Historia browaru w Zielonej Górze
Zielonogórski browar powstał w latach 1872-1875 pod nazwą Bergschloss Brauerei. W 1883 roku stał się on własnością Karola Ludwika Wilhelma Brandta, których pochodził z rodziny piwowarów z Bremy. Wkrótce zakład został przekształcony w spółkę akcyjną. Kolejna poważna zmiana w zakładach miała miejsce w 1909 roku, kiedy to browar przeszedł poważną modernizację. Pozwoliło to m.in. na zwiększenie produkcji.
Jak twierdzą historyczne podania, w Zielonej Górze w 1914 roku warzono już ok. 34 tys. litrów piwa rocznie. Wśród gatunków dominujących były piwa pilzeńskie, słodowe, monachijskie oraz porter. Szacuje się, że zatrudnienie w zielonogórskim browarze znalazło 80 osób.
W 1920 roku w browarze pojawił się nowych właściciel, został nim Rückforth ze Szczecina. Tu przed wybuchem II wojny światowej, w 1938 roku zakład zmienił swoją nazwę na Bergschlossbrauerei und Malzfabrik A.G. Jego sieć dystrybucji rozciągała się wtedy na znaczny obszar, hurtownie browaru zlokalizowano m.in Forst, Cottbus, Sulechowie czy też Głogowie.
Browary Zachodnie Lubusz
Zielonogórski browar przetrwał wojenną zawieruchę. Został jednak przemianowany na tzw. Browar Zamkowy. Oczywiście w duchu zmian, które zachodziły wtedy w Polsce, został również znacjonalizowany. W czasach PRL-u przeprowadzono dwie gruntowne modernizacje, jedna miała miejsce jeszcze w 1950 roku, druga w 1988. W tym okresie marki piwa, jakie należały do zielonogórskiego browaru to: Lord, Jubilat, Ułan oraz Lubusz.
Co ciekawe, po upadku systemu komunistycznego, zakład zmienił nazwę nawiązując właśnie do tej ostatniej marki - Browary Zachodnie Lubusz. Niestety, lata 90. nie były zbyt szczęśliwe dla firmy pod względem finansowym. W 1999 rok sąd zmuszony był ogłosić jej upadłość. W kolejnych latach teren fabryczny został wystawiony na sprzedaż, samą halę produkcyjną wyceniono na ok. 6,2 mln zł. Nie znalazła jednak nabywcy. W 2009 roku na terenie browaru doszło do poważnego pożaru, który zdewastował główny budynek. Obecnie w miejscu dawnego zielonogórskiego zakładu produkującego piwo ma swoją siedzibę szereg mniejszych firm oraz hurtowni.
Wideo: Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej Leszek Kania - kolejna kadencja od 2020 roku
Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?