Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajki w Niemczech. Paraliż na kolei, lotniskach i autostradach. Pociągi z Polski do Berlina kończą bieg w Rzepinie

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Wielki strajk w Niemczech sparaliżował transport publiczny.
Wielki strajk w Niemczech sparaliżował transport publiczny. Pixabay
W nocy z niedzieli na poniedziałek rozpoczął się dwudziestoczterogodzinny strajk ostrzegawczy w Niemczech. Zorganizowanymi na masową skalę protestami ma zostać dotknięty szczególnie sektor transportu. Przestały funkcjonować nie tylko połączenia autobusowe i komunikacja miejska, ale także ruch kolejowy oraz lotniczy. PKP Intercity poinformowało, że wszystkie pociągi jadące z lub do Berlina będą kończyły bieg w Rzepinie.

Domagają się podwyżek

Strajk ostrzegawczy został zorganizowany przez dwa niemieckie związki zawodowe EVG oraz Verdi, które zrzeszają pracowników zatrudnionych między innymi w transporcie publicznym, na lotniskach, kolei oraz w przedsiębiorstwach autobusowych. Żądają podwyżek, a dotychczasowe propozycje pracodawców uznają za niewystarczające.

Gotowość do strajku jest bardzo duża, gniew pracowników ogromny. Strajkujemy dzisiaj, ponieważ w negocjacjach zbiorowych nie przedstawiono nam niczego, o czym moglibyśmy poważnie dyskutować - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Kristian Loroch, szef zbiorowej komisji negocjacyjnej EVG.

Według związkowców, w poniedziałkowych protestach może wziąć udział nawet pół miliona pracowników wszystkich firm transportowych w Niemczech.

Paraliż transportu w Niemczech

Poniedziałkowymi strajkami zostały objęte prawie wszystkie niemieckie lotniska. Odwołano wszystkie loty krajowe na lotniskach w:

  • Lipsku
  • Dreźnie
  • Frankfurcie nad Menem
  • Kolonii
  • Monachium

W wielu miastach nie kursuje kolej miejska. Zatrzymał się także ruch autobusów. Ale sytuacja może się jeszcze pogorszyć, ponieważ do strajku mają dołączyć także firmy obsługujące autostrady. O potencjalnych problemach informuje firma Maersk. Transportowy gigant ostrzegła klientów na swojej stronie, że choć trudno jest z góry ściśle ocenić efekty zatrzymania transportu, zleceniodawcy muszą liczyć się z opóźnieniami przewozów cargo.

Kłopoty podróżnych w Polsce

Wielki strajk w Niemczech oznacza również spore utrudnienia dla polskich podróżnych. W poniedziałek (27 marca) zostały odwołane loty z Ławicy w Poznaniu do i z Frankfurtu oraz Monachium. Również komunikacja pociągami będzie wiązać się z utrudnieniami. Polskie PKP Intercity poinformowało, że w poniedziałek wszystkie pociągi jadące z lub do Berlina będą kończyły bieg w Rzepinie.

Z powodu strajku związków zawodowych w Niemczech, 27 marca zostanie wstrzymany ruch pociągów na terenie tego kraju. Wpłynie to na kursowanie wybranych pociągów do i z Berlina 28 marca oraz wszystkich pociągów do i z Berlina 27 marca - informuje PKP Intercity na swojej stronie internetowej.

  • 27 marca – wszystkie pociągi jadące do i z Berlina będą kończyły bieg w Rzepinie. Dalszą podróż do Berlina podróżni odbędą na pokładzie zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA) z przesiadką na stacji Frankfurt (Oder). Pasażerowie z Rzepina do Frankfurtu pojadą ZKA uruchamianą przez PKP Intercity, a od Frankfurtu do Berlina – ZKA organizowaną przez koleje niemieckie. W drugą stronę – z Berlina do Polski, komunikacja będzie przebiegała tak samo.
  • 28 marca - pociągi nr 41 relacji Berlin- Przemyśl Gł. i nr 57 relacji Berlin – Warszawa zaczną bieg w Rzepinie. Podróż z Berlina podróżni odbędą na pokładzie zastępczej komunikacji autobusowej (ZKA). Pasażerowie z Berlina do Frankfurtu pojadą ZKA zorganizowaną przez przewoźnika niemieckiego, a od Frankfurtu do Rzepina – ZKA uruchamianą przez PKP Intercity.

Autobusy zastępczej komunikacji autobusowej będą kursowały z placu przed dworcem w Rzepinie, z placu przed stacją Frankfurt (Oder) i z placu Europaplatz przed dworcem Berlin Hbf (od strony północnej). Także Polregio przestrzegło podróżnych, że w dniu strajku mogą nastąpić zakłócenia w ruchu kolejowym w przypadku przejazdów pociągami do i z Niemiec. Przewoźnik zaapelował o zwracanie uwagi na wygłaszane komunikaty megafonowe. Całodniowy strajk potrwa do północy 27 marca. Kolejny taki protest może odbyć się w czasie Wielkanocy.

Zobacz również:

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska