Stilon i Dąb ponownie bez zwycięstw! Niespodzianki w lubuskiej IV lidze

Paweł Górski
23. kolejka piłkarskiej IV ligi zakończyła się kilkoma zaskakującymi wynikami. Punkty niespodziewanie stracili liderujący Stilon Gorzów, Dąb Sława-Przybyszów czy Odra Nietków.

Wicelider gładko pokonany w Zielonej Górze

Kolejkę otworzyło spotkanie Lechii II Zielona Góra z dotychczasowym wiceliderem, Dębem Sława-Przybyszów. Niespodziewanie od pierwszych minut na murawie przeważali plasujący się w dole tabeli zielonogórzanie. Wynik otworzył w 28 minucie Łukasz Maćkowiak, który widowiskowym zwodem wywalczył sobie idealną pozycję do strzału. Niewiele później na listę strzelców dopisał się także Maciej Brzeźniak, który wykorzystał dobre dogranie ze skrzydła Viniciusa Venerandy.

Po dwóch bramkach rezerwy III-ligowca dalej nie zwalniały tempa i jeszcze przed przerwą podwyższył Maćkowiak, a kwadrans po zmianie stron wynik na 4:0 ustalił Maciej Brzeźniak. Tym samym wyżej wymieniona dwójka dała Lechii II sensacyjne i arcyważne zwycięstwo nad topową drużyną ligi.

Powiat żagański pechowy dla Stilonu

Stilon Gorzów zanotował drugie tej wiosny potknięcie. Dwie kolejki wcześniej uległ on w Iłowej miejscowemu Piastowi, a teraz podzielił się punktami z Czarnymi Żagań. W 45 minucie prowadzenie gorzowianom dał Mateusz Kaczor, który wykorzystał błąd obrońcy. Gospodarze nie pozostali jednak dłużni i wyrównali błyskawicznie po rozpoczęciu drugiej połowy. Dokonał tego Wojciech Wypych bezpośrednio z rzutu wolnego.

Pogoń zwycięska w derbach

Ciekawie zapowiadały się derby powiatu świebodzińskiego, w ramach których Pogoń podejmowała rozpędzającą się na wiosnę Syrenę Zbąszynek. Miejscowi objęli prowadzenie w 34 minucie, kiedy Robert Kobrzycki wykorzystał podanie Mateusza Świtały. Pół godziny później z rzutu karnego podwyższył Patryk Podwyszyński, zapewniając Pogoni derbową wygraną 2:0.

Daniel Stadie katem Korony

Walcząca o utrzymanie Korona Kożuchów podejmowała Polonię Słubice, która dotychczas nie wygrała żadnego meczu na wiosnę. Zespół spod granicy zdołał się jednak przełamać w Kożuchowie. Do triumfu 2:0 poprowadził Polonię Daniel Stadie, który na listę strzelców trafił w 12 i 64 minucie.

Skromne zwycięstwa Spójni, Celulozy i Meprozetu

W Ośnie Lubuskim doszło do starcia zespołów z pierwszej piątki – miejscowej Spójni oraz Promienia Żary. Zgodnie z przewidywaniami mecz dostarczył sporej dawki emocji, po której 1:0 zwyciężyli gospodarze, którym nie przeszkodziła nawet czerwona kartka dla Piotra Michałka w 90 minucie spotkania. Zwycięstwo zapewniło im trafienie Łukasza Pińczyńskiego w doliczonym czasie pierwszej połowy.

Równie skromną wygraną zainkasowała Celuloza Kostrzyn nad Piastem Czerwieńsk po golu Marcina Misuna. Z kolei w Nietkowie Odra minimalnie uległa Meprozetowi Stare Kurowo po samobójczym trafieniu Kacpra Kochanowskiego.

Wyniki 23. kolejki IV ligi:

• Lechia II Zielona Góra – Dąb Sława-Przybyszów 4:0 (Bramki: Ł. Maćkowiak 2, Brzeźniak 2)
  • Spójnia Ośno Lubuskie – Promień Żary 1:0 (Pińczyński)
  • Celuloza Kostrzyn – Piast Czerwieńsk 1:0 (Misun)
  • Korona Kożuchów – Polonia Słubice 0:2 (Stadie 2)
  • Odra Nietków – Meprozet Stare Kurowo 0:1 (Kochanowski - samobójcza)
  • Pogoń Świebodzin – Syrena Zbąszynek 2:0 (Kobrzycki, Podwyszyński)
  • Czarni Żagań – Stilon Gorzów 1:1 (Wypych – Kaczor)
  • Piast Iłowa – Czarni Browar Witnica 1:1 (Lima – Yakovenko)