Stary budynek policji przy ul. Gimnazjalnej w Żaganiu straszy i niszczeje

Małgorzata Trzcionkowska Tomasz Hucał 68 377 02 20 mtrzcionkowska@gazetalubuska.pl
– Mamy ładny teren i dużo zieleni, a nasze pomieszczenia socjalne nie wymagają dużej adaptacji – stwierdza aspirant sztabowy Leszek Kuczmiński, dowódca zmiany. – To doskonałe miejsce dla dzieci.
– Mamy ładny teren i dużo zieleni, a nasze pomieszczenia socjalne nie wymagają dużej adaptacji – stwierdza aspirant sztabowy Leszek Kuczmiński, dowódca zmiany. – To doskonałe miejsce dla dzieci. fot. Małgorzata Trzcionkowska
Nikt nie ma pomysłu, co z nim zrobić. Starosta Krzysztof Jarosz dał nawet ogłoszenia w prasie, ale nie zgłosił się nikt, kto chciałby go zagospodarować.

W czasach komuny w budynku przy dawnej ul. Wandy Wasilewskiej urzędowała Milicja Obywatelska wraz ze Służbą Bezpieczeństwa. Zmiany ustrojowe przyniosły zmianę nazwy ulicy i służb zajmujących gmaszysko. Zdjęły też z niego złowróżbne odium tajemnic, które skrywały piwnice i areszty. Przez wiele lat w gmachu przy ul. Gimnazjalnej wspólną siedzibę mieli policjanci, zaś na trzecim piętrze prokuratorzy.

Kilka lat temu do własnej kamieniczki przy ul. Dworcowej wyprowadziła się prokuratura rejonowa, pozostawiając policji swoje dawne pomieszczenia. 2 lata temu żagańscy policjanci przenieśli się do nowoczesnej siedziby, przy ul. Nowogródzkiej. Mają tam własna strzelnicę i siłownię. Nie ma porównania do trudnych warunków pracy, przy ul. Gimnazjalnej. Od tego czasu ich stara komenda stoi pusta i niszczeje. Mimo iż znajduje się w atrakcyjnym miejscu; tuż przy Zespole Szkół Tekstylno-Handlowych, kilka kroków od Urzędu Miasta i placu Słowiańskiego. Blisko jest do sądu rejonowego i pałacu. Ma własny parking i garaże. Ale chętnych ciągle brak.

Brakuje nawet racjonalnych pomysłów, co można z nim zrobić. - Budynek należy do Skarbu Państwa - tłumaczy K. Jarosz. - Szukamy sposobów na jego wykorzystanie, ale mamy bardzo małe możliwości. Na dozór nad wszystkimi nieruchomościami otrzymujemy od Skarbu Państwa zaledwie 15 tys. zł. To nie wystarcza nawet na zatrudnienie dozorców, a co dopiero na opracowanie jakiejś poważnej koncepcji.

Starosta podkreśla, że budynek komendy jest zabytkowy. Wszelkie remonty i zmiany modernizacyjne musza być dokonywane za zgodą konserwatora zabytków. To znacznie podniesie koszty przystosowania budynku do nowych potrzeb.
Niedawno starosta dał ogłoszenia w prasie, poszukując pomysłów i chętnych do zagospodarowania obiektu. Mimo zachęty nie zgłosił się nikt. - A może budynek oddać ludziom na mieszkania, których ciągle w mieście brakuje? - pytamy K. Jarosza. - Nie sądzę, aby tak grube mury nadawały się do zamieszkania - odpowiada indagowany. - Ewentualną inicjatywę w tym zakresie powinien podjąć burmistrz.

Nie wchodzi w grę również przystosowanie komendy na szkołę. Bo dla ZST-H to zbyt duża powierzchnia, a np. dla dwóch placówek to zbyt mało. Zresztą starostwo bardzo chce uniknąć kosztów, związanych z adaptacją budynku.

Przypomnijmy, że kiedyś dawną siedzibą żagańskiej policji zainteresowany był sąd rejonowy w Żaganiu. - Ale pomieszczenia w tym miejscu byłyby dla nas zbyt kosztowne - tłumaczy prezes żagańskiego sądu Paweł Jabłoński. - Te pomieszczenie trudno byłoby przystosować do naszych potrzeb. A na dodatek to obiekt objęty ochroną konserwatorską. Koszty ewentualnych zmian byłyby ogromne.
Dlatego też władze sądu rejonowego zrezygnowały z pomysłu przejęcia poklasztornych pomieszczeń i wydzierżawiły pokoje w kamienicy, którą wybudowano tuż przy głównym gmachu sądu. - Ale docelowo i tak myślimy o budowie zupełnie nowej siedziby - zapowiada P. Jabłoński.

Gdy już jesteśmy przy wymaganiach konserwatorskich, zapytajmy o co dokładnie chodzi. - Nie wolno zmieniać układu przestrzennego budynku - wyjaśnia Alicja Duda, pracująca u lubuskiego konserwatora zabytków w Zielonej Górze. - To znaczy, że nie wolno burzyć ścian działowych i innych tego typu rzeczy. Każda zmiana wymaga dokładnego projektu, a tenże naszej zgody na dane prace.

Czyli odpada wariant z mieszkaniami, bo obecnie pomieszczenia w dawnej komendzie są za wysokie i za małe na mieszkania. Trzeba byłoby je łączyć, a to wymaga wyburzeń, które są zakazane. - Może jakaś szkoła, albo inna instytucja. Na to zapewne wyrazilibyśmy zgodę - zapewnia A. Duda.
Żadna instytucja jednak nie jest zainteresowana inwestowaniem w tym miejscu. Choć może się to zmienić. - Pozwoliłem sobie zainteresować tym obiektem Politechnikę Poznańską, która ogłosiła nabór na studia stacjonarne w Żaganiu - informuje burmistrz Sławomir Kowal. - To byłoby dla Politechniki najlepsze miejsce w naszym mieście. Wstępne zainteresowanie jest. Ale nie liczmy, że w roku coś zacznie się dziać w tej sprawie. Prędzej za trzy lata - dodaje burmistrz.

Już wkrótce do nowej siedziby przy ul. Nowogródzkiej przeprowadzą się również żagańscy strażacy. Na szczęście starostwo ma pomysł na zagospodarowanie ich pomieszczeń w starej komendzie przy ul. Rybackiej. - Chcemy stworzyć w Żaganiu dwa rodzinkowe domy dziecka, w grupach po 14 osób - tłumaczy K. Jarosz. - W starej komendzie będą miały bardzo dobre warunki. Oprócz tego chcemy, aby powstała tam grupa usamodzielnienia, w której wychowankowie, wchodzący w dorosłość będą mogli sami się gospodarzyć, pod kierunkiem wychowawców.

Pomysł bardzo podoba się strażakom. - Mamy ładny teren i dużo zieleni, a nasze pomieszczenia socjalne nie wymagają dużej adaptacji - stwierdza aspirant sztabowy Leszek Kuczmiński, dowódca zmiany. - To doskonałe miejsce dla dzieci.

- Na dole jednostki ratowniczo-gaśniczej mamy duże garaże - dodaje kapitan Jan Marszałek, dowódca JRG. - Można je przerobić na przykład na świetlicę z miejscem na stoły do ping ponga lub innych gier. Podoba nam się pomysł starostwa, żeby w naszej siedzibie otworzyć rodzinkowe domy dziecka. Wychowankowie będą mieli naprawdę dobre warunki. Tuż przy parku i kanale Bobru. Z boiskiem piłkarskim, z którego na razie jeszcze korzystamy.

Strażacy nie mogą się doczekać przeprowadzki do nowej komendy. W której będą mieli bieżnię z nowoczesną wspinalnią, boisko i dużo lepsze warunki pracy.

Jeżeli masz jakiś pomysł na zagospodarowanie budynku przy ul. Gimnazjalnej, w którym mieściła się powiatowa komenda policji - napisz do nas! Czekamy na maile pod adresami:

mtrzcionkowska@gazetalubuska.pl lub thucal@gazetalubuska.pl Możesz też wysłać nam list na adres: "Gazeta Lubuska", ul. Długa 2, 68-100 Żagań. Wszystkie ciekawe pomysły przekażemy staroście, który zarządza budynkiem w imieniu Skarbu Państwa.

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Spostrzegawcza

A czegóż innego można się spodziewać po Pani Małgorzacie, jak nie umiała, tak nie umie pisać... Nie wiadomo po co gazetę zmieniła...

P
PP

co się dziwić jak te artykuły nie są pisane przez profesjonalistów tylko ......... Jak widzę kto to pisze to się temu
nie dziwie.

a
a może więzienie?

Po byłej straży powstanie dom dziecka to po policji może więzienie. W końcu też tam kiedyś było, a tak to coś nowego by otwarli. Podobno to niezły biznes i rozgłos dla miasta. Przenosić dopiero co wyremontowane jednostki starostwa to głupi pomysł. Poza tym to centrum jeszcze bardziej by się korkowało.

R
Racjonalny

Ja mam pomysł zburzyć to w pi...........u i po problemie plac się sprzeda szybciej niż tą kupę gruzu,będą się zastanawiać latami i to samo się rozleci więc w ramach szkolenia saperskiego wojsko niech zrobi z tym porządek a zabytek ? co to za zabytek parę grubych do ch.. nie podobnych ścian.

G
Gość

To jest bardzo dobry pomysł: przenieść starostwo z Dworcowej i UP i wydział geodezji z ul. Jana Pawła. A dlaczego niby starostwo nie miało by być w jednym miejscu? Teraz chcąc otrzymać jakiś dokument z wydziału geodezji trzeba najpierw iść na ul. Dworcową do kasy /która czynna jest w określonych godzinach/, opłacić i wrócić po dokument. A są to często ludzie ze wsi i bez auta. Wprawdzie jest jeszcze po drodze poczta, gdzie trzeba ponieść dodatkowe opłaty. A dlaczego wszystkie wydziały starostwa nie mają być w jednym miejscu? Łatwiej będzie budynek przy ul. Dworcowej zagospodarować na mieszkania czy też sprzedać, podobnie jak budynek przy ul. Jana Pawła. Starostwo jest przecież dla ludzi a nie odwrotnie i dlaczego nie moglibyśmy załatwiać swoich spraw w jednym miejscu a nie w trzech? I nie widzę problemu z zagospodarowaniem budynku. Widzimy co się stało z budynkami po szpitalu, ten pewnie czeka ten sam los, skoro starosta nie ma pomysłu a sprawa jest prosta. I się zaoszczędzi, bo obecne budynki sprzeda się bez problemu panie starosto. Wydziały urzędu miasta też są w kilku miejscach tyle, że z urzędu miasta do pałacu nie jest tak daleko jak z ul. Jana Pawła na ul. Dworcową.

g
gościu
A może by tak przenieść Urząd Pracy z ul Dworcowej albo całe Starostwo? Sprzedać budynek na Dworcowej a za te pieniądze wyremontować ten na Gimnazjalnej. Garaże można przecież już wynająć - dlaczego sie tego nie robi?

Przecież ci napisali dlaczego sie tego nie robi! Budynek nie podlega jeszcze powiatowi, a przenieść tam starostwo albo urząd pracy? To dlaczego sąd nie chce tam wejść? Mało kasy włożono w remonty starostwa i PUP? Teraz to wszystko wyrzucić w błoto, bo populiści podpuszczają ciemnogród wskazując nonsensowne wydatki? Puknij się w ...
j
jakub

A może by tak przenieść Urząd Pracy z ul Dworcowej albo całe Starostwo? Sprzedać budynek na Dworcowej a za te pieniądze wyremontować ten na Gimnazjalnej. Garaże można przecież już wynająć - dlaczego sie tego nie robi?

G
Globus

Piszą też o Straży Pacani...

a
afrodyta

Jak piszecie artykuł, to chociaż piszcie go rzetelnie! Piszecie o starym budynku policji, natomiast pokazujecie zdjęcie starej straży pożarnej. Żenada na maksa!!!

a
as

Na zdjęciu typowy żagański policjant(chyba autorowi artykułu zawody się pomyliły,choć to służby mundurowe) ))

Dodaj ogłoszenie