Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Huta Pieniacka ze Wschowy nagrodzone

red.
Wideo
od 16 lat
Stowarzyszenie Huta Pieniacka ze Wschowy zostało laureatem nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”. Kapituła doceniła jego działalność na rzecz upamiętnia ofiar zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na polskich mieszkańcach wsi Huta Pieniacka.

W tym roku po raz siedemnasty przyznane zostały nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”. W gronie laureatów znalazły się trzy osoby i dwie instytucje, które w sposób szczególny wyróżniły się upamiętniania historii Narodu Polskiego. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w czwartek, 10 maja w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Wśród laureatów znalazło się stowarzyszenie ze Wschowy. Działo ono od 2008 roku i zrzesza ocalonych z Huty Pieniackiej, ich rodziny oraz osoby podejmujące wysiłki na rzecz upamiętnienia ofiar zbrodni dokonanej na polskich mieszkańcach tej miejscowości.

Huta Pieniacka to miejscowość położona w dawnym województwie tarnopolskim, 85 km na wschód od Lwowa. 28 lutego 1944 roku odział Ukraińców z SS-Galizien, wspierany przez bojówki UPA, zamordował tu ponad tysiąc osób, większość paląc żywcem. Zginęli za to, że byli Polakami. Po latach stanął tam pomnik poświęcony pamięci tych ludzi. Granitowy krzyż i dwie tablice, a na nich wyryte nazwiska ofiar, które udało się zidentyfikować..

Czytaj więcej: Huta Pieniacka. Ponad tysiąc osób zginęło w męczarniach

Do tej pory kapituła wyróżniła tytułem Kustosza Pamięci Narodowej łącznie 78 osób i instytucji, w tym gronie znaleźli się m.in. gen. Janusz Brochwicz-Lewiński „Gryf”, Julien Bryan, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Tadeusz Kukiz, prof. Władysław Bartoszewski, Kazimierz Piechowski, śp. prezydent Lech Kaczyński, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Związek Polaków na Białorusi, Stowarzyszenie „Memoriał”. Nagrody w drodze głosowania przyznaje kapituła, w której skład wchodzą m.in. laureaci z lat ubiegłych. Pracom kapituły przewodniczy prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

W tym roku, oprócz Stowarzyszenia Huta Pieniacka, nagrody otrzymali także:

  • Sędzia Bogusław Nizieńsk i– prawnik, działacz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej i opozycji antykomunistycznej w okresie PRL.
  • Marlena Piekarska-Olszówka – prezes fundacji „Willa Jasny Dom”, która od lat, kierując się ideą szerzenia prawdy o powojennej historii Polski, popularyzuje wiedzę na temat antykomunistycznego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej
  • Anna Rastawicka – propagatorka nauczania Prymasa Tysiąclecia
  • Polski Teatr Ludowy we Lwowie, który od 60 lat kontynuuje narodową tradycję teatralną na dawnych Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej.

Zobacz wideo: Na Ukrainie zdewastowano pomnik Polaków z Huty Pieniackiej. MSZ żąda wyjaśnień

Źródło:
RUPTLY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska