Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strzelce Krajeńskie na unikalnych zdjęciach. Kolegiata bez dachu, bloki przy Chrobrego w budowie, ogródki przy baszcie więziennej

OPRAC.: Zbigniew Borek
Konstanty Ludwikowski fotografował Strzelce Krajeńskie i okolicę w latach 50. i 60. minionego wieku. Zdjęcia przekazane przez Elżbietę Wilińską (z domu Ludwikowską) do dyspozycji Markowi Bidolowi z Urzędu Miasta w Strzelcach Krajeńskich.
Konstanty Ludwikowski fotografował Strzelce Krajeńskie i okolicę w latach 50. i 60. minionego wieku. Zdjęcia przekazane przez Elżbietę Wilińską (z domu Ludwikowską) do dyspozycji Markowi Bidolowi z Urzędu Miasta w Strzelcach Krajeńskich. Konstanty Ludwikowski
Kolegiata bez kopuły, bloki przy Chrobrego w budowie, ogródki przy baszcie więziennej – tak wynikają Strzelce Krajeńskie na unikalnych zdjęciach Konstantego Ludwikowskiego.

Fotografie, na których widać zimową panoramę Strzelec znad jeziora i okolice miasta, najprawdopodobniej nie były jeszcze publikowane. - Ich autorem jest fotograf Konstanty Ludwikowski, znakomity fotograf Strzelec i okolicy – mówi Marek Bidol z referatu inwestycji i rozwoju gminy Urzędu Miejskiego w Strzelcach Krajeńskich. Zdjęcia Konstantego Ludwikowskiego udostępniła mu Elżbieta Wilińska z domu Ludwikowska.

Marek Bidol z kolei udostępnił zdjęcia nam. Podobnie jak obszerny biogram Konstantego Ludwikowskiego (czytaj niżej) opracowany na podstawie kroniki i archiwum Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz książki „Kazimierz Nowik, Fotografia artystyczna na Ziemi Lubuskiej w latach 1945-1989, Zielona Góra 199”.

Konstanty Ludwikowski: syn rzeźnika i fotograf na zlecenie Armii Krajowej

Konstanty Ludwikowski urodził się 4 listopada 1910 r. w Dolinie – ówczesne woj. stanisławowskie - zmarł 22 listopada 1965 r. w Starym Kurowie, członek GTF od listopada 1954 r. Fotografią zainteresował się, mając zaledwie 12 lat.

Był synem rzeźnika – po ukończeniu szkoły powszechnej pracował w jego rzeźni. Umiejętności nabyte w zakładzie ojca dały mu zatrudnienie w czasie okupacji, podczas której wykonywał również na zlecenie Armii Krajowej zdjęcia do dokumentów członków ruchu konspiracyjnego.

Konstanty Ludwikowski, fotograf ojczysty

W 1945 r. osiedlił się w Strzelcach Krajeńskich. W latach 1945-1948 był kierownikiem Stawów Rybnych Buszów-Wilanów, a w latach 1949-1952 był magazynierem w PZGS „Samopomoc Chłopska” w Strzelcach Krajeńskich.

2 marca 1953 r. otrzymał uprawnienia czeladnicze do wykonywania rzemiosła fotografa (otrzymał świadectwo nr 0242 wydane przez Izbę Rzemieślniczą w Zielonej Górze). Pomyślnie zdany egzamin umożliwił mu otwarcie zakładu fotograficznego „Foto-Halina” w Strzelcach Krajeńskich. W tym samym roku został członkiem Cechu Rzemiosł w Gorzowie. Działał również w Ochotniczej Straży Pożarnej, został nawet członkiem zarządu OSP w Strzelcach Krajeńskich w 1956 roku.

Sześć lat później przeniósł się do Starego Kurowa, gdzie otworzył zakład fotograficzny. Był jednym z założycieli oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego w Gorzowie w 1954 roku. Był autorem dwóch wystaw indywidualnych zorganizowanych w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki w Gorzowie „Pejzaż Lubuski” i „Kwiaty” oraz wystawy „Piękno Ziemi Strzelecko-Krajeńskiej” w 1960 r. eksponowanej w gmachu Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Kutnie w 1960 r. Ostatnia jego wystawa indywidualna „Las” odbyła się w pracowni w Starym Kurowie i została otwarta na kilka miesięcy przed śmiercią artysty 1 marca 1965 roku.
Ludwikowski podobnie jak wielu innych fotografów działających po 1945 roku na Ziemiach Odzyskanych zajmował się skrupulatną i wykonywaną w kluczu regionalnym rejestracją zabytków i krajobrazu odzyskanych terenów, co było jednym z podstawowych założeń lansowanego przez Jana Bułhaka po wojnie programu fotografii ojczystej. Ludwikowski był w gorzowskim środowisku fotograficznym bez wątpienia najwybitniejszym twórcą uprawiającym fotografię ojczystą.

Obecnie największy zbiór jego fotografii znajduje się w archiwum Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego

W uznaniu zasług Zarząd Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego w 1966 r. ustanowił nagrodę jego imienia przyznawaną corocznie na Dorocznych Wystawach Fotografii za najlepsze zdjęcie pejzażu.

Biogram opracowany na podstawie kroniki i archiwum Gorzowskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz książki: „Kazimierz Nowik, Fotografia artystyczna na Ziemi Lubuskiej w latach 1945-1989, Zielona Góra 199”

Zobacz wideo: baszta czarownic w Strzelcach Krajeńskich wreszcie udostępniona do zwiedzania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska