Statua Wolności w… kominiarce? Metalowy napis „Arbeit macht...

  Statua Wolności w… kominiarce? Metalowy napis „Arbeit macht frei” pocięty przez złodziei? To będzie mocna wystawa w Galerii BWA Zielona Góra

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Haczek

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  W zielonogórskiej Galerii BWA trwa montowanie wystawy „Rachunek z miłości platonicznej” – dzieł z Kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
  Otwarcie wystawy „Rachunek z miłości platonicznej” w Galerii BWA Zielona Góra w piątek, 5 kwietnia 2019 r., o 19.00.
  1/29
  przejdź do galerii

  Otwarcie wystawy „Rachunek z miłości platonicznej” w Galerii BWA Zielona Góra w piątek, 5 kwietnia 2019 r., o 19.00. ©Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska

  W środę, 3 kwietnia 2019 r., przed wejściem do Galerii BWA ekipa montowała pracę Daniela Knorra – „Skradziona historia – Statua Wolności” z 2010 r. Światowy symbol wolności w czarnej kominiarce już robi wrażenie na przechodniach…

  Tymczasem we wnętrzu zielonogórskiej instytucji od piątku, 5 kwietnia 2019 r., czekać będzie jeszcze kilkanaście prac z Kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wśród nich witać nas będzie radośnie kolorowym wiatraczkiem „Dziecko” – wykonana ze śmieci rzeźba autorstwa Vlassisa Caniarisa.

  Niektórych zmrozi zapewne praca Jonathana Horowitza – „bez tytułu (Arbeit macht frei)”, czyli odtworzony przez artystę na podstawie zdjęcia napis z bramy obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, pocięty w 2009 r. na trzy części przez złodziei, którzy działali na zlecenie szwedzkiego neonazisty.

  Obejrzymy też cztery prace wideo wywodzącej się z Zielonej Góry Grupy Sędzia Główny, którą tworzyły Aleksandra Kubiak – Karolina Wiktor – absolwentki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

  Prace prezentują: Lawrence Abu-Hamdan, Kader Attia, Miriam Cahn, Vlassis Caniaris, Grupa Sędzia Główny, Jonathan Horowitz, Piotr Janas, Daniel Knorr, Sarah Lucas, Teresa Margolles, Pruitt and Early, Zofia Rydet, Roman Stańczak.
  Kurator: Łukasz Ronduda.

  Wernisaż w Galerii BWA Zielona Góra – w piątek, 5 kwietnia 2019 r., o 19.00. Wstęp wolny.  Organizatorzy wystawy „Rachunek z miłości platonicznej” (kurator: Łukasz Ronduda) w Galerii BWA Zielona Góra:
  Zainicjowana w 2009 roku kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie gromadzi prace artystów współczesnych, powstałe przede wszystkim po 1989 roku. Jej celem jest opisanie poprzez dzieła sztuki historii polskiej transformacji w szerokiej, globalnej perspektywie.

  Kolekcja ma dyskursywny charakter i jest traktowana jako głos w debacie i badaniach nad współczesnością. Zbiera prace międzynarodowych artystów, często powstałe na zamówienie i odnoszące się do spraw lokalnych. Jednocześnie ten „zbiór rzeczy” jest konstruowany w odniesieniu do przemian, jakie zaszły w pojmowaniu dzieła sztuki, jego statusu i materialności, relacji instytucji i publiczności, jak i samej funkcji muzeum (nie tylko magazynu na dzieła sztuki, ale i miejsca wspólnego uczenia się, dystrybucji informacji oraz interdyscyplinarnego eksperymentu).

  Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nie ma stałej siedziby, jest w trakcie budowy i sytuację tę wykorzystuje do pokazywania swojej kolekcji w różnych miejscach. Wystawa w galerii BWA w Zielonej Górze to doskonała okazja, by przyjrzeć się działaniu prac z kolekcji i budowanych wokół nich narracji i znaczeń w nowym kontekście. Obecne na wystawie dzieła to w większości nowe zakupy, pokazywane publicznie po raz pierwszy.

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Będzie Koncert Noworoczny! Ciut inny

  Będzie Koncert Noworoczny! Ciut inny

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Gazety za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Gazety za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż!

  Atrakcyjne nieruchomości na sprzedaż!