Staż i wszystko, co warto o nim wiedzieć. Jaki jest cel stażu, kto może z niego skorzystać i czy dostaje się za to pieniądze?

Justyna Madan
Justyna Madan
Wszystko o stażu, co warto wiedzieć. Czy staż z urzędu pracy się opłaca?
Wszystko o stażu, co warto wiedzieć. Czy staż z urzędu pracy się opłaca? 123rf
Doświadczenie to ważna część ubiegania się o stanowisko w pełnym wymiarze godzin. Wielu pracodawców preferuje kandydatów, którzy mają doświadczenie w pracy na konkretnym stanowisku. Natomiast jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę, a nawet jeszcze studiujesz, staż może sprzyjać rozwojowi zawodowemu i pomoże sprawdzić, czy dana branża jest dla ciebie odpowiednia. Oczywiście, nie oznacza to, że tylko studenci i osoby bez doświadczenia zawodowego mogą podjąć się stażu. Czy warto iść tą ścieżką?

Spis treści

Na czym polega staż?

- Staż jest płatną nauką zawodu, nabywaniem przez osobę bezrobotną umiejętności praktycznych do wykonywania pracy, bez nawiązywania stosunku pracy między pracodawcą a skierowaną na staż osobą bezrobotną. Organizatorem stażu jest pracodawca, zaś finansuje go urząd pracy – wyjaśnia Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu.

Staż trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. Istnieje też szansa skierowania na staż trwający cały rok, nie jest on jednak skierowany do każdego. O 12-miesięczny staż mogą ubiegać się tylko bezrobotni, którzy nie ukończyli 30 lat.

Takie mogą być korzyści wynikające z podjęcia się stażu:

  • Poznanie różnych środowisk pracy – odbycie stażu może być świetnym sposobem na zawężenie zainteresowań i określenie, która ścieżka kariery odpowiada twoim zainteresowaniom, umiejętnościom i celom.
  • Rozwijanie nowych umiejętności – staż to świetna okazja zdobywania nowych umiejętności poza środowiskiem akademickim. To również zdobywanie doświadczenia na konkretnym stanowisku, ale nierzadko jest to okazja do nauki i obserwacji zadań również z innych dziedzin.
  • Kontakt z profesjonalistami - stażyści często pracują z wieloma profesjonalistami o różnych umiejętnościach i poziomie doświadczenia. Staże mogą zapewnić ci możliwość poznania nowych ludzi, którzy mogą zostać przyszłymi współpracownikami lub mentorami.
  • Możliwość zdobycia stałej pracy – firmy czasem wykorzystują staże, jako strategię pozyskiwania nowych talentów. Zdarza się, że po zakończonym stażu, możesz otrzymać ofertę stałego zatrudnienia.

Kto może skorzystać ze stażu?

Ze stażu tak naprawdę może skorzystać każda osoba bezrobotna, nie ma znaczenia ile ma lat, ani jakie kwalifikacje posiada. Poza stażem 12-miesięcznym, którego jednym z warunków jest wiek do 30 lat. Trzeba być zarejestrowanym w odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędzie pracy, jako osoba bezrobotna, aktywnie poszukująca zatrudnienia. Staż będzie finansowany właśnie przez UP. Wypełniamy i składamy wniosek o odbycie stażu, konieczne może być (ale nie zawsze jest to wymagane) złożenie CV i listu motywacyjnego.

Urzędnik dopasuje staż do wykształcenia i umiejętności kandydata. Stażu nie może podjąć się jednak student, na studiach dziennych, ponieważ formalnie nie jest on osobą bezrobotną. Dla takich studentów przeznaczone są natomiast praktyki zawodowe.

Staż z urzędu pracy jest rozwiązaniem dla osób, które mają problemy ze znalezieniem stałej pracy, lub chcą spróbować swoich sił w nowej branży. Wówczas mogą rozpocząć proces przekwalifikowania się, sprawdzić się na nowym stanowisku, zwłaszcza że firma może nas po odbytym stażu zatrudnić na stałe.

Czy staż jest płatny?

Za staż z urzędu pracy dostaniemy wynagrodzenie. Przyznawane jest ono na innych zasadach niż zatrudnienie na umowę o pracę.
Stypendium stażowe jest w całości finansowane przez UP, ze środków unijnych lub Fundusz Pracy i wynosi 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych. Obecnie jest to ok. 1790 zł netto. Waloryzacja zasiłków dla bezrobotnych odbędzie się w czerwcu 2024 roku.

Zaletą stażu jest również to, że odprowadza się składki ZUS, co oznacza, że stażysta podlega ubezpieczeniu:

  • emerytalnemu,
  • rentowemu,
  • wypadkowemu,
  • zdrowotnemu.

Stażyście nie przypada urlop, jak w przypadku pracownika zatrudnionego na umowę o pracę, ale za każde przepracowane 30 dni mamy prawo do 2 dni urlopu, za które wypłacane jest stypendium. Na stażu nie otrzymamy urlopu okolicznościowego, czy bezpłatnego.

Czy ze stażu można zrezygnować?

Rezygnacja ze stażu jest możliwa w każdym momencie, konieczne będzie jednak podanie odpowiedniego uzasadnienia. Nie możemy po prostu odejść z pracy, ponieważ utracimy w ten sposób status bezrobotnego.

Nie poniesiesz konsekwencji, jeśli otrzymasz pracę w innym miejscu i przedstawisz zawartą umowę, jeśli staż nie spełnia twoich oczekiwań, ale wówczas należy złożyć skargę do urzędu pracy, ciąża jest kolejnym powodem, który umożliwia bezproblemowe przerwanie stażu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu