Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

STRZELCE KRAJEŃSKIE: Poszukiwacz zabytków znalazł w Strzelcach Krajeńskich średniowieczną pieczęć rycerską w świetnym stanie

(zeb)
Pieczęć przypomina trójkątną tarczę z herbem przedstawiającym trzy słupki z winoroślą i napisem w otoku S’SIFRIDI ZAINZN.
Pieczęć przypomina trójkątną tarczę z herbem przedstawiającym trzy słupki z winoroślą i napisem w otoku S’SIFRIDI ZAINZN. fot. Błażej Skaziński
Średniowieczna pieczęć rycerska wykonana jest ze stopu metali o wymiarach: 32x31x10 mm. Przypomina trójkątną tarczę z herbem przedstawiającym trzy słupki z winoroślą i napisem w otoku S’SIFRIDI ZAINZN. Znalazł ją poszukiwacz zabytków.

Na odwrocie pieczęci jest uszko do przywieszania. - Pieczęć należała do Zygfryda von Sanitza. Dzięki analizie dokumentów można określić powstanie pieczęci na lata 1314-1318 - informuje na miejskim profilu społecznościowym Nasze Strzelce Błażej Skaziński, szef gorzowskiej delegatury konserwatora zabytków.

W dokumencie wystawionym 24 lutego 1314 roku Zygfryd występuje jako świadek umowy zawartej z opatem klasztoru cysterskiego w Bierzwniku. W związku z tym, że nie posiadał jeszcze pieczęci, w jego imieniu dokument uwierzytelnili Henryk von Mortzin i Gerard von Spening. Natomiast dokument wystawiony 28 sierpnia 1318 roku był już sygnowany pieczęcią przez Zygfryda.

Sanitzowie należeli do najstarszych rodzin rycerstwa nowomarchijskiego. Ich posiadłości znajdowały się na terenie dzisiejszych powiatów: strzelecko-drezdeneckiego i choszczeńskiego. Pieczęć jest rzadkim zabytkiem z czasów kolonizacji ziem prawoodrzańskich na prawie niemieckim.

Inna tego typu pieczęć pochodząca z 1 poł. XIV wieku, należąca zapewne do przedstawiciela rycersko-mieszczańskiej rodziny von Rakow, została odnaleziona około 2007 roku w okolicach Choszczna.

- Pieczęć Zygfryda von Sanitza znajduje się w bardzo dobrym stanie. Została odkryta przez osobę posiadającą pozwolenie lubuskiego konserwatora zabytków na prowadzenie poszukiwań zabytków. Rozpoznanie wskazanego zabytku było możliwe dzięki wiedzy i uprzejmości doktora Grzegorza Brzustowicza – podkreśla Błażej Skaziński.

LUBUSKIE ZABYTKI - POLECAMY DO PRZECZYTANIA

ZOBACZ FILM - FANTASTYCZNE ODKRYCIE W ZIELONEJ GÓRZE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska