartę biblioteczną. Gry będą wypożyczane na dwa tygodnie w czytelni regionalnej, która otwarta jest codziennie, w poniedziałki od godz. 12.00 do 17.30, a od wtorku do piątku od godz. 10.00 do 17.30.

Moda na gry planszowe panuje już w Otyniu. W tamtejszym Gminnym Centrum Kultury działa Klub Gier Planszowych, którego uczestnicy wzięli ostatnio udział w Mikołajkowym Turnieju.

Jakie gry można wypożyczyć w nowosolskiej bibliotece?
1. Magnaci: gra o Rzeczpospolitą
Nowoczesna gra planszowa dla 2 – 5 graczy, szybka, pozbawiona losowości, a w zamian pełna sarmackiego klimatu i interakcji. Przeniesie Cię w świat magnackich intryg i walki o władzę, które targały Rzeczpospolitą Obojga Narodów od jej rozkwitu w okresie Unii Lubelskiej, aż po Targowicę i upadek państwa polsko – litewskiego.

2. Pierwsza pomoc
Edukacyjna gra planszowa. Celem gry jest zebranie kompletnego Łańcucha Przeżycia.

3. Cywilizacja: poprzez wieki
Gra planszowa odwołująca się mocno do legendarnej gry komputerowej Sid Meier's Civilization. Zarówno miłośnicy tego tytułu jak i po prostu zwolennicy dobrych, strategicznych gier planszowych - znajdą tutaj wszystko czego szukają w grze o rozwoju cywilizacji.

4. Czarne historie: głupia śmierć: 50 czarnych jak kruk opowieści, pełnych absurdalnych przypadków śmierci
Najbardziej spektakularne wydanie w całej serii. Ich szczególną cechą jest to, że wszystkie te groteskowe, makabryczne i wręcz niewiarygodne opowieści, które są przedstawione na kartach, wydarzyły się naprawdę. Opisane wydarzenia brzmią absurdalnie i wydają się nieprawdopodobne, wyglądały jednak dokładnie tak, jak je opisano.

5. Dobble
Spójrz na pierwszą kartę, którą trzymasz w ręku oraz na tę, która leży na środku stołu. Znajdź na nich wspólny symbol, nazwij go i szybko pozbądź się swojej karty. Teraz następna!

6. Na farmie
Wesoła i dynamiczna gra, w której dzieci rywalizują z rodzicami. Ciekawe i zabawne pytania wprowadzają dzieci we wspaniały świat zwierząt, upraw i życia na farmie.

7. Gra o tron: gra karciana (druga edycja)
Pozwala graczom wziąć udział w politycznych intrygach, zdradach i wojnach osadzonych w uniwersum bestsellerowych powieści z cyklu „Pieśń Lodu i Ognia” autorstwa George’a R.R. Martina.

8. Ogonek: dodatek do Kolejki
„Ogonek” wprowadza do gry nowe kolejkowe emocje. Dzięki rozszerzeniu dla szóstego gracza będzie mogli zmierzyć się z rzeczywistością lat osiemdziesiątych w jeszcze większym gronie.

9. Przebiegłe wielbłądy: superpuchar (rozszerzenie gry)
Cztery niezależne dodatki do Waszej ulubionej gry! Możecie grać z jednym, dwoma, trzema lub z wszystkimi naraz. Rozszerzenie posiada również komponenty, dzięki którym możecie zagrać w 9 a nawet 10 osób!

10. Gierki małżeńskie: gra planszowa ilustrowana rysunkami Andrzeja Mleczki
Sprawdźcie się w rozmaitych zadaniach i porównajcie z innymi parami. Udowodnijcie sobie nawzajem, że jesteście dla siebie stworzeni. Przed wami dziesiątki zadań i wyzwań, którym możecie stawić czoło tylko we dwoje!

11. Kolejka
„Kolejka” jest grą planszową opowiadającą o realiach życia codziennego w latach schyłkowego komunizmu w Polsce. Zadanie graczy wydaje się proste - muszą wysłać swoją rodzinę do sklepów na planszy i kupić wszystkie towary z listy zakupów. Problem polega jednak na tym, że półki w pięciu osiedlowych sklepach są puste. W tej realistycznej grze planszowej trzeba nieźle kombinować, żeby zdobyć upragniony towar.

12. Stawka większa niż życie
Kultowy serial „Stawka większa niż życie” doczekał się swojej adaptacji na grę planszową. Ta rozbudowana gra o unikalnej mechanice pozwala pokierować losami bohaterów, organizować zasadzki, inicjować rozmowy, zamachy. Klimat podkreślają niezwykłe ilustracje, ale także unikalne tajne misje.

13. Zmiennicy
Gra na bazie popularnego serialu o peerelowskiej rzeczywistości ukazanej poprzez pryzmat perypetii taksówkarzy fikcyjnego przedsiębiorstwa taksówkowego.

14. Mafia
Wciągająca gra psychologiczna oparta na schemacie popularnej gry towarzyskiej. Mogą bawić się w nią dorośli i dzieci, doskonale sprawdza się na wszelkiego rodzaju imprezach, wyjazdach integracyjnych, obozach, w świetlicach itp.

15. Monopoly: Game of Thrones (edycja kolekcjonerska)
Najnowsza kolekcjonerska edycja Monopoly od Winning Moves przenosi nas w świat znanego na całym świecie serialu HBO – „Gra o Tron”. Plansza gry przedstawia serialowy świat czyli Westeros. Na tradycyjnych polach nieruchomości mamy zamki i miasta takie jak Winterfell, Czarny Zamek, Quarth czy Królewska Przystań.

16. Pandemic: Legacy
Unikalna epicka gra kooperacyjna dla 2 do 4 graczy. W przeciwieństwie do większości gier, skutki niektórych decyzji i podjętych działań w jednej rozgrywce „Pandemic Legacy” będą miały wpływ na przebieg kolejnych gier. Co więcej - gra działa przeciwko nam.

17. Poznaję Europę
Zestaw gier, które uczą i bawią! Gracze podróżują po naszym kontynencie odpowiadając na pytania znajdujące się na dociąganych kartach i starając się jak najszybciej dotrzeć do mety.

18. Poznaję Polskę
Zestaw gier, które uczą i bawią! W grze „Na Skrzydłach Orła Mieszka” gracze podróżują po naszej ojczyźnie odpowiadając na pytania znajdujące się na dociąganych kartach i starając się jak najszybciej dotrzeć do mety.

19. Poznaję świat
Zestaw gier, które uczą i bawią! W grze „Dookoła Świata” gracze podróżują odpowiadając na pytania znajdujące się na dociąganych kartach i starając się jak najszybciej dotrzeć do mety.

20. Przebiegłe wielbłądy
Trwa szalony wyścig wielbłądów wokół piramidy! Gonitwa garb w garb, łeb w łeb! Kopyta aż dymią! To ściągnięte do Egiptu przez arabskiego szejka NAJSZYBSZE WIELBŁĄDY ŚWIATA! Bardzo biegłe w bieganiu i przebiegłe w wyprzedzaniu!

21. Robinson Crusoe: przygoda na przeklętej wyspie
Wspaniała gra kooperacyjna, która ożywia młodzieńcze marzenia, rozpala wspomnienia z lektury powieści Juliusza Verne’a czy Daniela Defoe. Proste reguły wspaniale komponują się z pasjonującym tematem i porywają was ku wspaniałej przygodzie.

22. Sabotażysta
Gracze wcielają się w rolę kopaczy poszukujących bryłek złota w głębokich tunelach wijących się w trzewiach góry lub w sabotażystów, którzy na każdym kroku utrudniają pracę kopaczom.

23. Rory's story cubes
Prosta w założeniach i jednocześnie genialna gra, która dostarczy wam masę radości, stanowiąc przy tym doskonały trening pomysłowości i wyobraźni.

24. Szalona misja
Gracze wcielają się w bohaterów, którzy przemierzać będą królestwo w poszukiwaniu chwały i chwalebnych czynów. Jako jeden z nich chwyć do ręki zmywalny pisak. Spójrz na krainę, do której się wybieracie. Masz 30 sekund na to, by narysować trasę, którą będziesz podążał!

25. Świat Dysku: Sekary
Gra planszowa z fantastycznego uniwersum Świata Dysku. W grze wcielacie się w role operatorów wież sekarowych – optycznych telegrafów, używających skomplikowanego systemu lamp i migawek do przekazywania liter. Zadaniem operatora jest jak najszybsze przesłanie słownej wiadomości – swojej wiadomości!

26. Wsiąść do pociągu: dookoła świata
Gracze zaczynają z biletami w ręce, które pokazują im dwa miasta. W trakcie gry uczestnicy zbierają kolorowe karty, które pozwolą im zająć wybrane trasy na planszy, przy wykorzystaniu własnych znaczników pociągów i statków. Działania te umożliwiają im gromadzenie punktów zwycięstwa.

27. Wsiąść do pociągu: Europa
Gracze zbierają karty przedstawiające wagony i używają ich by budować dworce, pokonywać tunele, wsiadać na promy i zajmować trasy kolejowe jak Europa długa i szeroka.

28. Zamki szalonego króla Ludwika
Stajesz się budowniczym cudownych komnat planowanego zamku króla Ludwika II Bawarskiego, zwanego szalonym. Przyjmując najtańsze kontrakty musisz stawiać kolejne segmenty zamku w międzyczasie oferując swe usługi innym konstruktorom. Sale wpływają na te sąsiednie więc będzie to wyzwaniem, a ten kto wybuduje największy zamek z największą ilością punktów za komnaty wygrywa!

Dziewięć zasad korzystania z gier planszowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Soli
(przeczytaj, zapamiętaj, przestrzegaj!)

1. Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli umożliwia czytelnikom
korzystanie z gier planszowych na miejscu oraz wypożyczenie ich na zewnątrz.

2. Biblioteka wypożycza gry planszowe w Czytelni Regionalnej, w siedzibie
głównej przy ul. Bankowej 3.

3. Prawo do wypożyczania gier planszowych mają wyłącznie czytelnicy
Biblioteki dla dorosłych.

4. Gry przeznaczone dla dzieci mogą wypożyczyć ich rodzice lub prawni
opiekunowie, którzy są czytelnikami biblioteki dla dorosłych.

5. Poza Bibliotekę można wypożyczyć jednorazowo 2 gry na okres 2 tygodni.
Po upływie ustalonego terminu zwrotu gry, Biblioteka postępuje tak, jak
w przypadku przetrzymania przez czytelnika innych zbiorów.

6. Przed wypożyczeniem gry należy sprawdzić jej stan i zauważone braki
zgłosić bibliotekarzowi. Jeżeli czytelnik nie zgłosi zauważonych przez siebie
uszkodzeń gry podczas wypożyczania, musi ponieść koszty tych uszkodzeń przy
zwrocie,

7. Przy zwrocie, bibliotekarz w obecności zdającego grę czytelnika, sprawdza
stan gry, dlatego zwrotu gry należy dokonać na co najmniej pół godziny przed
zamknięciem biblioteki.

8. Za szkodę wynikającą z zagubienia bądź uszkodzenia gry odpowiada
czytelnik, który zobowiązany jest wnieść opłatę, w wysokości odpowiadającej
cenie gry lub odkupić taką samą grę.

9. W razie zagubienia lub zniszczenie nawet jednego elementu, jeżeli
odkupienie tego elementu nie jest możliwe, czytelnik reguluje należność za
całość gry.

Uwaga! Opłata za przetrzymanie gry wynosi 1 zł za 1 dzień.

Czytaj też: Wielki remont w Nowej Soli, aż za 1 mln zł

Zobacz: Przemyślanie wprowadzają do szkół gry planszowe (nowiny24.pl/x-news.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie