Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stresogenne miejsce pracy. Jak sobie w nim poradzić?

Maciej Mituł[email protected]
Choćbyśmy bardzo tego pragnęli, stresu nie da się uniknąć. Nerwowe sytuacje będą zdarzały się w każdym miejscu pracy.
Choćbyśmy bardzo tego pragnęli, stresu nie da się uniknąć. Nerwowe sytuacje będą zdarzały się w każdym miejscu pracy. fot. 123RF
Nerwowe sytuacje czasami potrafią mobilizować do dynamicznego działania. Niekorzystnie jednak jest, gdy na stres narażani jesteśmy permanentnie

Chociaż rankingi bywają zmienne, istnieje pewna grupa zawodów, które zalicza się do najbardziej stresujących. W grupie tej znajdziemy strażaków, żołnierzy, pilotów, policjantów, ale też dziennikarzy czy osoby odpowiedzialne za finanse dużych przedsiębiorstw.

Zdarza się jednak, że profesje, które z zasady nie powinny wywoływać stresu, przyprawiają pracowników o gęsią skórkę. Często z winy przełożonych lub osób, z którymi bezpośrednio się stykają.

Programista, księgowy, pracownik naukowy - to zawody, których wykonawcy nie powinni być narażeni na stres. Jednak każdą z osób wykonujących tę profesję dopadnie stres, jeśli zetknie się z presją i będzie mieć poczucie wysokich wymagań stawianych przez przełożonego. Stres będzie tym większy, jeśli przełożony okaże się despotą i maniakalnie będzie chciał kontrolować efekty pracy podwładnych. Brak swobody w działaniu i poczucia wsparcia, a także nieustanne działanie pod presją innych może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia psychicznego pracownika.

Stresujące bywają także czynniki takie jak sam charakter pracy - zbyt dynamiczne lub zbyt monotonne zajęcie, zbyt mało lub za dużo obowiązków, niejasna ścieżka kariery, brak stabilnych warunków zatrudnienia, nieelastyczny czas pracy i restrykcyjne zasady jego przestrzegania.

Czasami męczyć i stresować organizm potrafią także czynniki fizyczne, takie jak hałas, za wysoka lub za niska temperatura w miejscu pracy.

Ostoją w tak trudnych sytuacjach zawsze jest rodzina i spokój domowego zacisza. Warto również znaleźć hobby, które będzie nas angażowało Powinno to być zajęcie niezwiązane z pracą, pozwalające oderwać myśli od obowiązków. Jedni wybiorą zajęcia na siłowni, inni będą czytać książki lub sklejać modele. Nieważne jakiego typu zajęcie wybierzesz, ważne, by jego wykonywanie sprawiało ci radość i miało na ciebie pozytywny wpływ.

Jeśli winnym stresującej atmosfery w pracy jest przełożony, możesz spróbować z nim porozmawiać. Być może nie jest świadomy tego, jak wielką presję wywołuje na podwładnych. Jeśli zmęczenie organizmu wywołują czynniki fizyczne, spróbuj je zmienić.

Jeśli rozmowy nie pomogą, ostatecznym rozwiązaniem zawsze jest zmiana pracy lub profesji. W podbramkowych momentach, zawsze trzeba myśleć pozytywnie i powtarzać sobie, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Bo nie ma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska