Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Abstynenckie „Magia Trzynastki” w Ciborzu zyskało altanę. Będzie pomocna przy spotkaniach terapeutycznych

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Stowarzyszenie Abstynenckie postawiło nową altanę.
Stowarzyszenie Abstynenckie postawiło nową altanę. Stowarzyszenie Abstynenckie „Magia Trzynastki”
Stowarzyszenie Abstynenckie „Magia Trzynastki” zostało założone przy Całodobowym Oddziale Terapii Uzależnienia od Alkoholu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu. Pomaga osobom w radzeniu sobie z chorobą alkoholową.

Altana dla Stowarzyszenia Abstynenckiego "Magia Trzynastki"

Duża altana została postawiona 15 grudnia i znajduje się w pobliżu szpitala, tuż nad jeziorem Ciborze, w miejscu dotychczasowych spotkań terapeutycznych. Większość spotkań stowarzyszenia odbywa się na zewnątrz, a dzięki altanie będzie możliwość schronienia się przed deszczem i śniegiem. W ramach terapii uczestnicy mogą rozmawiać i analizować swoje zachowania oraz rezultaty zmagań w codziennych przejawach nasilania się choroby alkoholowej.

Spotykamy się i w środku, i na zewnątrz, ale najczęściej właśnie na dworze. Głównie są to zajęcia aktywizujące, biegi, spacery wokół jeziora, zajęcia rekreacyjne, połączone z terapią zajęciową, wewnątrz tworzą się grupki, ludzie wymieniają się doświadczeniami, zacieśniają się więzi, które są bardzo potrzebne w procesie trzeźwienia. Zajęcia są szczególnie potrzebne, gdy nałóg o sobie daje znać - mówi Jolanta Ławicka, członek stowarzyszenia "Magia Trzynastki" i koordynator projektów. - Proces trzeźwienia polega na bezustannej walce, a przyroda temu sprzyja - dodaje.

Z altany skorzystają pacjenci

Z altany korzystają głównie pacjenci oddziału. Terapia tam trwa osiem tygodni, a więc w ciągu roku korzysta z niej około 350 osób.

Altana ma 20 metrów kwadratowych i została postawiona przy wykorzystaniu istniejących warunków naturalnego ukształtowania terenu i walorów przyrodniczych. Zawarto porozumienie użyczenia terenu ze szpitalem w Ciborzu na okres sześciu lat. Projekt sfinansowany został przez Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze.

Zobacz też: Ben Affleck w ogniu krytyki. Aktor powiedział, że nadal by pił, gdyby nie rozstał się z Jennifer Garner

Źródło: Cover Video

Jak tłumaczy szef stowarzyszenia Leszek Pieńczak, stowarzyszenie zajmuje się pomocą dla osób uzależnionych i współuzależnionych. Obejmuje pomocą i wsparciem środowisko trzeźwościowe poprzez spotkania, wspólną integrację. Do organizacji mogą dołączyć także sympatycy.

Pieńczak jest jednocześnie terapeutą i kierownikiem Oddziału Terapii Uzależnienia od Alkoholu. - To jeden twór, ale podzielony jest na pół w sensie organizacyjnym - w osobnym budynku przebywają panie, a w osobnym panowie - tłumaczy. Kontakt ze stowarzyszeniem najłatwiej jest nawiązać dzwoniąc bezpośrednio na oddział do Ciborza.

Stowarzyszenie akcentuje swoją obecność między innymi w comiesięcznych audycjach na żywo w Radiu Zachód oraz w programie telewizyjnym "Ocaleni", który ukazuje się raz w tygodniu w stacji TVP1. Tam Leszek Pieńczak zasiada na fotelu eksperta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska