Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starostwo wygra bitwę o terminal w Świecku?

Beata Bielecka
Starostwo wygra bitwę o terminal w Świecku?- Wydzierżawienie średniej wielkości biura na terminalu to dla powiatu przychód ok. 10 tys. zł miesięcznie - mówi Sławomir Dudzis.
Starostwo wygra bitwę o terminal w Świecku?- Wydzierżawienie średniej wielkości biura na terminalu to dla powiatu przychód ok. 10 tys. zł miesięcznie - mówi Sławomir Dudzis. Beata Bielecka
Powiat może zawierać nowe umowy i dzierżawić pomieszczenia na terminalu. Zielone światło dał mu sąd. Wojewoda się odwoła.

- Dotychczas mieliśmy związane ręce ponieważ wojewoda Jerzy Ostrouch swoimi rozstrzygnięciami nadzorczymi zablokował nam możliwość dzierżawienia nieruchomości na terminalu w Świecku - mówi Sławomir Dudzis z zarządu powiatu.

Opowiada, że doszło do tego krótko po tym, jak Ostrouch zastąpił na tym stanowisku Marcina Jabłońskiego. Pokazuje też odpisy dwóch wyroków, które wydał niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny. Oba są korzystne dla powiatu.

Pierwszy odnosi się do podjętej w marcu tego roku uchwały, którą radni wyrazili zgodę na dzierżawę do 10 lat nieruchomości w Świecku. - Niespełna miesiąc później wojewoda stwierdził jej nieważność uznając, że terminal nie jest własnością powiatu - mówi S. Dudzis.

Przypomnijmy. Starostwo kupiło nieruchomość w lutym, choć to, czy zrobiło to zgodnie z przepisami (powiat nie miał zgody wojewody) wyjaśni dopiero Sąd Najwyższy (sąd okręgowy odmówił wpisu starostwa do ksiąg wieczystych). Póki jednak skarga kasacyjna nie zostanie rozpoznana postanowienie sądu okręgowego nie jest prawomocne.

Zarząd powiatu uznał, że wojewoda nie miał prawa unieważnić decyzji rady i dlatego odwołał się do WSA. A ten przyznał mu rację. - Nie jest w kompetencji wojewody rozstrzygać czy kupno terminala odbyło się zgodnie z prawem czy nie - mówi S. Dudzis. I wskazuje fragment uzasadnienia wyroku, który też o tym mówi.

Drugi wyrok dotyczy zaskarżonej uchwały samego zarządu, który wywiesił listę nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy w Świecku, do czego zdaniem wojewody też nie miał prawa. - Także i tym razem sąd uchylił decyzję wojewody - podkreśla Dudzis.

- To ważne rozstrzygnięcie dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić działalność na terminalu. Kilka firm jest tym żywo zainteresowanych. Rozstrzygnięcia wojewody wiązały nam ręce. Teraz będziemy mogli zawierać umowy z nowymi podmiotami, dzięki czemu terminal będzie miał szansę się rozwijać, a powiat zyska dodatkowe źródło dochodów - dodaje.

Rzeczniczka wojewody Marta Liberkowska zapowiada, że LUW zamierza się odwołać do  Naczelnego Sądu Administracyjnego. 
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska