Strzelanina przed bankomatem. Tajne szczegóły akcji

  • Gazeta Wrocławska

Marcin Rybak

Rok po strzelaninie przed bankomatem w Wiszni Małej wciąż nie wiadomo, jak dokładnie zginął policjant, zastrzelony przez gang zajmujący się okradaniem bankomatów. Prokuratura chce zwolnienia z tajemnicy państwowej policjantów biorących udział w akcji. Inaczej nie uda się ustalić wszystkich okoliczności tragedii, która się tam rozegrała.

Podczas zatrzymywania przestępcy przed bankomatem w Wiszni Małej zginął wrocławski antyterrorysta podkomisarz Mariusz Koziarski. Inny funkcjonariusz został ranny i cały czas przechodzi rehabilitację, żeby wrócić do pełnej sprawności.

Na początku grudnia 2017 roku w podwrocławskiej wsi policja zorganizowała zasadzkę na złodziei okradających bankomaty. To miała być szybka i łatwa akcja. Skończyła się tragedią. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedzi szukają dziś śledczy. Lista pytań jest długa. Dwa najważniejsze: dlaczego nikt nie wiedział, że przestępca jest uzbrojony i to w karabin kałasznikowa. I drugie – dlaczego podczas planowanej akcji na miejscu nie było karetki.

Bankomat w Wiszni to mały metalowy barak. Z jednej strony monitor, klawiatura i urządzenie do wydawania gotówki. Z tyłu niewielkie pomieszczenie dla osób obsługujących urządzenie - na przykład dostarczających gotówkę. Metalowe drzwi, a w środku miejsce na jedną osobę. Właśnie tam był złodziej, gdy oddział antyterrorystów zaczął akcję. Ale złodziej był przygotowany. Gdy policjanci otworzyli drzwi bankomatu, zaczął strzelać raniąc dwie osoby - w tym jedną śmiertelnie.

Prokuratura ma ustalić czy doszło do zaniedbań, które spowodowały tę tragedię. Powołano ekspertów, którzy mieli odtworzyć przebieg akcji pod bankomatem w Wiszni Małej. Okazało się jednak, że specjaliści mają za mało informacji. Trzeba dodatkowo przesłuchać policjantów uczestniczących w nieudanej zasadzce na złodziei. Ale informacje, których potrzebują eksperci objęte są tajemnicą.
- Wystąpiliśmy do Komendanta Głównego Policji o zwolnienie jego podwładnych z tajemnicy. Tak by mogli zostać przesłuchani w śledztwie – mówi rzecznik prowadzącej śledztwo w tej sprawie opolskiej Prokuratury Okręgowej Stanisław Bar. - Czekamy na decyzję.
Jeśli decyzja będzie pozytywna, prokuratura uzupełni śledztwo i materiały prześle specjalistom, którzy będą mogli przedstawić swoje opracowanie.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

20.01.2019, 08:17

To jest tak jak decydentami sa osoby na stanowiskach za biurami. Nie mają pojęcia co dzieje się na "froncie". Przepisy, ustawy powinny być tworzone we współpracy z osobami, które pracują w danej dziedzinie, stosują w praktyce. Prawo powinno chronić ludzi uczciwych, policjantów w np. takich akcjach, a nie bandytów. W akcji z bandytami policja wydaje polecenie, bandyta jeśli nie wykona, to policjanci powinni strzelać i chronić swoje życie. W Ameryce do takiego bandyty strzelali by jak do kaczek. Prawo musi być zaostrzone. Bać ma się przestępca, a nie uczciwi ludzie.

12.01.2019, 12:00

Hej, niedawno skonczylam 18 lat :) Mysle ze niczego mi już jako kobiecie nie brakuje, nie mniej jednak chcialabym abyś to ocenil;) Jeśli znasz sie na kobietach to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą :) Napisz do mnie na www.seksualnie.eu - darmowy w 100% portal, mój nick hotmisia02

12.01.2019, 10:15

dla innych demaskowanie (próba) potencjalnych (wysoce prawdopodobnych): amatorszczyzny, dziadostwa, dalekiego od własciwego funkcjonowania instytucji odpowiedzialnych za porządek publiczny i bezpieczeństwo obywateli - taki urok wolnosci słowa (trudny zwrot dla pisowsk--granatowego elektoratu):)

12.01.2019, 09:39

Czy ta gazeta swoimi pseudo artykułami już osiągnęła dno ?

11.01.2019, 20:54

Ano zginął dlatego, że zlekceważyli bandziorów i weszli bez rozpoznania.
No bo kto u nas lata z ak po mieście, nie?
No jak widać lata. Zrobiliby to jak na ćwiczeniach to by nikt nie zginął.
Ale cóż, huzia na juzia. Szkoda chłopa.

11.01.2019, 20:39

policjanci mieli racje, pojechali zatrzymywać złodzieji.
normali złodzieje nie strzelają do policjantów, ba!
nawet nie noszą broni, w razie wsypy grozi im 5lat. jeśli mienia wielkiej wartości to 8-10lat.
Ale o zmniejszenie tego wyroku walczy już papuga.

Natomiast bandyci, za użycie broni wobec policji to 15-20lat a skuteczne to i dożywocie, albo śmierć w strzelaninie.

11.01.2019, 20:35

Za to ty, kretynie, jak i granatowa policja zupełnie zasadnie przypuszczają, że w srodku siedział John Rambo uzbrojony w M60, zas w okolicy planowanego (inaczej) zatrzymania zupełnie zasadnie interweniujący mogli spodziewać się desantu jego kolegów z Black Hawk'a, zatem nie było czasu na takie pierdoły choćby jakiekolwiek rozpoznanie, zabezpieczenie czy okrążenie terenu akcji. Puknij się sam w ten swój pusty sagan, kretynie:*

11.01.2019, 19:11

Po co tam polazł? Ja mu nie kazałem! Szkoda że tacy z nich bohaterowie a do włamania do auta ciężko im dupę ruszyć i przyjechać. Ale rączki wyciągać po podwyżki potrafią

11.01.2019, 17:24

temacie.

11.01.2019, 15:47

zrehabilitował.

11.01.2019, 15:38

Ciota wysuwająca groźby karalne wzbudzające u mnie uzasadnione obawy spełnienia będzie siedzieć. Po tobie synek

11.01.2019, 15:29

Opowiadanie prawie jak Wołoszański, prawie jak Żywiec ...Kurtyna

11.01.2019, 15:26

Tak, rozgryzłaś mnie mordo. Ja planowałem tę akcję i jestem z niej dumny :)

11.01.2019, 15:10

"przechodzi rechabilitację" dalej juz nie czytałem.

11.01.2019, 13:44

Ne mam, kuwa, buoni

11.01.2019, 13:29

tajne szczególy na GazWrocu ...lol...
niestety jawne szczegóły są takie, że jak tzw elita policji mierzy się z kimkolwiek uzbrojonym i stawiającym opór, to są trupy nie po tej stronie, po której powinny...

11.01.2019, 13:27

Niestety, obszczymurku

11.01.2019, 13:21

Wyjdź znad klawiatury cie.ciu j.eb.any to raz, a dwa,milicji juz nie ma. Tfu, zdy.chaj

11.01.2019, 13:15

Łby pospuszczali w psiarnii krótko po tragedii bo nie wiedzieli co ludziom mówić o takiej partaninie. Dać ci zdjęcia tego VW co to się wtoczył po chodniku i zaparkował DOSŁOWNIE 1,5 metra od blaszaka w którym siedział typ z kałachem? Pokazać przestrzeliny na zewnątrz? Typ mógł w zasadzie w ciemno ich wysiekać z środka bo słyszał że mu 2 kroki obok zaparkowali

11.01.2019, 13:09

Zamilcz mały sqrwrwiały zawistniku bo nie ma na tym świecie bardziej upasionych na pomaganiu owieczkom hipokrytów niż tzw. Kościół katolicki. Dane Caritasu o 80% kosztów własnych z kwoty zbiórki TO ICH WŁASNE DANE. Więc morda w kubeł i Owsiaka po stopach całuj

11.01.2019, 12:46

Rozumiem, że ty akcję planowałeś (hahaha), ewentualnie uważasz, że była zaplanowana oraz przeprowadzona wzorowo. Propagandę w tej waszej "firmie" (hahaha) to macie na poziomie Monty Python'a.

11.01.2019, 12:34

Masz na to dowody ?
Jeżeli tak , to zgłoś to do prokuratury , przy tej nagonce na Owsiaka w 5 min zrobią z nim porządek.
A jeżeli nie masz tych dowodów to przynajmniej nie przeszkadzaj tym co chcą wspierać WOŚP !!!

11.01.2019, 12:26

Rozumiem, że jesteś ekspertem w tej dziedzinie i widziałeś przebieg całej akcji i planowania?

11.01.2019, 12:24

Takie debile jak ty wyzywają mnie pod każdym artykułem od: nauczycieli, klawiszów, policjantów, dziennikarzy, urzędników itd. W zależności na jaki temat napiszę. Gościu, naprawdę nie wiesz co tam się stało i naprawdę jesteś debilem.

11.01.2019, 12:15

Art wyjaśnij kto to jest swołocz ? I co to ma wspólnego z wydarzeniami z Wiszni Małej Rozumiem lubisz się po pisać i zaistnieć Słabiutko i cieniutko