Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stop pijanym kierowcom. W Międzychodzie policja bierze ich pod lupę!

(dab)
W miniony weekend policjanci z wielkopolskiego Międzychodu skontrolowali 250 kierowców. Wszyscy byli trzeźwi.
W miniony weekend policjanci z wielkopolskiego Międzychodu skontrolowali 250 kierowców. Wszyscy byli trzeźwi. Dariusz Brożek
W miniony weekend policjanci z wielkopolskiego Międzychodu skontrolowali 250 kierowców. Wszyscy byli trzeźwi.

Od piątku do poniedziałku policjanci z Międzychodu uczestniczyli w akcji "Bezpieczny Weekend Trzech Króli". Jej celem było przede wszystkim wyeliminowanie z dróg nietrzeźwych kierowców. Uzbrojeni w urządzenia do wykrywania alkoholu Alco-Blow skontrolowali 250 kierowców. Wszyscy byli trzeźwi. Funkcjonariusze zapowiadają jednak kolejne takie akcje. Dlatego kierowcy muszą się liczyć z kontrolami w różnych miejscach i porach dnia, czy nocy.

W całym kraju w 241 wypadkach drogowych zginęło podczas ostatniego weekendu 25 osób, a kolejnych 316 zostało rannych. W ciągu czterech dni zatrzymano 736 nietrzeźwych kierowców.

Jednym z najtragiczniejszych był wypadek, do którego doszło w poniedziałek w Łodzi. Tramwaj kierowany przez pijanego motorniczego (miał ponad 1,2 promila alkoholu w organizmie) przejechał skrzyżowanie na czerwonym świetle, potrącił trzy kobiety i uderzył w samochód osobowy. Na miejscu zginęły dwie piesze, a trzecia z nich oraz kierowca auta trafili do szpitala.

Lokalną odsłoną drogowych tragedii był natomiast sobotni wypadek na międzychodzkiej obwodnicy, gdzie kierowca audi śmiertelnie potrącił 62-letniego rowerzystę (informowaliśmy o tym w sobotę na naszym portalu). Przypominamy, że 1 stycznia pijany kierowca zabił w Bielsku pod Międzychodem pięcioletnią dziewczynkę, o czym informowaliśmy kilka razy w "Gazecie Lubuskiej" i na naszym portalu.

W ubiegłym roku święto Objawienia Pańskiego wypadło w niedzielę. Na drogach w 167 wypadkach zginęło wtedy 16 osób, a 202 zostało rannych. Policja zatrzymała wówczas 679 nietrzeźwych kierowców.

Jak wynika z wstępnych danych policji, w zeszłym roku na polskich drogach doszło do około 35,4 tys. wypadków, w których zginęło prawie 3,3 tys. osób, a niemal 43,5 tys. zostało rannych. Zatrzymano też 162 tys. nietrzeźwych kierowców. W porównaniu z 2012 r. wszystkie te statystyki spadły o kilka procent.

Eliminowanie nietrzeźwych kierujących jest głównym zadaniem "drogówki". Komendant główny nadinsp. Marek Działoszyński zdecydował o zwiększeniu liczby etatów w "drogówce" do minimum 10 proc. stanu etatowego każdej komendy wojewódzkiej, co nastąpiło do końca 2013 r. W tym roku mają zostać uzupełnione wakaty. W konsekwencji liczba funkcjonariuszy ruchu drogowego ma się zwiększyć do ok. 9,1 tys.. Czyli ma ich być o 1.100 więcej niż w 2012 r.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do trzech lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny. Jeśli stężenie alkoholu przekracza jednak 0,5 promila, kierowcy grozi do dwóch lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska