Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary Rynek w Gorzowie będzie wyremontowany. Kostka przy katedrze zostanie ułożona na nowo

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Stary Rynek ma zostać zmodernizowany w sąsiedztwie katedry.
Stary Rynek ma zostać zmodernizowany w sąsiedztwie katedry. Jarosław Miłkowski
Stary Rynek w Gorzowie idzie do remontu. Miasto już szuka wykonawcy prac, którzy wymieni i poprawi nawierzchnię w sąsiedztwie katedry.

O tym, że Stary Rynek ma zostać wyremontowany, jako pierwsi pisaliśmy już pod koniec listopada, a w lutym zapowiadał to na naszych łamach prezydent Jacek Wójcicki. Prace mogą rozpocząć się lada moment. Tuż przed świętami miasto ogłosiło przetarg na wykonawcę, a na oferty czeka tylko do 13 stycznia. Od czasu podpisania umowy wykonawca będzie miał 105 dni (czyli trzy i pół miesiąca) na prace. A co konkretnie trzeba zrobić?

WIDEO: Powoli dobiega końca remont katedry w Gorzowie

„Fosy” jednak nie będzie

Cały remont został podzielony na dwa obszary. Pierwszy dotyczy rejonu wejścia do katedry. Tu, od strony Titanika, ma zostać dokończona budowa chodnika z zastosowaniem takiej samej nawierzchni, jaka pojawiła się przy okazji przebudowy ul. Sikorskiego.
Dużo więcej prac będzie od strony dawnego sklepu muzycznego, ul. Mostowej i Obotryckiej oraz na placu między katedrą a fontanną Pauckscha.

Zacznijmy od tego, że zmieniła się koncepcja dotycząca nawierzchni przy murach najstarszej świątyni w mieście. Przez wiele miesięcy planowano tu obniżyć teren, aby odsłonić cokół, na którym pod koniec XV wieku postawione zostało prezbiterium katedry. To rozwiązanie miało się przyczynić do tego, że do katedry nie będzie się wdzierała wilgoć. Przez kilka wieków poziom Starego Rynku podniósł się bowiem na tyle, że cokół znalazł się pod ziemią. W miejscach, gdzie do tego doszło, do środka świątyni przedostawała się woda.

Prace nad odsłonięciem cokołu zaczęły się w lipcu. Rozebrano kostkę w odległości metra-dwóch od prezbiterium, odkopano cokół i... roboty stanęły. Dziś, gdy przyjrzeć się zza ogrodzenia remontowanej katedry, widać, że miejsce na „fosę” jest już zasypane piaskiem. Co się stało?

Przełożą kostkę

Po odsłonięciu kamieni, na których opierają się cegły, okazało się, że cokół jest w fatalnym stanie. Kamienie nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale też nie spełnią już swej funkcji praktycznej. Pozostawienie ich odsłoniętych przyniosłoby katedrze więcej szkody niż dzieje się to, gdy cokół jest zasypany. Stary Rynek będzie więc ostatecznie na takim samym poziomie, co przed remontem, tyle, że z nowo ułożoną kostką.
Kostka nie będzie nowa. Wykorzystana ma być bowiem ta, którą ułożono tu w 1997 r. Budulca nie zabraknie, bo gdy wówczas nie wykorzystano całego materiału, miasto go nie wyrzuciło i teraz wykorzysta go do uzupełnienia braków.

Będzie tablica o kaplicy

Zmiany tuż przy samej katedrze oznaczają, że na nowo trzeba będzie ułożyć w nawierzchni obrys kaplicy św. Urbana. Miejsce, gdzie znajdowała się ona między II poł. XIV w. a I poł. XIX w., zostało wyróżnione przy okazji przebudowy Starego Rynku ponad 23 lata temu. Teraz obrys zostanie ułożony z cegły klinkierowej na nowo. Do tego pojawi się odlana z brązu tablica informująca o istniejącej w tym miejscu ośmiobocznej kaplicy. Tablica będzie miała wymiary 40x60 cm i będzie znajdować się w środku obrysu.

Posadzą drzewa

Od strony ul. Mostowej pojawi się też krawężnik, który wyraźnie zaznaczy przebieg drogi przechodzącej w ul. Obotrycką. W tej części Starego Rynku mają też zostać posadzone dwa kasztanowce. Przy katedrze ma się też pojawić dziesięć ławek (takich samych jak przy innych ostatnich inwestycjach w mieście). Nowością będą ławki, które staną nieopodal wejścia do katedry. W ogóle to ten fragment Starego Rynku ma być bardziej przyjazny dla mieszkańców. Kostka i kamienie, które są w pobliżu pomnika bpa Wilhelma Pluty, mają zostać ułożone tak, aby dało się po nich wygodnie chodzić. Teraz są tam kocie łby. - A średniowiecza już przecież nie ma - mówił nam prawie rok temu w kontekście tego miejsca prezydent Wójcicki.

Fontanna do naprawy

Przebudowana ma zostać także nawierzchnia na samym Starym Rynku. Tutaj też na nowo ma zostać ułożona dotychczasowa kostka. Wykonawca ma to jednak zrobić tak, by nie wypadała (a skargi na sypiącą się kostkę są regularnie od 1997 r.!).
Ile te wszystkie prace będą kosztowały? W budżecie miasta na 2021 r. władze Gorzowa oszacowały wydatki na 885 tys. zł. Dokładną kwotę poznany po rozstrzygnięciu przetargu.
W nowym roku prace modernizacyjne dosięgną też fontannę Pauckscha. Za 100 tys. zł mają w niej zostać pouzupełniane ubytki, które pojawiły się w konstrukcji.

Czytaj również:Stary Rynek w Gorzowie pójdzie do remontu. Naprawią kostkę na placu przy katedrze i fontannę

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska