Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa to lokomotywa Kostrzyna

Beata Bielecka
W ICT myślą o postawieniu trzeciej maszyny papierniczej. To by oznaczało, że zakład mógłby zwiększyć produkcję o kolejne 70 tys. ton i byłby gigantem na skalę europejską
W ICT myślą o postawieniu trzeciej maszyny papierniczej. To by oznaczało, że zakład mógłby zwiększyć produkcję o kolejne 70 tys. ton i byłby gigantem na skalę europejską ITC
Dzięki niej w mieście jest zaledwie 4 procentowe bezrobocie, a w całej strefie powstało prawie 16 tysięcy miejsc pracy. Firmy, które postanowiły postawić swoje fabryki na jej terenie zainwestowały już prawie 3,5 mld złotych i nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna uważana od kilku lat za lidera biznesu w naszym regionie. Nie dziwią więc kolejne wyróżnienia, które stają się jej udziałem. W 2007 i 2008 roku dostała tytuł Firma Roku Województwa Lubuskiego, w 2009 - Lider Lubuskiego Biznesu, od 2006 roku otrzymuje statuetkę Przedsiębiorstwo Fair Play. To dzięki niej zainwestowały już w regionie 72 firmy (na terenie województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego i Wielkopolski, bo strefa działa w tych województwach - ma pod swoimi skrzydłami 1267,5 ha terenów).

Wiceprezes zarządu Roman Dziduch cieszy się, że strefa rozwija się mimo kryzysu na świecie. Mówi, że inwestorzy nawet się ostatnio ożywili, szczególnie ci, którzy już działają w Polsce i chcą się nadal rozwijać. - Chwalą nasz rynek, bo mamy dobrą kadrę i jest to dobre miejsce do inwestowania - mówi R. Dziduch.

Rozbudowę zakładu w Kostrzynie planują m.in Włosi z ICT. Firma ma w Kostrzynie dużą fabrykę. ICT Poland jest córką włoskiej, rodzinnej firmy Industrie Cartarie Tronchetti z Toskanii, która od ponad 30 lat zajmuje się produkcją wyrobów z bibułki higienicznej: papieru toaletowego, ręczników, chusteczek, serwetek i pieluszek jednorazowych. - Dziewięć lat temu Włosi zdecydowali, że wybudują fabrykę poza swoim krajem. Wybór padł na Polskę - mówi dyrektor generalny firmy w Polsce Michał Wrembel. Mówi, że wybrano Kostrzyn, m.in. ze względu na bliskie sąsiedztwo Niemiec, które miały być jednym z głównych odbiorców towarów i ulgi podatkowe oferowane przez strefę.

Papier toaletowy, chusteczki higieniczne czy ręczniki kuchenne z Kostrzyna można znaleźć w sklepach znanych sieci handlowych Aldi, Reve czy Edece. W Polsce w Biedronce, Tesco czy Lidlu. Firma produkuje 140 tys. ton wyrobów rocznie. Niedawno zbudowała automatyczny magazyn na wyroby gotowe. Zainwestowała 80 mln zł. ICT nie zamierza na tym poprzestać. - Planujemy drobne inwestycje w przyszłym roku, kolejne linie do produkcji papieru toaletowego i chusteczek - mówi dyrektor.

W strefie stale inwestują też m.in. tajwański koncern TPV (przemysł optyczny), belgijska firma Teleskop (branża maszynowa) czy Arctic Paper. Postawieniem nowych fabryk zainteresowane są kolejne firmy. Od początku roku wydano siedem nowych zezwoleń. Według deklaracji firm przybędzie ok. 380 miejsc pracy, a na budowę nowych fabryk inwestorzy planują wydać ok. 373 mln zł. - Do końca roku wydamy kolejnych siedem zezwoleń dla nowych i już funkcjonujących inwestorów - zapowiada R. Dziduch. Dzięki nowym firmom, spada w Kostrzynie bezrobocie. Wynosi zaledwie 4 proc.

Strefa wychodzi też poza tradycyjny obszar swojej działalności wspierając nie tylko biznes, ale też kulturę, sport, stowarzyszenia niosące pomoc innym czy szkoły i przedszkola. Sponsoruje m.in. w Kostrzynie koncerty w ramach projektu Strefa Dobrej Muzyki i festiwal Kostrinella.

Robią to też działające na jej terenie zakłady. ICT realizuje m.in. program "Foxy pomaga dzieciom. Angażuje się w akcje organizowane w szkołach, sponsoruje m.in. zakup nagród. Finansuje też m.in. Małą Akademię Jazzu, comiesięczne spotkania w kostrzyńskich szkołach podstawowych, podczas których uczniowie spotykają się ze znanymi muzykami, poznają instrumenty. - Drugi rok z rzędu przyłączamy się też do działań Unicefu. W tym roku wspomagamy program Szkoły dla Afryki - mówi jej szef.

ICT jest też jednym z największych darczyńców w regionie, który angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Robią to też inne kostrzyńskie firmy, m.in. Arctic Paper, Podravka i Wendre. Arctic Paper wspiera ponadto wystawy organizowane przez Kostrzyńskie Centrum Kultury, finansując za każdym razem druk katalogów, a także festiwale muzyczne i plenery malarskie Sztuka na Granicy.

Gdy latem tego roku mieszkańcy południowo-wschodniej Polski walczyli z powodzią firmy, działające na terenie strefy skrzyknęły się, żeby pomóc poszkodowanym. Do akcji włączyły się: MHG Meble Holding Group ze Słubic (przekazała 50 stolików i 50 krzeseł), Wendre Poland z Kostrzyna (55 kołder), Auto Galeria z Gorzowa (kupiła artykuły chemiczne), ICT Poland z Kostrzyna (przekazała meble), Arcobaleno z Czerwieńska (obuwie), Podravka Polska (artykuły chemiczne). Dary zostały dostarczone potrzebującym przez PCK na koszt strefy.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska