Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starsi kierowcy groźni na drodze. Powinni powtórzyć egzamin?

Małgorzata Moczulska
Policjanci przyznają, że wielu starszych kierowców powinno jeszcze raz zdać egzaminy
Policjanci przyznają, że wielu starszych kierowców powinno jeszcze raz zdać egzaminy Dariusz Gdesz, Polska Press
Rzadko siadają za kierowcą pijani, nie jeżdżą brawurowo, a mimo to powodują sporo wypadków. Kierowcy po 70-tce, 80-tce, a nawet 90-tce, choć rzadko wyjeżdżają na drogi, to stwarzają zagrożenie dla innych. W ubiegłym roku spowodowali co dziesiąty wypadek. Są bowiem nieuważni, mają słabszy refleks, a zdarza się, że nie dowidzą.

W minioną środę w biały dzień doszło do kolizji, którą spowodował 90-latek ze Świdnicy. Starszy pan, jadąc samochodem marki Renault Clio, wjeżdżając na skrzyżowanie, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu audi A6 i staranował je. W wyniku tego zdarzenia dwie osoby doznały niewielkich obrażeń, a sprawcę kolizji ukarano mandatem karnym.

W lipcu dwie osoby trafiły do szpitala w wyniku wypadku, do którego pod Świebodzicami. 79-letni kierowca jadący w stronę Wałbrzycha zjechał nagle na przeciwległy pas drogi i zderzył się z innym autem. Senior tłumaczył potem, że jego uwagę dosłownie na chwilę odwrócił dzwoniący telefon, który pozostawił na tylnym siedzeniu. To, że nie doprowadził do nieszczęścia, zawdzięcza innym kierowcom, którzy w porę zareagowali na jego niebezpieczne manewry.

To tylko kilka przykładów z ostatnich tygodni, a jak twierdzi Jan Gurazda, wieloletni egzaminator i były zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Wałbrzychu, takich zdarzeń jest znacznie więcej.

- Kierowca w tym wieku nie ma już potrzebnej do bezpiecznej jazdy koncentracji i stwarza ogromne zagrożenie dla siebie i innych - mówi Gurazda i opowiada, jak podczas egzaminu 80-letni kierowca staranował mu samochód.

- Za kierownicą mojego auta siedział młody kursant, staliśmy na światłach na krzyżówce. Kursant powoli ruszył na zielonym i nagle zobaczyłem, jak z prawej strony na czerwonym świetle pędzi audi. Nie było szans na ucieczkę - relacjonuje. Za kierownicą siedział starszy pan, który, jak potem wyznał szczerze policji, nie zdążył zahamować.

Z raportu dotyczącego wypadków w 2016 roku, który został opublikowany przez Komendę Główną Policji, wynika, że kierowcy liczący więcej niż 60 lat spowodowali 13 procent wypadków, w których zginęło ponad 12 procent spośród wszystkich śmiertelnych ofiar zdarzeń drogowych z 2016 roku. - Przyczyną takich wypadków najczęściej jest nieuwaga. Nie przypominam sobie, by kiedykolwiek taki wiekowy sprawca był pod wpływem alkoholu - mówi nam policjant z drogówki. Dodaje, że starsi kierowcy często mają problem z koncentracją i ze wzrokiem, a nawet niewielkie odchylenia w tym zakresie mogą odegrać dużą rolę. Dodatkowo starsze osoby mają problem z prawidłową oceną odległości i prędkości w przypadku zbliżającego się pojazdu i potrzebują o 50 procent więcej czasu na podjęcie decyzji i reakcję.

- Dlatego każdy, przekraczając wiek emerytalny, powinien przejść obowiązkowe badania lekarskie - mówi Jan Gurazda. Dziś nawet przy wymianie prawa jazdy nie ma takiego obowiązku. Wystarczy, że kierowca będzie w stanie przyjść samodzielnie do urzędu. W Polsce na badania kierowcę emeryta może w teorii wysłać policja lub starosta, ale tylko jeśli ma uzasadnione podejrzenia co do stanu jego zdrowia. A już w Portugalii np. takie badania są obowiązkowe. Po 60. roku życia robi się je co pięć lat, a po 70. - co dwa lata. W Kanadzie kierowca po ukończeniu 80. roku życia raz na dwa lata ma obowiązek poddać się badaniom wzroku i zdać egzamin teoretyczny. W Niemczech i Holandii jest specjalny program edukacyjny dla kierowców seniorów, obejmujący część praktyczną oraz kompleksowe badania lekarskie. Dodatkowo w Holandii po przekroczeniu 75. roku życia kierowca może otrzymać prawo jazdy najwyżej na pięć lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Starsi kierowcy groźni na drodze. Powinni powtórzyć egzamin? - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska