MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Aktywni Sąsiedzi z Nowej Wioski (gmina Lubrza) działa od roku. W krótkim czasie wiele dokonało

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
AS-y z Nowej Wioski
AS-y z Nowej Wioski prywatne
Nowa Wioska od dawna kojarzyła się z aktywnymi mieszkańcami. Przez lata prym w działalności na rzecz miejscowości wiodło koło gospodyń wiejskich oraz ochotnicza straż pożarna. Na przestrzeni ostatnich lat miejscowość zaczęła się intensywnie rozrastać, przybywa nowych domów i mieszkańców. Zainteresowanie kupnem działki i budową domu nie ustaje. Czym Nowa Wioska przyciąga kolejnych mieszkańców?

Stowarzyszenie Aktywni Sąsiedzi z Nowej Wioski działa od roku. W krótkim czasie wiele dokonało

Na zebraniach wiejskich co rusz pojawiały się sugestie, że trzeba zrobić to czy tamto. - Skoro tak, to uznaliśmy, że należy się zarejestrować, uzyskać osobowość prawną, żeby móc choćby występować o dofinansowanie, bo tak gadaliśmy tylko, a nic się nie działo. I tak wpadliśmy na pomysł, żeby zawiązać stowarzyszenie - opowiada Dorota Karbowiak.

Grupa inicjatywna zebrała się w listopadzie ubiegłego roku na zebraniu założycielskim. - Przyszło 11 osób, powołaliśmy stowarzyszenie, które zarejestrowaliśmy 11 grudnia 2018 roku - mówi prezes.

Grupa przyjęła nazwę Aktywni Sąsiedzi z Nowej Wioski, w skrócie AS-y z Nowej Wioski.

- Dzisiaj już jest 19 osób w stowarzyszeniu, mam nadzieję, że będzie przybywało. Bardzo chętnie zapraszamy mieszkańców Nowej Wioski. W statucie mamy zapis, że do stowarzyszenia przyjmowani są obywatele polscy, lecz już w tej chwili myślimy, żeby zmienić ten zapis statutu po to, by móc przyjmować także obywateli innych państw Unii Europejskiej. Takie są oczekiwania mieszkańców.

Celem stowarzyszenia jest działalność na rzecz Nowej Wioski i wszystkich jej mieszkańców.

Pierwsze inicjatywy przeprowadzone bez udziału środków z zewnątrz to dwa świąteczne kiermasze, bożonarodzeniowy i wielkanocny.

- Działało to na takiej zasadzie, że założyliśmy grupę w mediach społecznościowych i rozesłaliśmy wici, że zbieramy różne produkty na kiermasz i każdy z mieszkańców może przynosić ciasto czy jakieś ozdoby, które będą sprzedawane na stoisku w niedziele po mszy - wspomina prezes.

Na pierwszej imprezie udało się zebrać ponad 1,5 tys. zł na doposażenie świetlicy, a na drugiej 2,3 tys. zł. - Za zebrane pieniądze kupiliśmy warnik do gotowania wody, filiżanki, obrusy oraz rolety na okna świetlicy - wymienia Adrianna Krzemińska, sekretarz stowarzyszenia.

Oficjalna siedziba organizacji mieści się w świetlicy wiejskiej, choć na razie nie ma wydzielonego pomieszczenia.

Ale brak lokalu to nie jedyna niedogodność dla nowo zawiązanej grupy. By móc realizować swoje zamierzenia, stowarzyszenie potrzebuje środków finansowych. Pierwszy projekt, na który AS-y otrzymały dofinansowanie, dotyczył zakupu wyposażenia biura w laptop i urządzenie kopiujące.

Aktualnie Aktywni Sąsiedzi realizują projekt pod nazwą „Informacja i odpoczynek to podstawa” z programu Lubuska Odnowa Wsi. Jego realizacja prowadzona jest etapami, począwszy od wyboru ławek i tablic ogłoszeniowych, zamówienie i zakup oraz przygotowanie i wspólne malowanie desek. Wylane zostały już fundamenty do mocowania ławek. Wkrótce dojdzie dostawa zamówionych tablic. Wszystko ma być gotowe do końca października.

- Nowe domy są oddalone od centrum wsi, stąd pomysł na kilka tablic ogłoszeniowych - tłumaczy Dorota Karbowiak. - Dla przykładu można będzie powiadomić o tym, że ma się do sprzedania jajka, albo, że ktoś zgubił klucze. Na ławce przy tablicy można będzie usiąść, nawiązać relacje z sąsiadem.

Innym działaniem, poprawiającym estetykę miejscowości, jest projekt „Aleja Róż w Nowej Wiosce” realizowany dzięki grantowi pozyskanemu z Fundacji Santander. Grupa mieszkańców posadziła już większość z zakupionych róż wzdłuż drogi przy kanale. Sadzonki zostały zabezpieczone przed mrozem. Pozostałe krzewy zostaną wysadzone po zakończeniu prac związanych z czyszczeniem kanału, przy nowo zamontowanych ławkach. Opracowywany jest projekt tablicy informacyjnej, która ma mieć charakter edukacyjny.

Stowarzyszenie było już organizatorem imprezy poświęconej wspomnieniu o Janie Pawle II. Ten montaż słowno-muzyczny przyszło do świetlicy obejrzeć ok. 60 osób. - Na zakończenie był słodki akcent, panie upiekły kremówki i każdy miał okazję ich skosztować, a także posiedzieć i porozmawiać - dodaje pani Dorota.

Adrianna Krzemińska dodaje, że w trakcie przygotowań jest kolejna inscenizacja słowno-muzyczna. Tym razem z okazji Narodowego Święta Niepodległości, która odbędzie się 10 listopada w świetlicy wiejskiej. Trwają próby, do których zaangażowane zostały przede wszystkim dzieci. Pracę obejmują również przygotowanie dekoracji, kotylionów, prezentacji multimedialnej. Spotkanie również odbędzie się w sąsiedzkiej atmosferze przy kawie i cieście. Na zakup materiałów potrzebnych do realizacji projektu AS-y złożyły wniosek o dofinansowanie do gminy Lubrza.

Członkowie Stowarzyszenia włączyli się również w zbiórkę pieniędzy na renowację ławek zabytkowego kościółka. Założyli zbiórkę internetową na https://zrzutka.pl/vkx5su, gdzie każdy może zostawić datek na realizację tego celu, zgodnego ze statutem, w którym jest także zapis o ochronie dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

- Wspieramy działania sołeckie. Pomagaliśmy w organizacji „Pieczonego ziemniaka” imprezy wiejskiej, sprzedając ciasta. Dochód ze sprzedaży został przekazany jako wkład na zakup urządzeń na plac zabaw - mówi pani Adrianna.

Co roku jest organizowana akcja sprzątania terenów wokół jezior. Stowarzyszenie zwróciło się do wójta, by gmina dostawiła kosze na śmieci. - Miejscowość jest turystyczna, nie chcemy by była zaśmiecana - mówi prezes.

Dumą napawa mieszkańców wynik plebiscytu Gazety Lubuskiej, w kategorii Sołectwo Roku Nowa Wioska zajęła trzecie miejsce w województwie, a pierwsze w powiecie.

- Bardzo cieszy nas informacja zwrotna od mieszkańców naszej wsi. Spotykamy się z takimi opiniami ludzi spacerujących: „fajnie, że się coś dzieje, że wioska zaczęła żyć, że są ludzie, którym się chce”. Niewątpliwie, na taki pozytywny wizerunek zapracowaliśmy wspólnie: Stowarzyszenie Aktywni Sąsiedzi z Nowej Wioski, Sołtys i Rada Sołecka, OSP, mieszkańcy naszej wsi oraz przyjaciele, którzy wspierają nas w realizacji postawionych zadań - podsumowuje Adrianna Krzemińska.

Co w planach?

  • KINO LETNIE NA TARASIE ŚWIETLICY WIEJSKIEJ

Stowarzyszenie Aktywni Sąsiedzi planuje stworzenie warunków dla kina letniego, które mogło by powstać przy świetlicy wiejskiej. W tym celu należało by zabudować taras świetlicy. Konieczny byłby zakup sprzętu takiego jak projektor oraz rzutnik, by latem wyświetlać filmy dla wszystkich mieszkańców.

  • CELEM JEST RÓWNIEŻ OCHRONA ZABYTKÓW

Założona została zbiórka internetowa na https://zrzutka.pl/vkx5su, gdzie każdy może zostawić datek na wymianę ławek w zabytkowym kościółku

POLECAMY: Zielona Góra. Wyrok dotyczący apelacji w sprawie morderstw jeży w Zielonej Górze

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska