Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

STOP DOPALACZOM: Do akcji dołączyli uczniowie z Kożuchowa i Nowego Miasteczka

Aleksandra Korn
Aleksandra Korn
W Samorządowym Gimnazjum w Kożuchowie mieliśmy okazję wziąć udział w zajęciach profilaktycznych
W Samorządowym Gimnazjum w Kożuchowie mieliśmy okazję wziąć udział w zajęciach profilaktycznych
Wspaniała wiadomość! Młodzież ze szkół w Kożuchowie i Nowym Miasteczku przyłączyła się do inicjatywy STOP DOPALACZOM.

Inicjatywa społeczna przeciw dopalaczom zawitała do szkół w Kożuchowie oraz Nowym Miasteczku. Do rąk uczniów trafił komiks edukacyjny „Mocarz”, którego nazwa nie jest przypadkowa. Tak samo bowiem nazywa się popularny wśród młodzieży dopalacz, którego toksyczne związki działają silniej od marihuany czy haszyszu.

W Samorządowym Gimnazjum w Kożuchowie mieliśmy okazję wziąć udział w zajęciach profilaktycznych przeprowadzonych przez pedagog, Magdalenę Łozyniak, która opowiadała młodzieży o zgubnych skutkach zażywania środków psychoaktywnych.
-Praca z dziećmi i młodzieżą, to nie tylko edukacja, ale wspieranie ich wszechstronnego rozwoju, także poprzez działania profilaktyczne. Odpowiedzialność ta spoczywa na rodzicach, opiekunach i pozostałych dorosłych, którzy towarzyszą dzieciom i młodzieży. Sprowadza się min. do działań zapobiegających sytuacjom ryzykownym, w które dzieci wchodzą. Jednym z nich jest uświadomienie zagrożeń, konsekwencji niewłaściwych wyborów, dokonywanych niejednokrotnie z powodu ciekawości, presji rówieśniczej lub chęci tzw. ,,oderwania się” od sytuacji trudnych, problemowych. Akcja ,,Mocarz” jest jedną z takich metod.

Inicjatywa oparta na mocnym przekazie wizualnym, może wzbudzić refleksję nad problemem zagrożeń, wynikających z używania dopalaczy. Byłoby dobrze, aby komiks ten dzieci mogły przeczytać ze swoimi rodzicami, opiekunami. Dzięki temu może zrodzić się okazja do wspólnej dyskusji i poruszenia trudnych tematów. W naszej szkole wprowadzenia w tematykę dokonują pedagodzy i wychowawcy, z nadzieją na kontynuację rozmów pomiędzy dziećmi a rodzicami w domu. Zakładamy też powrót do tematu w szeregu innych działań szkolnych. Akcja „Mocarz” z pewnością nam w tym pomoże - komentowała Magdalena Łozyniak.
Akcja STOP DOPALACZOM odbyła się również w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Miasteczku.

-Oprócz charakteru muzycznego całej inicjatywy, skoncentrowaliśmy się także na problemach związanych z profilaktyką uzależnień. Muzyczny recital w Gminnym Ośrodku Kultury był przeplatany piosenkami, a także opowieściami o ludziach uzależnionych od narkotyków. Wokalista, Gabriel Fleszar, podzielił się historiami o osobach uzależnionych od substancji psychoaktywnych, których spotkał na swojej drodze. Poruszające historie pokazywały jak tragiczne mogą być konsekwencje eksperymentowania z narkotykami, alkoholem i lekami. Innowacyjna forma profilaktyki wywarła na uczniach duże wrażenie i skłoniła ich do pewnych refleksji. Uwieńczeniem całej akcji było rozdanie uczniom komiksu - mówiła Renata Rudnik, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Miasteczku.

Inicjatywa społeczna „Gazety Lubuskiej” STOP DOPALACZOM nie zwalnia tempa! Przyłączają się do niej kolejne samorządy, a przede wszystkim uczniowie, którzy wspólnie mówią głośne NIE śmiercionośnym dopalaczom.

Do naszej akcji dołączył także Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, który szykuje dla młodzieży kolejną edycję konkursu „Widzisz. Nie zgadzaj się! Reaguj!” O tej wspaniałej akcji kierowanej do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych będziemy Was informować w kolejnych wydaniach „Gazety Lubuskiej”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska